Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1217 miejsce

Wróżby w starożytnej Mezopotamii

Magia jest nierozłącznie związana z historią człowieka. Najlepszym tego dowodem są informacje, jakimi dysponujemy o starożytnej Mezopotamii – dziś uznawanej za najstarszą cywilizację stworzoną przez człowieka.

Wróżby i religia / Fot. luciWróżenie było tam zarezerwowane dla kapłanów i nierozerwalnie związane z religią. Wielką popularnością cieszyła się astrologia, przyszłość odczytywano również na podstawie snów czy wnętrzności zwierząt.

Starożytna Mezopotamia współcześnie uznawana jest za źródło wielu rodzajów wróżb. Powszechnie praktykowano tu astrologię. Wróżenie na podstawie położenia ciał niebieskich było jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów poznawania przyszłości. Uważano, że są one sterowane przez bóstwa. Za pomocą astrologii przepowiadano pogodę, a także ważne wydarzenia państwowe, losy królów i narodów. Wspólne dla wielu starożytnych uczonych było przekonanie, że ciała niebieskie symbolizują władców poszczególnych państw. W Mezopotamii bardzo często wykorzystywana była także onejromancja, czyli sztuka przepowiadania przyszłości na podstawie snów. Korzystali z niej zarówno władcy i dostojnicy państwowi, jak i przeciętni obywatele. To tu powstały pierwsze senniki, które nie utraciły swojej silnej pozycji do dziś.

W starożytnej Mezopotamii częstą praktyką było wróżenie z wnętrzności zwierząt ofiarnych. Zajęcie to zarezerwowane było dla kapłanów, a przedmiotem obserwacji była przede wszystkim wątroba zwierzęcia. Wróżby tego typu były bardzo skomplikowane i wymagały znacznej wiedzy. Wątroba podzielona była na szesnaście części, które odpowiadały poszczególnym rejonom nieba, a także na czterdzieści pół, z których każde odpowiadało wpływom poszczególnych bogów. Wątrobę ofiarnego zwierzęcia porównywano do wzorca, a następnie dokonywano bardzo szczegółowych interpretacji. Wróżby i sposoby przepowiadania przyszłości, które praktykowane były przez Babilończyków przetrwały znacznie dłużej niż ich cywilizacja. Wiele wyraźnych ich wpływów można znaleźć w innych starożytnych kulturach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.