Facebook Google+ Twitter

Wrocławska debata na temat krzyży

16 grudnia br. roku odbyła się zapowiedziana debata w XIV LO we Wrocławiu. Poza zainteresowanymi uczniami wzięli w niej udział m.in. prof. Jan Hartman (UJ) oraz znany publicysta Tomasz Terlikowski (Fronda).

Autorzy petycji, przeciwnicy wieszania krzyży w salach, korzystając z możliwości zaproszenia gości poprosili o udział w debacie prof. Jana Hartmana, profesora filozofii, wydawcę i publicystę, kierownika Zakładu Filozofii i Bioetyki w Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim, redaktora naczelnego "Principia" oraz socjologa nauki dr Piotra Mikiewicza i redaktora "Krytyki Politycznej" Michała Syska.

Zwolennicy obecności krzyży w klasach szkół poprosili o obecność i głos w debacie prezesa wydawnictwa "Fronda" Tomasza Terlikowskiego, etyka dr. Łukasza Nyslera oraz ks. Wojciecha Ziębę, nauczyciela religii w XIV LO.

Przeciwnicy obecności krzyży zaczęli od przypomnienia, że obecność krucyfiksu w miejscach publicznych przeczy zasadzie dystansu oraz bezstronności religijnej państwa. Obecność krzyży w szkołach i miejscach publicznych, można zatem odbierać jako narzucanie przez państwo określonej religii, a nawet negowaniem każdej innej.

Wartością, jak przyznają przeciwnicy krucyfiksów, jest szkoła wolna od symboli religijnych, a przez to przyjazna uczniom wyznającym różne religie.

Z kolei zwolennicy obecności krzyża dowodzili, że ich oponenci nie rozumieją znaczenia krzyża i jego wartości dla historii polski jeżeli próbują usunąć go z miejsc publicznych.

Dr Łukasz Nysler, jeden z zaproszonych gości, zwrócił się z prośbą, w imię tolerancji, do przeciwników o wyrażenie zgody na obecność symbolu religii chrześcijańskiej w szkołach. Twierdził, że istotą postulowanego pluralizmu, tu religijnego, nie jest neutralność rozumiana jako "czystość" przestrzeni publicznej od symboli religijnej, ale raczej, postulowany pluralizm powinien wyrażać się poprzez przyzwolenie na manifestowanie się różnych tożsamości.

Podkreślano, że konstytucyjna zasada neutralności państwa nie jest pogwałcana przez obecność krzyży w szkołach, gdyż krucyfiksów w szkołach nie wiesza państwo, ale konkretni ludzi, uczniowie oraz nauczyciele. Rola państwa, zgodnie z Konstytucją, ogranicza się jedynie do pozwolenia na manifestowanie symbolów religijnych.

Brak symboli innych religii może zatem wynikać z braków wyznawców innych religii w szkołach lub z braku takiej inicjatywy.

Bez względu na znaczenie debaty i jej ewentualne owoce wśród uczestników, dyrektor XIV LO we Wrocławiu, Marek Łaźniak, jeszcze przed debatą zapowiedział, że krzyże na ścianach klas w szkole pozostaną.

Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.