Facebook Google+ Twitter

Wschód Rosji pod wodą. Największa powódź od 120 lat

Najtrudniejsze warunki są w obwodzie amurskim. W największym mieście na wschodzie, Chabarowsku, woda w rzece Amur przekroczyła stan alarmowy. Pod wodą są 94 miasta, osiedla i wsie, w tym ok. 4,4 tys. domów i ponad 7,2 tys. gospodarstw.

 / Fot. Wikimedia CommonsNa Dalekim Wschodzie Rosji ogromne powodzie. Deszcze padają niemal bez przerwy od 20 lipca, czyli od blisko miesiąca. Ponad 120 miejscowości - wielkich i mniejszych miast oraz przedmieść i wiosek - zatopionych. Żywioł wody sprawił, że drogi i ulice miast zamieniły się w rwące potoki. Szalejące z wielką siłą wody zniszczyły drogi o łącznej długości 530 km. Uszkodziły 66 mostów i niezliczone ilości domów mieszkalnych i budynków gospodarczych.

Daleki Wschód Rosji pod wodą, posłuchaj – relacjonuje redaktor Polskiego Radia Włodzimierz Pac (IAR) - Polskie Radio.

Zobacz zdjęcie - powodzianie opuszczają zalany dom (Olga Maltseva /AFP) - interia..

W czterech regionach: Kraju Chabarowskim, Kraju Nadmorskim, obwodzie amurskim i Żydowskim Obwodzie Autonomicznym – władze wprowadziły stan wyjątkowy – podaje rmf24.pl.

Takiej powodzi w regionie nie było od 120 lat – podaje moskiewska telewizja "Wiesti". To co się dzieje – to już prawdziwy kataklizm – mówią rosyjskie media. Do pomocy ludziom i likwidacji następstw kataklizmu skierowano 30 tys. specjalistów. Z zatopionych rejonów ewakuowano już 17 tysięcy ludzi. Niewykluczone, że trzeba będzie ewakuować kolejnych, aż 100 tys. mieszkańców – informuje Polskie Radio.

Zobacz zdjęcie - Powódź w Rosji (PAP/EPA/TIMUR GROMOV) - rmf24.pl.

Najtrudniejsze warunki panują w obwodzie amurskim. W sobotę wieczorem (17 sierpnia) trudna dotąd sytuacja uległa jeszcze bardziej pogorszeniu w 580-tysięcznym Chabarowsku - największym mieście Dalekiego Wschodu Rosji. Poziom wody w rzece Amur, przepływającej przez miasto, przekroczył 630 cm i nadal rośnie. W wodzie znalazły się 94 miasta, osiedla i wsie, w tym około 4,4 tys. domów i ponad 7,2 tys. gospodarstw, o czym donosi serwis interia.pl.

Kilkutygodniowe deszcze i ulewy sprawiły, że gwałtownie podniósł się poziom wody w rzekach, przede wszystkim w największej - Amurze i jej dopływach, w tym na rzece Zieja. Woda podtopiła, prócz Chabarowska, przedmieścia 220-tysięcznego Błagowieszczeńska.

W obwodzie amurskim powstało zagrożenie epidemiologiczne, gdy pod wodą znalazło się 90 miejsc, w których niedawno grzebano zabite krowy, które zostały zarażone wąglikiem. Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej, Giennadij Oniszczenko zapewnia, że punkty te są nieprzerwanie monitorowane.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.