Facebook Google+ Twitter

"Wróg nr 1" faworytem Oscarów? To nie jest film dla osób o słabym sercu

Film Kathryn Bigelow "Wróg nr 1" pokazuje akcję amerykańskich żołnierz, mającą na celu złapanie Osamy bin Ladena. Jest uważany przez krytyków filmowych za najważniejszego kandydata do Oscara.

 / Fot. PlakatKathryn Bigelow jako pierwsza kobieta otrzymała Oscara za reżyserię. Teraz znów podejmuje temat wojny i powraca z nowym filmem "Wróg numer 1" ("Zero Dark Thirty"). Dzieło opowiada o trwającej 10 lat akcji amerykańskich żołnierzy, mającej na celu pojmanie Osamy bin Ladena. Reżyserka wkraczając w mroczny świat agentów wywiadu i jednostki amerykańskiej marynarki wojennej, usiłuje odkryć kulisy największej obławy w historii.

Bigelow i współautor scenariusza Mark Boal, oparli swój film na autentycznych wydarzeniach, bohaterami zaś są członkowie specjalnego oddziału Navy SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki). Twórcy filmu konsekwentnie trzymają się prawdy. Pokazują jak naprawdę wygląda przesłuchanie więźniów - nie pomijają podtapiania czy przemocy seksualnej. Poza tym pokazują drastyczne sceny tortur.

Twórcy bardzo dobrze znają realia okresu, kiedy wszczęto poszukiwania bin Ladena, między innymi z opowieści ludzi, którzy brali udział w akcji, pracowników CIA i Pentagonu. Twórcy przepytali też agentów terenowych, oficerów, szpiegów, analityków i strzelców, których dane nadal są tajne.

Po długich oczekiwaniach "Wróg numer 1" ujrzał światło dzienne. Po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć go krytycy filmowi oraz wytypowani blogerzy w Nowym Jorku i Los Angeles. Eksperci przyjęli film z wielkim entuzjazmem. Jak podaje TVN24.pl, uważają że to thriller "mocny, odważny, wstrząsający i bezkompromisowy", a akcja jest "napięta, metodycznie poprowadzona z największą precyzją, co jest imponujące tym bardziej, że wiemy dokładnie, jak to wszystko się skończy".

Zaskoczeniem dla wielu osób jest fakt, że to kobieta gra główną rolę w typowo męskim filmie. Jednak jak przyznają widzowie, odtwórczyni głównej roli Jessica Chastain, świetnie dała sobie radę, wypadła bardzo wiarygodnie. Krytycy wróżą młodej aktorce nawet Oscara w kategorii najlepsza aktorka.

Zobacz trailer --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.