Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9505 miejsce

Wrocławscy ekolodzy protestowali przeciwko energetyce jądrowej

O godzinie 13 pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, 25 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, 25 ekologów ubranych w kombinezony, z zaklejonymi ustami, wzięło udział w niemym proteście przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Niemy protest wrocławskich ekologów przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. / Fot. Jarosław JakubczakW czasie protestu, na żółtych beczkach ze znakami radioaktywności, bębniarze wybijali równomierny rytm, który miał symbolizować zagrożenie, jakie niesie energetyka jądrowa. Ekolodzy wręczyli wojewodzie wrocławskiemu list otwarty do premiera Tuska zatytułowany: "Energia atomowa - niebezpieczna, droga, niepotrzebna".

Ekolodzy przekonują, że elektrownie atomowe są niebezpieczne. Produkując tylko kilkanaście procent energii, były miejscami, aż 40 procent poważniejszych awarii zarejestrowanych w całej energetyce. Współczesne technologie uważane za nowoczesne, pochodzą sprzed trzydziestu lat.

Niemy protest wrocławskich ekologów przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. / Fot. Jarosław JakubczakTwierdzą również, że jest to najdroższe i najbardziej niepewne ekonomicznie źródło energii. Nigdzie na świecie energetyka jądrowa nie finansowała się sama, ani przez firmy prywatne. Publiczne środki niezbędne były nie tylko na etapie budowy, lecz również podczas eksploatacji, zagospodarowania i składowania odpadów, a zwłaszcza podczas kosztownej rozbiórki i dekontaminacji.

Przeciwnicy energetyki jądrowej są zdania, że Polska ma inne możliwości zapewnienia dostaw energii. Szansą są liczne źródła odnawialne.

"Wodą na młyn" w proteście ekologów była ostatnia awaria w Fukushimie w Japonii. Widoczna bezradność atomistów dowodzi, że człowiek potrafi budować elektrownie jądrowe, ale nie jest w stanie ich całkowicie kontrolować.

Niemy protest wrocławskich ekologów przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. / Fot. Jarosław JakubczakArgumenty przeciwników energetyki jądrowej są skrajnie różne niż jej zwolenników, którzy uważają, że jest to najbardziej ekonomiczne źródło energii, bezpieczne i ekologiczne.

Sytuacja ta dowodzi, że W Polsce potrzebna jest otwarta dyskusja, bez nachalnej propagandy technologii jądrowej. W tym temacie zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy są akurat zgodni.

Niemy protest wrocławskich ekologów przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. / Fot. Jarosław JakubczakNiemy protest wrocławskich ekologów przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. / Fot. Jarosław JakubczakWrocławski ekolog, organizator protestu, Radosław Gawlik. / Fot. Jarosław Jakubczak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

foolish
Jakby awarie zależały od pogody.
Mało to jest wypadków na świecie, niezależnych od pogody.
A taki samochód, którego historia i rozwój trwają już tyle lat? I nikt nie uwierzy, że jest w 100 procentach niezawodny? A w 100 procentową prawdziwość Tuska tylu wierzy? Gdzie sens, gdzie logika, "polish"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof
  • Krzysztof
  • 26.04.2011 21:42

Warto zapoznać się z zasadą działania elektrowni atomowej - do jej awarii wystarczy zwyczajny brak prądu. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych urządzeń na świecie. W sumie całe jej bezpieczeństwo opiera się na nadziei, że nic się nie popsuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
polish
  • polish
  • 26.04.2011 15:54

Też bym sobie poprotestował, ale za elektrownią. Nasi sąsiedzi jakoś nie boją sie atomu, tylko my bidule. Zwłaszcza, że u nas klimat nam sprzyja, żadnych trzęsień ziemi ani tsunami nie będzie,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.