Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12969 miejsce

Wrocławskie przedszkolaki idą do... opery!

Opera Wrocławska rozpoczyna nowy projekt – cykl oper dla dzieci. We wtorek odbędzie się premiera „Czerwonego Kapturka” Jiri Pauera. 22 stycznia Opera Wrocławska zamieni się w plac zabaw, we foyer dzieci również znajdą coś dla siebie.

Damian Konieczek - wilk, Kierownik muzyczny - Francesco Bottigliero, Aleksandra Szafir - Czerwony Kapturek. / Fot. Sebastian Ottenbreit„Tajemnicze królestwo – opera dla dzieci” to nazwa nowego projektu, który ma za zadanie wyedukowanie najmłodszych. Wcześniejsze akcje opery kierowane były do dzieci starszych i młodzieży, teraz postawiono na przedszkolaków. Reżyserię tego wyjątkowego spektaklu powierzono Adamowi Frontczakowi, który wcześniej przygotowywał między innymi „Carmen” Bizeta. „Czerwonego Kapturka” napisał czeski kompozytor Jiří Pauer z myślą o publiczności poniżej 10 roku życia.
– Bardzo trudno znaleźć takie opery, które byłyby dla dzieci łatwe. W zasadzie przychodzą dzieci do opery z rodzicami i słuchają „Strasznego Dworu”. (…) Zdajemy sobie z tego sprawę, że przygotowanie muzyczne w szkołach szwankuje, dlatego też próbujemy stworzyć cykl oper dla dzieci najmłodszych. „Czerwonego Kapturka” mogą oglądać dzieci nawet od 3 lat – mówi Ewa Michnik.

Kostium wykonany przez Małgorzatę Słoniowską. / Fot. Sebastian OttenbreitKontakt małego dziecka z teatrem, muzyką zaowocuje w przyszłości innym stosunkiem do kultury w dorosłości. Odrywając najmłodszych od telewizji i gier komputerowych dajemy mu szansę rozwoju swojej wyobraźni poprzez doświadczenie najwyższej formy kultury. Największe miasta Dolnego Śląska już poprosiły Operę Wrocławską o przyjazd i wystawienie tej sztuki w lokalnych teatrach. Czy znają Państwo bajkę o Czerwonym Kapturku? – zadał pytanie na wstępie reżyser. Jak się okazuje nie do końca znamy tę opowieść. W Adam Frontczak - reżyser. / Fot. Sebastian Ottenbreitpodstawowej wersji wilk zjada babcię i kapturka, a myśliwy staje się bohaterem. Wersja Opery Wrocławskiej będzie połączeniem „Czerwonego Kapturka” i bajki o wilku i koźlętach. Dzieci zostaną zaskoczone rozwojem akcji. Główną rolę odgrywać będzie wilk – łakomczuch. Złagodzono pierwotną wersję, by wyklinować momenty, podczas których dzieci mogłyby się czuć zagrożone. Reżyser skontaktował się z pedagogami, aby jak najlepiej przygotować ten spektakl. Jak się okazuje, tak małe dzieci nie potrafią sprawnie wiązać poszczególnych faktów i wydarzeń. W związku z tym cechy bohaterów będą nadzwyczaj widoczne i jasne, a na scenie w jednej chwili znajdzie bardzo dużo ruchu, kolorów, bo pojedyncze obrazy najszybciej trafiają do dzieci. – Uruchomimy całą naszą multimedialną maszynerię (…) Nie będzie żadnych kompromisów Adam Frontczak - reżyser spektaklu, Damian Konieczek - wilk, Francesco Bottigliero - kierownictwo muzyczne. / Fot. Sebastian Ottenbreitartystycznych. Każda z postaci jest bardzo ważna, a wykonawcy potrafią z dużym dystansem do siebie podejść oraz doskonale zagra przerysowane postacie – zapowiada Adam Frontczak.
– To niełatwa muzyka. Ja myślę, że kompozytor zamieścił w partyturze akcenty ze Strawińskiego (…), ale to jest wszystko oryginalne – dodaje Francesco Bottigliero, kierownik muzyczny.

Opera zapowiada wiele atrakcji towarzyszących premierze i spektaklom, bo „nie chcemy, by dzieci tylko usiadły wygodnie w fotelach”. W foyer studenci będą uczyć dzieci robić zabawki z niczego.
– Osobnym światem będzie aktywne wysłuchanie w opowiadanych bajkach. Dziecko będzie wybierało bajkę, jaką chce obejrzeć i zobaczy ją za pomocą przedstawień pantomimicznych. (…) Chcemy dzieci przy pomocy zabawy wyedukować w zakresie bezpieczeństwa – mówi reżyser.

Z pomocą przyszła Wojewódzka i Miejska Komeda Policji. Funkcjonariusze zapoznają dzieci z podstawowymi zasadami, a towarzyszyć im będzie Komisarz Lew.

Przedsięwzięcie Opery Maciej Łagiewski - dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławiu, Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej. / Fot. Sebastian OttenbreitWrocławskiej to innowacyjne działanie na rzecz promocji kultury wśród dzieci i młodzieży. Sama idea była obecna już jakiś czas temu.
– Kiedyś, dawno temu, prowadziłam scenę dziecięcą w Krakowie, ale były to bajki z podkładem muzycznym, nie opery. Mieliśmy wszystkie tytuły oparte na baśniach Andersena. Tam dialogi były mówione, nasz spektakl nie zawiera tekstów mówionych, wszystko jest śpiewane, jak w prawdziwej operze. Z rozmów z solistami wiem, że nie jest to łatwo napisane dla śpiewaków, orkiestra też ma bardzo dużo do grania – przyznaje Ewa Michnik.

Każdy element premiery przygotowywany jest pod kątem atrakcyjności dla dzieci. Modyfikacji ulegną nawet stroje orkiestry. Dyrektor Opery Wrocławskiej poprosiła muzyków, by ubrali na głowę kapelusze wymyślone przez Małgorzatę Słoniowską. Cały orkiestron zostanie przemienione w jezioro. Scenograf - Małgorzata Słoniowska. / Fot. Sebastian OttenbreitScenografią, kostiumami zajęła się Małgorzata Słoniowska – wspaniała artystka, która każdy strój wykonuje z największa precyzją. Na konferencji zaprezentowano jeden z bajkowych kostiumów. Od soboty 19 stycznia można oglądać w ratuszu wystawę kostiumów operowych stworzonych przez panią Słoniowską.

Serdecznie zapraszam do Opery Wrocławskiej na tę wyjątkową premierę, wszystkie dzieci dzięki muzyce Pauera zostaną przeniesione w zaczarowany świat opowieści o Czerwonym Kapturku. Opera daje nam możliwość przyprowadzenia najmłodszych na występ specjalnie przygotowany dla nich. Zapraszam!

O obsadzie i koncepcji w materiale filmowym.Opera w 1 akcie
Libretto: Mila Mellanova
Prapremiera: Ołomuniec, 1960
Czas trwania: 1 godz.
Kierownictwo muzyczne: Francesco Bottigliero,Reżyseria: Adam Frontczak, Scenografia:Małgorzata Słoniowska, Choreografia - Bożena Klimczak,Asystent muzyczny:Justyna Skoczek. Tłumaczenie libretta: Wojciech Szczucki

Premiera: 22 stycznia 2008 r. godz. 11 i 17.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sebastian zawsze na bieżąco w tym temacie. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Cudowna inicjatywa!
Szkoda, że do Wrocławia dość daleko (myślę o moich uczniach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratulacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, świetnie i jeszcze raz świetnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.