Facebook Google+ Twitter

Wrocławski przykład zaprezentowany w Krakowie

Przed niespełna dobą Rafał Dutkiewicz świętował zwycięstwo w wyborach na fotel prezydenta Wrocławia. W poniedziałkowy wieczór zawitał do Krakowa, by podzielić się z jego mieszkańcami refleksjami na temat szans otwierających się przed Polską.

prezydent Rafał Dutkiewicz i o.Maciej Zięba OP w kapitularzu klasztoru dominikanów w Krakowie. Fot. Michał TyrpaPretekstem do spotkania, które miało miejsce w kapitularzu krakowskiego klasztoru OO. Dominikanów była promocja książki pt. „Nowe Horyzonty”. W roli gospodarza wystąpił o. Maciej Zięba OP, dyrektor Instytutu Tertio Millennio, z pochodzenia także wrocławianin. W niedzielnych wyborach Rafał Dutkiewicz po raz drugi został wybrany prezydentem Wrocławia. Otrzymał aż 84,53 proc. głosów, co stanowi przypadek bez precedensu w skali kraju. Według Dutkiewicza stoimy obecnie w przededniu okresu niebywałej koniunktury.

W ciągu najbliższych pięciu lat spłynie do Polski 65 miliardów euro ze środków pomocowych Unii Europejskiej. W tej sytuacji – zdaniem Dutkiewicza – władza publiczna powinna skoncentrować się na długofalowej strategii rozwoju dużych miast, będących zarazem centrami akademickimi i naturalnym zapleczem dla biznesu. Priorytetem powinno być stworzenie warunków dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Temu ma służyć przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską program EIT+. Jego celem jest powołanie Europejskiego Instytutu Technologicznego - ośrodka szkolnictwa wyższego i badań naukowych, ściśle współpracującego z innowacyjnym przemysłem. Dla projektu, którego ogólny zarys przedstawił przed rokiem przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, udało się pozyskać poparcie rządów Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, co samo w sobie – podkreślił Dutkiewicz – stanowi ewenement.

Nic dziwnego, że coraz częściej młodzi, wykształceni Polacy zamiast emigracji wiążą swoją przyszłość ze stolicą Dolnego Śląska. Zdaniem Rafała Dutkiewicza, to co stało się możliwe w jego mieście, może być dobrym wzorem dla innych ośrodków. Wypada mieć nadzieję, że w najbliższych latach lokalni liderzy zechcą wyciągnąć wnioski z wrocławskiego przykładu.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

..cóż, odzywa się we mnie lokalny patriotyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2006 21:38

I znowu celnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" zgraliśmy się tekstowo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.