Facebook Google+ Twitter

"Wroniec" Jacka Dukaja

Po lekturze "Wrońca" mogę stwierdzić, że książka mi się podobała. Ale ja ogólnie lubię powieści Jacka Dukaja i z góry ostrzegam, że nie jestem do końca obiektywna.

 / Fot. Okładka książkiGdy ukazał się "Wroniec" Jacka Dukaja, było dla mnie jasne, że muszę go kupić. Jako że lubię powieści tego autora, nie wyobrażałam sobie pominięcia jego najnowszego dzieła. W efekcie dostałam do rąk książkę niezwykłą, której mimo uważnej i przyjemnej lektury nie potrafię tak do końca ocenić ani zakwalifikować.

"Wroniec" to opowieść o stanie wojennym widzianym oczami małego chłopca (pamiętajmy, że w 1981 roku Jacek Dukaj miał siedem lat). Chłopca, który z całej sytuacji niewiele rozumie, a poszczególne sytuacje odbiera poprzez dziecięce zmysły wspomagane strachem i wyobraźnią.

Wszystko zaczyna się dość realistycznie: rodzina Adasia zostaje internowana. Chłopcem zajmuje się (trochę z przypadku) sąsiad nazywany przez malca "panem Betonem". Oschła początkowo relacja pomiędzy doświadczonym przez życie dorosłym a ufnym malcem przeradza się w coś w rodzaju przyjaźni. Para bohaterów wspólnie podejmuje szereg działań mających na celu zwyciężenie podstępnego Wrońca i uwolnienie rodziny Adasia.

Urok powieści Dukaja polega przede wszystkim na języku, jaki został tu zastosowany. Świat postrzegany jest tu z punktu widzenia kilkuletniego chłopca i do takiej właśnie sytuacji została dostosowana warstwa językowa. Wyrazy są przeinaczane w dziecięcy sposób (np. milicjanci to "milipanci"), a rzeczywistość dostosowana do wyobraźni kilkulatka (obserwacji, że "wszystko jest szare" towarzyszy wizja "Maszyny-Szarzyny", która zamienia ludzi kolorowych w szarych). Mimo tego zabiegu autorowi udaje się zręcznie wpleść aluzje zrozumiałe głównie dla czytelnika pamiętającego schyłek PRL-u - przykładem niech będą "Pozycjoniści" (opozycjoniści), wśród których najważniejszym jest "Najnajnajoporniejszy Elektryk".

Dukaj odtworzył dziecięce postrzeganie świata w sposób mistrzowski: jego bohater posługuje się prostym, ale trafnym sposobem odbierania rzeczywistości: opozycjoniści, ludzie tępieni przez Wrońca są zazwyczaj kolorowi. Nieszkodliwi, ugodowi obywatele są koloru szarego - to właśnie w takich ludzi Wroniec chce przemienić "kolorowych" przy pomocy straszliwej Maszyny-Szarzyny. Na działania tej niebezpiecznej machiny odporny jest jednak Adaś: jego dziecięca wrażliwość i naiwne postrzeganie świata są silniejsze niż okrucieństwo czarnego ptaka. Nad całością ciąży nastrój bardzo oniryczny, co zresztą zgadza się z warstwą fabularną powieści: właściwe przygody Adasia rozpoczynają się w momencie, gdy budzi go hałas, wszystko zaś wraca do normy wraz z kolejnym przebudzeniem.

Dla jakiego czytelnika przeznaczony jest "Wroniec"? Próba odpowiedzi na to pytanie nastręcza pewnych problemów. Z jednej strony mamy do czynienia z książką pisaną dziecięcym językiem, opatrzoną pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Tematyka jest jednak dla współczesnych malców obca, a nie jestem do końca przekonana, czy stan wojenny w wydaniu baśniowym przemówi do kilkuletniego czytelnika z początku XXI wieku, zwłaszcza że powieść najeżona jest aluzjami i odniesieniami do rzeczywistości początku lat 80., czytelnymi w zasadzie wyłącznie dla dorosłych. Z drugiej strony, lektura "Wrońca", choć bardziej zrozumiała dla czytelnika, który czasy PRL-u pamięta, może być dla niego odrobinę męcząca z uwagi na dziecięcy styl.

Mnie osobiście książka się podobała. Ale ja ogólnie lubię książki Jacka Dukaja i z góry ostrzegam, że nie jestem w tej chwili obiektywna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 12:34

Pani Urszulo, zapewne i ja polubię twórczość Jacka Dukaja. ( Pisze Pani: "Mnie osobiście książka się podobała". Ale to wiadomo, że skoro mnie - to już "osobiście" można sobie darować). Czuję się zachęcony do lektury i będę czekał na dalsze podpowiedzi.... Pozdrawiam, Marr 5* :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.