Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6939 miejsce

Wrocławscy pionierzy, geniusze w białych kitlach

Może upływ czasu spowodował, że ludzka pamięć zatarła dwie wybitne postacie, które rozsławiły Wrocław w dziedzinie medycyny? Mam na myśli prof. Wiktora Brossa i prof. Ferdynanda Sauerbrucha, pionierów tarakochirurgii.

Ponad pół wieku temu we wrocławskiej Klinice Chirurgii Serca Akademii MedycznejZnaczek niemieckiej poczty dla uhonorowania wybitnych zasług profesora. Fot. Wikipedia Commons / Fot.
prof. Wiktor Bross wykonał pierwszą operację na bijącym sercu. Polegała ona na poszerzeniu palcem zwężonej zastawki mitralnej. Z tamtego okresu zachował się jedynie odręczny wpis w archiwalnych kartach książki operacyjnej oraz gipsowy odlew palca wskazującego, którym prof. Bross wykonał wtedy zabieg.

Zabieg należał do pionierskich, nie dysponowano jeszcze sprzętem medycznym takim jak obecnie, zmieniły się też metody samego zabiegu, przy którym asystowali wtedy prof. Stefan Kaczorowski, dr Władysław Wrężlewicz i lekarz Anatol Kustrzycki. Pacjentką była 26-letnia Maria Stopczyńska, którą znieczulał prof. Antoni Aroński, jeden z twórców polskiej anestezjologii. Warto wspomnieć, iż podobne zabiegi wykonywano na świecie od dziesięciu lat, natomiast w Polsce był to zabieg pierwszy i nic dziwnego, że towarzyszyło mu tyle emocji... Cofnijmy się zatem w czasie.

Po nacięciu lewego przedsionka w miejscu zwanym „uszkiem”, prof. Bross wprowadził swój palec, którym poszerzył zwężoną zastawkę pomiędzy lewym przedsionkiem i komorą. Zastawka ma kształt mitry biskupiej, stąd jej nazwa „mitralna”. Zapobiega ona cofaniu się krwi z lewej komory serca podczas jej skurczu do przedsionka. Chora zastawka ulega zwężeniu i powoduje zbyt mały napływ krwi do komory i wypływa z serca tętnicami do całego ciała. Od głębokości wprowadzenia palca chirurga zależało poszerzenie zastawki. Dlatego na gipsowym odlewie palca prof. Wiktora Brossa jest zaznaczona skala, jak głęboko należało wprowadzić palec, aby prawidłowo poszerzyć zastawkę.

Wyliczenie pełnego zakresu chirurgicznych i naukowych osiągnięć profesora Wiktora Brossa - od uruchomienia w Klinice wrocławskiej torakochirurgii, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii - zajęłoby sporo miejsca, ograniczę się jedynie do faktu, iż był on również pierwszym w Polsce chirurgiem, który w dniu 1.III1966 r. dokonał przeszczepu nerki.

Prof. Wiktor Bross urodził się 5.VIII.1903 r. w Witkowie (woj. poznańskie). Studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, następnie Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, uzyskując tam dyplom doktora wszech nauk lekarskich. Zmarł 19.I.1994 r. w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jestem wrocławianką, o prof. Brossie słyszałam wiele dobrego, od ludzi którzy z nim pracowali. Wrocław nie zapomni o nim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, przedstawiający wspaniałych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.