Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskim seniorom komputery i internet już niestraszne

Marta Szloser
Marta Szloser
Instruktorzy Beata Tarnowska i Paweł Skubiszewski
Instruktorzy Beata Tarnowska i Paweł Skubiszewski Marta Szloser
– Już się komputera nie boję. W domu wykorzystuję w praktyce wszystko, czego nauczyłam się tutaj – tak pani Barbara, seniorka, mówi o kursach internetowych prowadzonych we Wrocławiu.

Na kursach internetowych organizowanych przez UPC Polska i i partnera lokalnego, czyli Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, seniorzy uczą się obsługi komputera oraz korzystania z internetu. W programie znalazła się między innymi obsługa edytora tekstowego, tworzenie folderów, wyszukiwanie informacji w internecie, korzystanie z katalogu bibliotecznego Aleph, zakładanie konta pocztowego, wysyłanie i odbieranie e-maili, także z załącznikami, rejestracja na forum dyskusyjnym i pisanie komentarzy, zakupy przez internet, bankowość elektroniczna, obsługa komunikatorów internetowych (Gadu-Gadu, Skype).

Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wrocławscy seniorzy chcą się uczyć obsługi komputera i korzystania z dobrodziejstw internetu. Akademia e-Seniora pozwala im poznać nowe narzędzie, za pomocą którego możliwa jest komunikacja, zdobywanie i przesyłanie informacji, rozwijanie zainteresowań. Program ten ma również za zadanie zmniejszyć rozmiar zjawiska zwanego wykluczeniem technologicznym osób starszych, otworzyć przed nimi nowe możliwości. Nauka korzystania z komputera i internetu ma także ułatwić seniorom funkcjonowanie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogą stać się bardziej samodzielni, nawiązać nowe kontakty, poprawić swoją samoocenę, podnieść kwalifikacje zawodowe.

– Mam ponad 60 lat. Przyszłam tutaj, bo było to pierwsze miejsce, gdzie seniorów uczono posługiwania się komputerem – mówi pani Barbara Byczyńska, uczestniczka kursów. – Właściwie już od jakiegoś czasu poszukiwałam takiego miejsca we Wrocławiu, bo konieczność mnie zmusiła i ciekawość też, żeby się z komputerem zapoznać. Nawet kupiłam komputer i wtedy się zaczęła moja gehenna, bo nie umiałam sobie z tym komputerem w ogóle poradzić. Spróbowałam na kursie ogólnodostępnym dla młodych ludzi, ale szybko stamtąd odpadłam. Kiedy się dowiedziałam od koleżanki, że tutaj, w bibliotece są organizowane takie kursy, pomyślałam, że to coś dla mnie i tutaj wylądowałam.

Akademia e-Seniora UPC – od czego się zaczęło

– Kursy dla seniorów, a dokładnie Akademia e-Seniora zrodziła się z projektu prospołecznego, który prowadzimy od wielu lat. Jest to Tęczowa Akademia UPC – zespół akcji kierowanych na początku głównie do dzieci – opowiada pan Marek Szklarz, koordynator ds. komunikacji UPC Polska. – Była Tęczowa Akademia Pływania, którą kontynuujemy już siódmy rok z rzędu, bezpłatnie uczymy dzieci pływać w czasie wakacji. Były inne akcje, m.in. Tęczowa Akademia Przygody, Tęczowa Liga Baseballu, fundowaliśmy Tęczowe Biblioteczki w szkołach. W pewnym momencie pojawił się Tęczowy Internet – były to akcje skierowane początkowo do dzieci oraz ich rodziców. Wtedy też powstały pierwsze pracownie UPC w kilku miastach w Polsce. I w pewnym momencie zrodziła się idea, by zaprosić poprzez dzieci osoby starsze na takie kursy internetu. Stwierdziliśmy, że powinno się to spotkać z dużym zainteresowaniem i na pewno przyniesie dużo pożytku tej grupie społecznej.

Biorąc pod uwagę również pilotażowe kursy w poprzednim roku, w samym Wrocławiu przeszkoliliśmy już grubo ponad 100 seniorów, a jeszcze w tym roku planujemy przeszkolić kolejnych 60. W całej Polsce jest dwanaście pracowni. Plan jest taki, że w tym roku w każdej pracowni zostanie przeszkolone 120 osób. A Akademia e-Seniora jest tylko jednym z projektów, które w ramach tej pracowni będą realizowane. Planujemy kursy dla dzieci, w przyszłości kursy bezpiecznego internetu, bo na pewno zapotrzebowanie jest ogromne. Są również projekty, które proponuje nam biblioteka, a my obejmujemy je patronatem. Przy każdej z akcji wykorzystywana jest pracownia internetowa UPC.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Doświadczenie w prowadzeniu kursów komputerowych dla seniorów wrocławska MBP zdobyła, organizując dla nich dwie edycje warsztatów o takiej tematyce w Multicentrum (Mediateka, pl. Teatralny). Prowadzili je bibliotekarze oraz wolontariusze. Skąd wziął się pomysł takich kursów dla seniorów w bibliotece? – Zaczęło się od tego, że Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, której jestem pracownikiem, zaczęła komputeryzować biblioteki – wspomina pani Beata Tarnowska, bibliotekarz wrocławskiej MBP, instruktorka na kursach Akademii e-Seniora. – Pojawił się katalog biblioteczny Aleph i czytelnicy odwiedzający biblioteki, a między innymi seniorzy, zainteresowali się, jak to działa? Jakie korzyści daje karta biblioteczna? Można się logować na konto biblioteczne, zamawiać książki, ale jak to zrobić? I tak to się właśnie zaczęło, niewinnymi próbami pokazania, jak się zalogować na konto biblioteczne... Skoro mogę zamówić książkę, to mogę też znaleźć rozkład jazdy w internecie, sprawdzić repertuar kina itd.

Zainteresowanie przerasta nasze możliwości. Codziennie odbieramy dziesiątki telefonów od osób chcących zapisać się na kurs. Zapisów na razie nie ma, ale zainteresowani mogą przychodzić do pracowni poza kursem w ramach konsultacji, bo pracownia jest otwarta dla wszystkich. Właśnie skończyła się druga, jesienna edycja kursu. Czeka nas jeszcze jedna, późnojesienna i zamykamy ten rok. W przyszłym roku planowane są też kursy zaawansowane – informuje pani Beata.

23 października, w pracowni internetowej przy filii 34 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przy ul. Wyszyńskiego 75, gdzie odbywały się kursy, miało miejsce uroczyste zakończenie drugiej edycji wrocławskiej Akademii e-Seniora, w trakcie którego spotkali się uczestnicy, prowadzący i organizatorzy. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej dokumentującej jesienną edycję warsztatów, seniorzy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w kursie internetowym Akademii e-Seniora UPC. Po części oficjalnej nadszedł czas na poczęstunek, rozmowy, dzielenie się wrażeniami, podziękowania i wywiady.

Instruktorzy Akademii e-Seniora we Wrocławiu: Beata Tarnowska i Paweł Skubiszewski

– Dwa lata temu w marcu dostałem od kolegi adres strony portalu dlaStudenta.pl, gdzie była oferta pra

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto