Facebook Google+ Twitter

Wschód Kultury w Lublinie

Lubelskie Centrum Kultury, niedawno otwarte po gruntownej modernizacji, w dniach 1-6 października 2013 stało się gospodarzem wielu odczytów i debat promujących idee Partnerstwa Wschodniego oraz projektów w zakresie kultury.

Mówiąc o Partnerstwie Wschodnim trzeba wspomnieć, iż nie od dziś kraje należące do Unii Europejskiej ze względu na więzi historyczne, gospodarcze i kulturowe myślą o nawiązywaniu daleko posuniętych relacji z sąsiadami.Cezurę czasową stanowi tutaj rok 1995, w którym to zaczął funkcjonować proces boloński.W ramach wspomnianego przedsięwzięcia zaczęto nawiązywać relacje z krajami basenu Morza Śródziemnego.Chodziło tu przede wszystkim o pomoc w realizacji reform politycznych i gospodarczych w tychże krajach, niwelowanie dysproporcji rozwojowych. Od roku 2004 Europejską Polityką Sąsiedztwa objęto także objęto także inne pastwa sąsiadujące z Unią.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że nasz kraj zawsze w sposób namacalny popierał zapędy reformatorskie w Europie Wschodniej, dążył do stworzenia wspólnej polityki sąsiedztwa wobec regionu. Po inicjatywie niemieckiej z 2007 r.(Sąsiedztwo Plus) Polska przy wsparciu Szwecji zaczęła pracować nad propozycją skierowaną do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji i Ukrainy.Znaczenie tego faktu jest niebagatelne, gdyż bez tych działań mogłoby dojść do nowego podziału Europy na kraje uprzywilejowane i peryferyjne. By nie dopuścić do ziszczenia się takiego scenariusza należało przejść do kompleksowego wsparcia regionu, stworzyć dalekosiężną i planową politykę, nie ograniczać się tylko do pojedynczych akcji.

W marcu 2009 wobec jednogłośnego poparcia przez Unię idei Partnerstwa Wschodniego, projekt ów stał się integralną częścią europejskiej polityki zagranicznej. 7 maja 2009 w Pradze podczas szczytu oficjalnie zainaugurowano Partnerstwo Wschodnie.
Po zakończeniu szczytu uchwalono Deklarację Praską-dokument założycielski Partnerstwa Wschodniego. Partnerstwo stawia sobie za cel przede wszystkim stworzenie niezbędnych warunków do szybszej integracji gospodarczej między Unią Europejską a krajami partnerskimi. Przewiduje się głównie bazowanie na współpracy bilateralnej oraz zawieranie umów stowarzyszeniowych między Unią i krajami partnerskimi. Umowy będą dotyczyć głownie kwestii wolnego handlu. Oprócz tego nie zapomniano również o ułatwieniach wizowych lub nawet ich całkowitego zniesienia w przyszłości.

Wydarzenia lubelskie ukazują szerokie możliwości nawiązywania współpracy z krajami wschodnimi. Przypominają wszystkim,że integracja może dotyczyć nie tylko gospodarki, ale też kultury i mediów, społeczeństwa obywatelskiego, oświaty czy turystyki.Najdobitniej o lubelskich zasługach na tym polu świadczy przyznanie miastu w dniu 1 października 2013 Odznaki Honorowej Rady Europy-jednego z największych wyróżnień dla miast za współpracę międzynarodową. Wcześniej Lublin otrzymał Dyplom Honorowy (2007) i Flagę Honorową(2008). Nagrodę wręczał Victor Ruffy-członek honorowy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, były szwajcarski deputowany, przez szereg lat Przewodniczący Komisji Parlamentarnej Rady Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.