Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16388 miejsce

Wrocławskie krasnale mają swoją fontannę

Już niedługo do Wrocławia zaczną się zjeżdżać turyści nie po to, żeby zachwycać się Rynkiem i Ostrowem Tumskim, ale żeby odnaleźć wszystkie krasnale, które w ostatnich latach zaludniły miasto.

Jadąc rowerrm przez pl. Teatralny, widzę, że przy budynku Teatru Lalek grupa wielkoludów debatuje przy fontannie, w której kąpią się skrzaty! Po chwili widzę, że dwa inne krasnale wolą się przyglądać tym wodnym igraszkom z daleka...
fot. Adam Degler / wciąż trwają prace instalacyjne
No tak – myślę sobie – przecież Wrocław słynie z krasnali nie od dziś. To w dużej mierze dzięki nim runął w Polsce komunizm, bo tu właśnie krasnale spod znaku Pomarańczowej Alternatywy rywalizowały ze smerfami spod znaku MO. Dziś wiemy kto wygrał. W latach 80-tych krasnal był kimś w rodzaju wroga systemu i dlatego wszyscy z taką radością witali kolejne skrzaty. Są jeszcze miejsca, gdzie do dziś zachowały się te rysunki... W ciągu ostatnich lat pojawiło się wielu nowych małych mieszkańców. Tacy mali agenci w IV RP...

Przy fontannie trwają prace instalacyjne, a ja przeciskam się przez ogrodzenie i po chwili rozmawiam z Katarzyną Wróbel, przedstawicielem wykonawcy robót (firmy Gutkowski z Leszna). Twierdzi, że całość instalacji powinna być gotowa pod koniec listopada. Autorem koncepcji pomnika jest Paweł Pawlak. Projekt wykonało Biuro Projektowe Archad Artura Morysona. Każdy krasnal ma swoje imię oraz własną historię, opowiadaną poprzez grę światła i wody. Ten w samym środku to Wierzbownik, siedzi na wierzbie i fot. Adam Degler / Fontanna Krasnaliczytafot. Adam Degler / Wierzbownik - ciekawe co czyta... księgę (pewnie "Żywoty Mężów Pomarańczowych", Waldemara "Majora" Fydrycha). Obok po jednej stronie przycupnął Parasolnik i Zbierający Wodę, a po drugiej Puszczający Stateczki i Karmiący Ptaki.

Z oddali przyglądają się tej wodnej sielance Aktor i Ogrodnik. Czy nowa fontanna podoba się dzieciom? Wykonawcy jeszcze nie wiedzą, bo teren jest ogrodzony. Rozglądam się i widzę, że ludzie przystają za płotem i uśmiechają się, dzieci wyciągają palce. Chyba się podoba!

Chcesz dowiedzieć się więcej o skrzatach wrocławskich?
Zacznij od... http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wroclawskie_skrzaty_korzystaja_z_nowych_technologii_6696.html
Tam znajdziesz dalsze wskazówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Mieszkańcy Wrocławia mają możliwość zainstalowania podobnego krasnala przy swoim domu czy firmie. Posiadanie krasnala podobnego do tych z okolic Rynku to koszt kilku tysięcy złotych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeźba jest na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego, po obu stronach przejścia dla pieszych. Jak czekam z rowerem na zielone światło, to opieram się o rzeźbę babulki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczne! Zazdroszczę Wrocławowi! Sama biorę udział w projekcie o podobnym klimacie, ale jest ciężko, jest bardzo ciężko :( Ciekawa jestem kto jest inwestorem, czyli wyłożył kase na to przedsięwziecie? Miasto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Własnie nie wiem bo dawnoooo mnie we Wrocku nie było :-( Ale nigdy nie zapomne tych 2,5 roku mieszkania tam... Było supeeer :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ten pomnik nie jest przypadkiem przed skrętem w ul. Świdnicką??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam, a mam pytanie... We wrocławiu jest taki pomnik ludzi "wrośniętych" w chodnik. Możesz mi powiedzieć gdzie on się dokładnie znajduje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.