Facebook Google+ Twitter

Wrocławskie skrzaty korzystają z nowych technologii

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-16 13:29

Kto chce dowiedzieć się, co słychać u naszych krasnoludków, nie musi już biec na starówkę i przytykać ucha do bruku. Od kilku dni wieści o karzełkach są dostępne w internecie.

fot. www. krasnale.pl Pod adresem www.krasnale.pl znajdziemy bogaty serwis, w którym są nie tylko informacje o kumotrach zamieszkujących Wrocław, ale również wiele innych ciekawych informacji o skrzacim ludzie. Na stronie znajdziemy m.in. wiadomości zaczerpnięte z poważnych opracowań naukowych i źródeł historycznych, których autorami są np. Aleksander Brückner, Julian Krzyżanowski czy Oskar Kolberg. Przeczytamy w nich np. o rodowodzie krasnoludków, ich zwyczajach, sposobie ubierania się i codziennych zajęciach.

W osobnym dziale wyjaśnione jest pochodzenie słowa krasnoludek oraz innych nazw nadawanych niziołkom. Strona zawiera też linki, którymi połączymy się z adresami o krasnoludzkiej tematyce (m.in. strony o gnomach, trollach i innych odmianach karzełków).

Hitem jest publikacja na stronie nielicznych ocalałych fragmentów z kroniki krasnali wrocławskich (nadpaloną i zmurszałą księgę znaleźli archeolodzy w wykopach na ul. Oławskiej). Dowiemy się z niej m.in., jak u schyłku XV w. obcięto brody nieposłusznym skrzacim żonom.

Portal wzbogaca rysunkowy poczet krasnali oraz zdjęcia wrocławskich skrzatów. Dla tych, którzy jeszcze nie byli w stolicy Dolnego Śląska albo nie mieli okazji zobaczyć krasnali w naturze – pomocna będzie mapa z miejscami, w których można je spotkać.
(BW) ma
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jest też nowa strona o krasnalach, na którą serdecznie zapraszam!

www.krasnalove.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław powoli staje się miastem krasnali. Niedawno na Placu Solnym pojawiły się nowe karzełki - słupniki - wspinające się po miejskich latarniach. Ma być ich w sumie 15. Skrzaty trafiły też na wrocławskie pocztówki. To naprawdę uroczy symbol stolicy Dolnego Śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.