Facebook Google+ Twitter

Wrzesień pełen (nie tylko) filmowych premier

Wrzesień tradycyjnie uważany za początek artystycznego sezonu przyniósł i jeszcze przyniesie wiele nowych produkcji filmowych i telewizyjnych. Warto śledzić repertuary kinowe i programy telewizyjne.

W niedzielę, 6 września 2015 roku, TVP 1 pokazała pierwszy odcinek (z trzynastu) "Dziewczyn ze Lwowa" w reżyserii Wojciecha Adamczyka; wcześniej zadebiutowały: "Skazane", "Prokurator" i "Aż po sufit!"; powróciły na mały ekran kolejne serie "Komisarza Alexa", "Ojca Mateusza" i "Przyjaciółek". Natomiast na ekrany kinowe, bez specjalnej reklamy wszedł debiut fabularny scenarzysty pamiętnego "Chrztu", Dariusza Glazera, film "Mur" z kolejną ciekawą rolą Tomasza Schuchardta.

Bohaterowie filmu Karbala. / Fot. materiał prasowyZ kolei 11 września do kin trafi "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, który napisał również scenariusz o grupie polskich i bułgarskich żołnierzy odpiera ataki Al-Kaidy i As-Sadry na siedzibę miejscowych władz i policji podczas wojny w Zatoce Perskiej. Wśród odtwórców głównych ról znajdujemy nazwiska Bartłomieja Topy, Antoniego Królikowskiego, Leszka Lichoty, Piotra Głowackiego, Mikołaja Roznerskiego i innych.

Tydzień później będzie miał premierę autorski (reżyseria i scenariusz) sensacyjny film Jacka Bromskiego "Anatomia zła"Krzysztof Stroiński w Anatomii zła. / Fot. materiał prasowy ze zdjęciami Michała Englerta ze znakomitą kreacją Krzysztofa Stroińskiego w roli płatnego zabójcy "Lulka", który niedługo po wyjściu z więzienia otrzymuje od oskarżającego go niegdyś prokuratora (Piotr Głowacki) propozycję likwidacji komendanta CBŚ. W filmie wystąpią także m.in. Marcin Kowalczyk ("Magik" z filmu "Jesteś Bogiem"), Michalina Olszańska, Andrzej Seweryn i Łukasz Simlat. Tego samego dnia, 18 września, premierę będzie miał też film przeznaczony głównie dla młodych widzów nakręcony przez Tomasza Szafrańskiego na motywach powieści Edmunda Niziurskiego "Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima". Do głównych ról reżyser zaangażował Tomasza Karolaka, Bogdana Kalusa i Wojciecha Mecwaldowskiego.

Plakat filmu Król życia. / Fot. materiał prasowy"Król życia" to natomiast historia czterdziestoparoletniego Edwarda (gra go Robert Więckiewicz), osobnika, jak czytamy w opisie dystrybutora zaimpregnowanego na otaczający go świat, złośliwego wobec najbliższych, który pod wpływem wypadku przewartościowuje swoje podejście do życia i ludzi. W obsadzie m.in. Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela, Katarzyna Dąbrowska, Jan Peszek i Rafał Zawierucha. Film Jerzego Zielińskiego, operatora, debiutującego w roli reżysera trafi na duży ekran w piątek, 25 września br.

Od tego też dnia do kin będzie się można wybrać na czarno - białą "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza, który wspólnie z Magdaleną Gauer napisał też scenariusz historii wielkiej divy operowej Nory Sedler (w tej roli znakomita Piotr Głowacki wystąpi aż w czterech wrześniowych premierach. / Fot. materiał prasowyMałgorzata Zajączkowska). Kolejną premierą tego dnia będzie film Marcina Dudziaka (koprodukcja polsko - francuska) zatytułowany "Wołanie". Film nakręcono na podstawie powieści Kazimierza Orłosia "Zimorodek". Prawdopodobnie tego samego dnia odbędzie się też premiera filmu "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego zagrał w tym obrazie Marcin Kwaśny. Jako Tomasz Serafiński pojawi się w nim Piotr Głowacki i będzie to czwarta (nie licząc spektaklu Teatru Tv "Rybka canero") wrześniowa premiera tego wziętego ostatnio aktora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Natomiast na ekrany kinowe, bez specjalnej reklamy wszedł debiut fabularny scenarzysty pamiętnego Chrztu, Dariusza Glazera, film Mur z kolejną ciekawą rolą Tomasza Schuchardta"

Chrzest był też debiutem Tomasza Schurchardta. Ostatnio faktycznie cieszy się wzięciem ten aktor. Oprócz wymienionych w artykule trzeba jeszcze dodać film "Chemia", z jego udziałem w jednej z głównych ról. Wchodzi na ekrany 2 października. Mocna historia, oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Karbala" to mocny akcent na początek nowego sezonu filmowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki. Widzę, że październikowe wieczory spędzę w kinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.