Facebook Google+ Twitter

Wrocławscy licealiści walczą o wolną Kubę!

Zorganizowali sponsorów, stworzyli serwis internetowy. To ich pomysłami są wystawa zdjęć na Oławskiej, poranna konferencja i wieczorna impreza kubańska w klubie Szepty. Wszystko, by poprawić sytuację na Kubie.

W serwisie Cuba Libre każdy może poprzeć apel o uwolnienie więźniów politycznych. Twórcy akcji, młodzież z Akademii Dokonań Niezwykłych, starają się wywrzeć wpływ na polski rząd i skłonić go do przedstawienia oficjalnego stanowiska Polski w sprawie sytuacji na Kubie.

Stara Hawana. / Fot. Igor CharlińskiPrzez pierwszy weekend akcji mieli nawet konto w jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych. Cuba Libre, dopóki nie został usunięty, był jak żywy człowiek. W ciągu dwóch dni zyskał kilkuset znajomych, a jego profil spotkał się z ogromnym odzewem - paradoksalnie, głównie ze strony osób niesprzyjających takim przejawom aktywności społecznej. Głos ten jednak udowodnił, że założenie edukacyjne akcji jest słuszne - wiele osób stwierdzało, że Kubańczycy wcale nie chcą wolności, ani - tym bardziej - ogólnoświatowego modelu państwa.

Na stronie internetowej czytamy: "Skutki kilkudziesięcioletnich rządów Fidela Castro na Kubie są niesłychane. Kraj jest zniszczony, warunki życia obywateli fatalne. Standard życia Kubańczyków jest nieporównywalnie niższy od tego, który mieliśmy w Polsce przed 1989 rokiem. Gospodarka jest zniszczona, sektor prywatny ostro zwalczany przez władze." Te analogie między Kubą a Polską, niewątpliwie upoważniają nas do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Podobnego zdania jest jeden z moich rozmówców, który ma kubańską rodzinę. Jego zdaniem, chociaż akcja nie może mieć realnego wpływu na przyspieszenie procesów demokratyzujących (bo tam i tak, jak już wszędzie, rządzi pieniądz - nielegalny), to jest potrzebna, bo przez pryzmat problemów kubańskich, możemy zacząć debatę nad naszymi własnymi problemami. Czym jest wolność? Czym jest kapitalizm? Czym jest demokracja?
Wbrew pozorom, definicje są potrzebne.

"Pokażmy, że wspieramy Kubańczyków w walce o wolność! Namówmy naszych znajomych, sąsiadów, mieszkańców naszej dzielnicy, wsi czy miasteczka do poparcia apelu o uwolnienie więźniów politycznych oraz zorganizowanie wolnych wyborów."

Cytaty w artykule zaczerpnęłam ze strony internetowej Cuba Libre .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

+ za ciekawy artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy artykul. rozmawialem jednak ostatnio z chlopakiem z brazyli i zwrocil mi on uwage na pewien fakt. otoz jesli porownac kube do innych krajow ameryki polodniowej, tu kuba przestaje byc juz takim pieklem, o jakim mowa jest w artykule... all is relative...

Komentarz został ukrytyrozwiń

kalutor sprowokował mnie do tego, że kolejny tekst powstanie. Ze zdjęciem z Oławskiej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram. Co tu więcej dywagować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram z całego serca (+)

kalutor - i po co ta ironia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko to psu na budę , a entuzjazm minie , kiedy na horyzoncie pojawi się widmo matury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna muzyczka na tamtej stronie. Od razu lepiej się popiera :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaram się poprawić na przyszłość, może coś jeszcze na ten temat napiszę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) świetna akcja, ale tak jak napisał Tomek przydałyby się fotki z Oławskiej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za inicjatywę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.