Facebook Google+ Twitter

Wschodni Berlin: Otwarto pierwszy meczet na terenie dawnej NRD

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 21:24

We wschodniej części Berlina otwarto pierwszy meczet na terenie dawnej NRD. Otwarciu muzułmańskiej świątyni towarzyszą apele polityków o tolerancję i protesty mieszkańców.

Podczas uroczystości w dzielnicy Pankow burmistrz Berlina Klaus Wowereit powiedział, że meczet jest symbolem kulturowej i religijnej tolerancji miasta. Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse uznał z kolei, że budowla jest wyrazem wolności religii w Niemczech.

Tolerancja mieszkańców dzielnicy ma jednak swoje granice. Przeciwko budowie protestują lokalne inicjatywy, które zwołały pikietę przed świątynią. Ich przedstawiciele uznają meczet za przejaw ekspansji islamu i pytają, dlaczego ma on stać w dzielnicy, w której nie ma muzułmanów. Berliński Senat odpowiada, że muzułmańska gmina Ahmadija legalnie nabyła teren pod budowę i uzyskała niezbędne zezwolenia.

W całych Niemczech wzrost liczby meczetów wywołuje protesty części społeczeństwa. W kraju działa 2500 muzułmańskich świątyń, a na etapie planów lub budowy jest kolejne 200.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.