Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Zaduszki Jazzowe - pamięci Ryszarda Gwalberta Miśka

YanBi
YanBi
Plakat tegorocznych Zaduszek Jazzowych we Wrocławiu.
Plakat tegorocznych Zaduszek Jazzowych we Wrocławiu. Mat.prasowe
Zaduszki Jazzowe to szczególna inicjatywa środowiska muzycznego, której początki sięgają mrocznych lat 50. Mrocznych, z uwagi na negatywny stosunek ówczesnych władz do jazzu, jako muzyki "wrogiej ideologicznie".

Faktycznie jazz w Polsce lat 50. był zakazany. Artyści, którzy pragnęli swoją muzyką i modlitwą oddać hołd tym, co odeszli na wieczną wachtę, spotykali się zatem w prywatnych mieszkaniach lub innych dziwnych miejscach.

W Krakowie, mieście wyjątkowym dla jazzu, w 1954 roku w Dzień Zaduszny polscy jazzmani spotkali się i grali na sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Takie były początki. Na szczęście przyszły czasy odwilży i jazz zawitał do filharmonii i wielu sal koncertowych kraju. Obecnie Zaduszki Jazzowe, koncerty dedykowane zmarłym muzykom, organizuje wiele środowisk muzycznych. Krakowskie Zaduszki Jazzowe zaprezentują w tym roku koncerty także poza Krakowem: w Wieliczce, Trzebini, Niepołomicach, Zabierzowie i Wadowicach. Poznańskie Zaduszki Jazzowe już dawno urosły do rangi jednego z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych miasta.

Na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych, w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim wystąpi legendarny Włodzimierz Nahorny ze swoim fortepianowym triem. Trójmiejscy jazzmani, w ubiegłym roku, wystąpili w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. Artyści reprezentowali różne gatunki jazzu od dixielandu, swinga, poprzez bluesa do nowoczesnego jazzu. Bo taka jest uroda muzycznych spotkań zaduszkowych, spotkań o szczególnym charakterze. Koncerty, koncerty, koncerty, w Gdyni, Siedlcach, Skarżysku...

W najbliższych dniach, jak Polska długa i szeroka, wszędzie będziemy sprzątać groby, dekorować kwiatami, zapalać znicze i wspominać zmarłych. Naszych bliskich, naszych znajomych i tych, których znaliśmy tylko poprzez ich twórczość. Bo dzięki niej są nadal obecni w naszym życiu.

Wrocławskie środowisko jazzowe pożegnało latem tego roku Ryszarda Gwalberta Miśka - saksofonistę, założyciela i kierownika awangardowego Teatru Instrumentalnego (1975-1987), wykładowcę klasy teatru instrumentalnego na Uniwersytecie McGill w Montrealu, autora wielu spektakli teatralnych, kompozytora, lidera grupy "R.G. Misiek Quartet" (1996) i "Misiek Rap Machine" (1996).

Odszedł artysta, który, jak pisze o nim brat, Wiesław Misiek: "Choć od dzieciństwa uczył się muzyki, ukończył studia politechniczne, studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim i muzykę jazzową w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Grazu, wiedzę swą i umiejętności zdobywał na nowo interpretując i badając dzieje muzyki i ludzkiej aktywności w sztuce."

W zaduszkowym koncercie, poświęconym pamięci Ryszarda Gwalberta Miśka, udział zapowiedzieli znani artyści. Koncert poprowadzi Wojciech Siwek. Wizualizacje opracowali Czesław Chwiszczuk i Wojciech Liszkowski.

Zaduszki Jazzowe we Wrocławiu, 2 listopada 2010, godz. 20.00

IMPART">Centrum Sztuki Impart, ul.Mazowiecka 17
Wstęp wolny, za zaproszeniami w CS Impart.
Artykuły przybliżające postać wrocławskiego artysty:
Zaduszki Jazzowe we Wrocławiu- artykuł Wiesława Miśka o Bracie
Ryszard Gwalbert Misiek - artykuł, wspomnienie Janina Bieleńko
W objęciach umarłej muzyki - esej, napisany przez Ryszarda Gwalberta Miśka w Montrealu (Kanada) w listopadzie 1991 r. Szczególne przemyślenia o współczesnej muzyce i znaczeniu tradycji dla przyszłości kultury.

Dziękuję panu Wiesławowi Miśkowi za udostępnienie zdjęć z archiwum Brata, teraz archiwum rodzinnego. Janina Bieleńko

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto