Facebook Google+ Twitter

Wrocławska odstawka za karę

We wrocławskim ratuszu zawrzało. Przewodnicząca rady miejskiej Wrocławia – Barbara Zdrojewska została odwołana ze swojego stanowiska. Za karę. Bowiem będąca w koalicji z klubem radnych Rafał Dutkiewicza, PO "zdradziła" radnych prezydenta.

Nie to jest jednak najważniejsze. O tym, że przewodnicząca Zdrojewska zostanie odwołana ze swojego stanowiska było wiadomo już kilka dni wcześniej. Ratuszowe kuluary huczały od plotek – radni Rafała Dutkiewicza, ślepo zapatrzeni w swojego lidera, złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącej, miejscy urzędnicy potwierdzali informację, że poprze go również klub radnych PiS – odejście Zdrojewskiej było kwestią dni.

Zmianą na stanowisku szefa rady miejskiej nie przejęli się zbytnio urzędnicy – prócz plotek nie dawało się zauważyć innych symptomów niezadowolenia. Dzień przed sesją rady miejskiej, jedna z wysokich urzędniczek miejskich, została przyłapana w swoim gabinecie z koleżanką – obie panie, wyraźnie nieprzejęte tym, że lada moment ich szefowa zostanie odwołana, robiły sobie nawzajem tipsy, korzystając z akcesoriów rozłożonych na biurku urzędu miasta. Ten groteskowy obrazek zapowiadał, że odwołanie przewodniczącej Zdrojewskiej nie będzie końcem jej kariery politycznej – będzie raczej renesansem podupadającej we Wrocławiu PO.

Gdy rozmawiałem z miejskimi urzędnikami w ratuszu, wielokrotnie słyszałem, że wszystko jest już zaplanowane – przewodnicząca zostaje odwołana, a jej stanowisko przejmuje na pewno, związany z Politechniką Wrocławską, dotychczasowy wiceprzewodniczący rady, Jacek Ossowski. Znany z tego, że przy okazji akcji, organizowanej przez radę miejską Wrocławia, udzielał wywiadów na jednym z wrocławskich cmentarzy, otoczony młodymi ludźmi – co miało symbolizować szacunek dla tych, którzy zmarli, a także dla tych młodszych, którzy umierać będą dopiero w perspektywie dziesiątek lat. Taka idealna synteza, w sam raz na cmentarny wywiad dla wrocławskiej telewizji.

Z przewodniczącą Zdrojewską rozmawiałem dzień po sesji, w czasie której została odwołana. Pakowała swoje rzeczy i przygotowała się do opuszczenia gabinetu zarezerwowanego dla przewodniczącego rady miejskiej. Nie wydawała się specjalna zasmucona faktem swojego odwołania – nie miała na sobie czarnych szat, z rozrzewnieniem przeglądała urzędowe półki. Pomagała jej w tym asystentka – również niezbyt przejęta tym, że przestała być „asystentką przewodniczącej rady miejskiej”, a została „asystentką radnej rady miejskiej”. Barbara Zdrojewska ciepło wypowiadała się o swoim następcy, bez nawet najmniejszej nuty ironii – widać było, że nie żegna się z wrocławską polityką. Spokojna, zrelaksowana, żartująca.

Potwierdziło to doniesienia od miejskich urzędników, którzy pragną zachować anonimowość, że odwołanie Zdrojewskiej nie będzie końcem jej politycznej kariery – wręcz przeciwnie. W kuluarach pojawiły się głosy, że przewodnicząca zostanie nową twarzą wrocławskiej Platformy Obywatelskiej, która potrzebuje nowych liderów. Lokalni działacze PO zdradzali w rozmowach, że wielce prawdopodobna jest możliwość wystartowania Barbary Zdrojewskiej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Teraz, kiedy obecny eurodeputowany Jacek Protasiewicz zajęty jest przygotowaniami do kampanii, mającej na celu obalenie Rafała Dutkiewicz, PO potrzebuje mocnej „jedynki” na swojej liście.

Plotki zdają się potwierdzać, wczoraj media dowiedziały się, że Barbara Zdrojewska została oficjalnie poproszona o objęcie przewodnictwa nad wrocławskim klubem radnych PO – na apel jeszcze nie odpowiedziała, bowiem wybrała się na dwutygodniowy urlop. Mówi się jednak otwarcie, że Zdrojewska przyjmie propozycję, która zapewni jej ciągłość polityczną. To plus, biorąc pod uwagę potencjał jej nazwiska. To także plus dla asystentki radnej, która będzie mogła umieszczać na wizytówkach dostojniej brzmiący tytuł „asystentka przewodniczącej klubu radnych PO”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za przybliżenie kulisów wrzawy w Ratuszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.