Facebook Google+ Twitter

Wrześniowe wydanie Dwukropka

Prasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród rodaków za granicą.Jednym z tytułów polonijnych jest Dwukropek,wydawany w RPA.Od początku funkcję redaktora naczelnego społecznie pełni Joanna Majksner - Pinska.

Scan okładki / Fot. Fot.Henryk Czechowski W wrześniowym numerze podstawowymi tematami są: Redaktor naczelna "Dwukropka" Joanna Majksner - Pinska / Fot. Fot.Henryk Czechowski
- Obchody Dnia Weterana - wybuch II wojny światowej 1 września 1939 r przeszedł do historii jako jeden z największych kataklizmów w dziejach Europy i cywilizowanego świata. W 1997 roku Sejm RP uchwalił, że dzień wybuchu II Wojny Światowej ustanowiony został jako Dzień Kombatanta.

- obchody Międzynarodowego dnia tłumacza - 30 września obchodzony jest Międzynarodowy dzień tłumacza. Tłumaczenie to trudne zadanie. Każde słowo, fraza, zdanie większe lub mniejsze musi być tak przetłumaczone, aby nie zmieniły sens. Tłumaczenie z języka obcego lub na inny język musi grać z tematyką danego utworu.

- Polski aktor Józef Węgrzyn- to polski Rudolf Valentino - w tym roku mija 60 rocznica śmierci słynnego polskiego aktora. Zaliczony został do najsłynniejszych aktorów i tragików w polskim teatrze, był też wybitnym reżyserem. Urodził się w Warszawie 13 marca 1884, zmarł 4 września 1952 roku. Na deskach teatralnych debiutował we Lwowie 1904 roku.

- Obchody 400 lecia urodzin Piotra Skargi - ks. Piotr Skarga urodził się w Grójcu koło Warszawy. Akademię ukończył w Krakowie gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Dalsze studia kontynuował w Rzymie i tam wstąpił do zakonu Jezuitów. Był założycielem licznych kolegiów jezuickich. W 1578 roku został rektorem Akademii w Wilnie. Przedkładam fragment jego „Kazań sejmowych”:

... Ten najmilszy okręt ojczyzny naszej wszystkich nas niesie, wszystko w nim mamy. Gdy się z okrętem źle dzieje, gdy dziur jego nie zatykamy, gdy wody z niego nie wylewa, gdy się o zatrzymanie jego nie staramy...

- Obchody Światowego dnia Sybiraka - co roku 17 września w rocznicę napaści Rosji na Polskę w 1939 roku obchodzimy Dzień Sybiraka. Od 1991 roku obchody organizowane są przez Związek Sybiraków, organizację grupujących byłych zesłańców. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się 2004 roku. Heroizm polskich zesłańców z Syberii i Kazachstanu można porównać do bohaterskich czynów Powstańców Warszawskich.

Marsz Sybiraków

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji , białych dworków i chat
Myśmy wciąż do niepodległości szli,
Szli z uporem, ponad dwadzieścia lat.

Wydłużyli carscy kaci,
Przez Syberię wiódł najkrótszy szlak.
I w kajdanach szli Konfederaci
Mogiłami znacząc polski trakt....

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.