Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28030 miejsce

Wrocławscy naukowcy bliscy przełomu w badaniach nad rakiem?

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej skonstruowali urządzenie umożliwiające natychmiastowe badanie stanu zdrowia chorych na raka jelita. Jest to dopiero początek badań nad zupełnie innowacyjną metodą diagnostyki i kontroli pacjentów.

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiWynalazek może w ciągu chwili poinformować lekarza o poziomie tzw. markera, wskazującego na rozwój nowotworu u pacjenta. Współautor wrocławskiego sukcesu, dr Rafał Walczak przyznaje, że w przyszłości możliwe będzie diagnozowanie pacjenta tylko dzięki jego ślinie i to w ciągu jednej wizyty. - Diagnozę będzie mógł postawić lekarz pierwszego kontaktu - mówi Wiadomościom24.pl dr Walczak. - Jednak to dopiero przyszłość - przyznaje.

- 25-30 proc. Dolnoślązaków zachoruje w ciągu swojego życia na nowotwór - mówi nam dr Igor Madej, lekarz z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. I dodaje: - Każda nowa technika wykrywania jest in plus dla pacjenta. Tego samego zdania jest Unia Europejska, która na wart 14 mln euro projekt, przyznała Politechnice Wrocławskiej połowę środków. Wrocławscy uczeni realizują go we współpracy ze specjalistami i przedsiębiorstwami z kilku europejskich krajów.

Urządzenie, przypominające niewielkie pudełko, będzie mogło stać nie tylko na lekarskim biurku. Jeszcze szybciej będą je mogli zabrać ze sobą pracownicy służb sanitarnych. Naukowcy z Wrocławia, wraz z kolegami z Irlandii, "nauczyli" swój wynalazek rozpoznawać bakterie salmonelli i campylobacter, najczęściej powodujące zatrucia pokarmowe. - Wystarczy potrzeć badany towar wacikiem i umieścić jego próbkę w urządzeniu - tłumaczy dr Walczak, - wynik otrzymamy w ciągu dwudziestu minut - dodaje.

W ramach projektu badawczego, który potrwa jeszcze trzy lata, naukowcy z Dolnego Śląska stworzyli także urządzenie umożliwiające szybkie wykrywanie obecności narkotyków w pocie. Warte mniej niż 100 euro urządzenie będzie mogło być już wkrótce testowane przez policję z Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No właśnie o to chodzi, żeby się pojawili polscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z Wrocławia pochodzi wielu noblistów, tyle że pochodzenie mają niepolskie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym byśmy się kiedyś doczekali polskich noblistów z Wrocławia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.