Facebook Google+ Twitter

Wrocławska Nova 75 na świecie!

Ponad 11 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę może wykonywać nowy superkomputer Politechniki Wrocławskiej. Choć działa już od kwietnia, to dziś dokonano uroczystego włączenia.

Cray T3D, jeden z amerykańskich superkomputerów. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Roma, Wiki Commons - na licencji Creative Commons, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:CRAY_T3D_d.jpgOficjalnego uruchomienia we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym (w skrócie WSCC – przyp. red.) dokonał Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, oraz przedstawicie pięciu firm, współpracujących z uczelnią. – Takie projekty pomagają integrować się środowisku naukowemu, bo z komputera będą korzystać wszystkie tutejsze uczelnie – mówił Więckowski, który ma nadzieję na utworzenie we Wrocławiu Węzła Wiedzy Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Nova, bo tak nazywa się ten cud techniki, składa się z węzła dostępowego, dwóch węzłów usługowych i 288 serwerów obliczeniowych, połączonych ze sobą bardzo szybką siecią komputerową Gigabit Ethernet i InfiniBand. Jej dyski twarde mogą pomieścić 70 terabajtów danych, czyli tyle samo, co pół tysiąca przeciętnych pecetów. - Maszyna powstała do naukowych obliczeń - mówi nam Grzegorz Kosicki, z WSCC. - Wyposażono ją w ponad 400 najnowocześniejszych, czterordzeniowych procesorów firmy Intel - dodaje.

Szacunkowa wydajność wrocławskiego superkomputera to ponad 16 teraflopsów, co oznacza, że Nova wykonuje 16 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W kwietniu komputer przeszedł specjalistyczne testy LINKPACK, polegające na maksymalnym obciążeniu badanej maszyny. Wykazały one wydajność 11,34 teraflopsów.

- Dzięki testom LINKPACK – mówi doc. Józef Janyszek, z Politechniki Wrocławskiej - nasza maszyna trafiła na 318 miejsce prestiżowej listy top500.org, na której znajdują się najszybsze superkomputery świata. - W kategorii komputerów akademickich Nova zajmuje 75 miejsce – dodaje Janyszek. W Polsce podobne instalacje znajdują się w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Co do szybkości wrocławska jest trzecia w kraju.

Z nowego superkomputera będą korzystać przede wszystkim dolnośląscy naukowcy. - Moje badania na zwykłym komputerze trwały by rok, Novej zajęło to 17 godzin - cieszy się Karol Langer, doktorant na wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Do tej pory Nova symulowała jedynie reakcje chemiczne, ale z powodzeniem może być wykorzystywana na przykład do przewidywania skutków powodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.07.2008 21:52

Gdańsk gdzieś od lat osiemdziesiątych , jest liderem przemian w Polsce. Nie jestem zdziwiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WSCC istnieje od 1995 roku, a Nova jest kolejnym klastrem w tym centrum. Poprzedni jest wycofywany z uzycia. A, sprawdzilem. Na tej liscie top500.org sa tylko 3 polskie kompy. Najszybszy jest w Gdansku, II miejsce w Warszawie - pracuje dla jakiejs prywatnej firmy. III jest wrocławska Nova, a komp o ktorym piszesz nie znalazł sie nawet na tej liscie. Co ciekawe, gdański jest szybszy niż warszawski i wrocławski razem wziete :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.07.2008 21:36

PS:
Bardziej celowe jest rozgraniczenie komputerów o zastosowaniach militarnych i tych pozostałych.
Głównie z tego powodu, że o tych pierwszych... zapewne nie wszystko jest wiadomo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.07.2008 21:32

Zastosowanie - to jedno, a konstrukcja, właściwości - to drugie. Mówimy o drugim? Poza tym: przecież pogratulowałem.... tego, że Wrocław ma coś takiego co w CMM w Warszawie stoi już od czterech lat. Cray 1X (lub podobnie) :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, prawda jest taka, ze zadaniem kompow akademickich jest liczenie, a pozostale to kompy w bogatych korporacjach takich jak coca-cola czy cnn - takie wielkie serwery. Wszystkie sa na jednej liscie, ale moim zdaniem i naukowcow (z ktorymi rozmawialem) nie powinno sie ich porownywac.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.07.2008 21:13

Podejrzane zabiegi statystyczne. Wśród najszybszych komputerów na świecie, Nova jest 318. Ale w węższej kategorii akademickiej - już 75. Zapewne w kategorii najszybszych akademickich komputerów Wrocławia - Nova zajęłaby już pierwsze miejsce na świecie. No, to gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.