Facebook Google+ Twitter

Wrocławia muzyczne podróże

  • Tomasz J
  • Data dodania: 2008-09-06 12:53

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia wielkiego święta muzyki, jakim bez wątpienia będzie Ethno Jazz Festival 2008. Wrocławska impreza to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie.

Yasmin Levy / Fot. Materiały promocyjneNie da się ukryć, że wrocławianie w ostatnim czasie są wręcz rozpieszczani przez organizatorów wszelakiej maści muzycznych festiwali. Co istotne – poziom takowych imprez może zadowolić najbardziej wybrednych melomanów. Dla potwierdzenia nie musimy sięgać pamięcią nazbyt daleko. Czerwcowy Wroc Love Summer Stage Festival, czy zakończony nie tak dawno Wrocław Summer Guitar & Folk Festiwal 2008 dostarczyły przecież mnóstwa wspaniałych wrażeń i muzycznych przeżyć. Tymczasem już niedługo czeka nas kolejna muzyczna uczta!

Kuba, Hiszpania, EgiptNa uwagę z całą pewnością zasługuje koncert inauguracyjny. Ethno Jazz Festival 2008 rozpocznie się bowiem od występu Yasmin Levy, coraz bardziej znaczącej postaci szeroko pojętej sceny world music. Artystka urodziła się w Jerozolimie, zaś najważniejszymi wpływami słyszalnymi w jej muzyce są ladino (tradycyjna muzyka Żydów sefardyjskich) oraz pochodzące z Andaluzji flamenco.

Omara Portuondo / Fot. Materiały promocyjneWkrótce po Yasmin do Wrocławia zawita sama Natacha Atlas, pochodząca z Belgii artystka, łącząca w swojej twórczości elementy tradycyjnej muzyki arabskiej (ojciec Natachy pochodzi z Egiptu), wpływy afrykańskie oraz brzmienia popowe i elektroniczne. Nie mniej frapująco zapowiada się grudniowy występ Omary Portuondo, jednej z najsłynniejszych wokalistek kubańskich. Pochodząca z Hawany Omara od samego początku swojej kariery umiejętnie łączy tradycyjną muzykę kubańską wraz z jazzem; swego rodzaju ukoronowaniem jej artystycznej działalności była wspólna płyta i trasa koncertowa z Buena Vista Social Club.

Połączyć wodę z ogniemCristobal Repetto / Fot. Materiały promocyjneEthno Jazz Festival 2008 to jednak nie tylko wokalistki. 26 października do Wrocławia zawitają bowiem Sainkho Namtchylak, Huun Huur Tu oraz Gendos, czyli gwiazdy (o ile można w tym kontekście użyć tego słowa) syberyjskiej muzyki szamańskiej. Popularyzacją dokonań muzyków z Tuwy zajmuje się dolnośląskie stowarzyszenie Hayirakan; warto przy tym odnotować rosnące zainteresowanie tą, niełatwą przecież, formą muzycznej ekspresji.

Z mroźnej i szamańskiej Syberii w dużo cieplejsze miejsca przeniosą nas Dhoad Gypsies of Rajastan, czyli przedstawiciele muzycznej tradycji indyjskiej prowincji Radżasthan. Grupa nie ogranicza się do samego tylko grania – występy zespołu z Indii to połączenie muzyki, tańca i teatru. Biorąc pod uwagę ogromną popularność kina Bollywood i związanej z nim muzyki, o frekwencję na koncercie Dhoad Gypsies of Rajastan można być spokojnym.

Cudze chwalicie


Voo Voo / Fot. Materiały promocyjneNa wrocławskim festiwalu poza reprezentantami wielce odmiennych muzycznych stylistyk z całego świata (a poza wspomnianymi usłyszymy także tango w wykonaniu Cristobala Repetto, czy najprawdziwszy swing lat 40. podczas występu The Puppini Sisters) znajdzie się miejsce także i dla przedstawicieli Polski. W drugiej połowie października publiczności we Wrocławiu zaprezentuje się bowiem zespół Voo Voo, który zagra w ramach projektu polsko – ukraińskiego wespół z formacją Haydamaky. Ukłon w stronę Słowiańszczyzny z całą pewnością wyjdzie imprezie na dobre; nie od dziś zresztą wiadomo jak pewną marką na muzycznej scenie jest zespół Wojciecha Waglewskiego.

Ethno Jazz Festival 2008 to festiwal dość specyficzny, przede wszystkim z uwagi na sporą rozpiętość czasową. Impreza rozpoczyna się bowiem w połowie września, finałowy koncert przewidziany jest zaś na początek grudnia. I o ile oczekiwanie na kolejny występ może wydawać się nieco uciążliwe, tak stosowna przerwa czasowa może pomóc w lepszym odbiorze koncertów; z całą pewnością nie wystąpi zaś przykre zjawisko skracania występów, które to można zaobserwować podczas festiwali kilkudniowych. Dywagacje dywagacjami – wszystkiego dowiemy się już wkrótce. Podczas – miejmy nadzieję – fantastycznych koncertów.

***
ETHNO JAZZ FESTIVAL 2008 - Wrocław

16.09.08 godz.20.00
Yasmin Levy

27.09.08 godz. 20.00
Natacha Atlas & The Mazeeka Ensemble

23.10.08 godz.20.00
Cristobal Repetto

24. 10.08 godz.18.00
Voo Voo & Haydamaky
Shannon

25.10.08 godz.19.00
The Puppini Sisters

26.10.08 godz.19.00
Sainkho Namtchylak
Huun Huur Tu
Gendos

13.11.08 godz.20.00
Dhoad Gypsies of Rajasthan

4.12.08 godz.19.00
Omara Portuondo

***
Tekst ukazał się także w serwisie World Top Up

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wrocławska impreza to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie." O, z całą pewnością!
(+) za informację. Niestety nie dam rady być na Festiwalu w tym roku :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.