Facebook Google+ Twitter

Wschodni desant teatralny w Olsztynie

Między 8 a 11 lipca do Olsztyna zjadą teatry z Polski, Rosji, Białorusi, Litwy i Mołdawii, by zaprezentować najnowsze osiągnięcia wschodnioeuropejskiej dramaturgii. To kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Demoludy".

Podczas gdy większość teatrów już w połowie czerwca zaczyna kończyć sezon, olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza od kilku lat bardzo pracowicie spędza początek wakacji. Na początku dekady po prostu wydłużano sezon, grając niektóre pozycje z repertuaru w plenerze, m.in. na dziedzińcu gotyckiego zamku kapituły warmińskiej. W 2003 roku ruszył letni festiwal "Na pomostach", który w ubiegłym roku przekształcił się w "Demoludy".  / Fot. Teatr im. Stefana Jaracza w OlsztynieZałożeniem nowego festiwalu jest prezentacja dorobku ostatnich kilkunastu lat dramaturgii i szerzej - teatru krajów Europy Wschodniej. Zdaniem twórców "Demoludów", po upadku komunizmu teatry krajów byłego bloku socjalistycznego zaczęły żyć osobno, bez bliższego kontaktu, w "zamkniętych akwariach". Inicjatywa Teatru Jaracza ma się przyczynić do odbudowania więzi kulturalnych między krajami naszego regionu. Ma być też rodzajem odtrutki na kulturę masową i tendencję do wyzbywa człowieka pamięci i refleksji.

Moskiewska grupa SounDrama / Fot. Materiały organizatorówPrzede wszystkim jednak olsztyńska impreza jest unikalną okazją, by zobaczyć, w jakim kierunku podąża teatr w Europie Wschodniej. Wśród uczestników festiwalu są oczywiście klasyczne teatry repertuarowe, ale sporo jest też grup czy przedstawień awangardowych. Oprócz spektakli w programie festiwalu znajdziemy też panel dyskusyjny poświęcony wolności mediów na Białorusi oraz tzw. czytania perfomatywne.

Władimir Sorokin „Podróż poślubna” - Teatr Dramatyczny im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry / Fot. Materiały organizatorówPolskę reprezentować będą wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Dramatyczny z Jeleniej Góry i monodram Katarzyny Figury z warszawskiego Teatru Polonia. Przyjadą grupy teatralne z Rosji, Białorusi, Litwy i Mołdawii, a podczas festiwalu zostaną też zaprezentowane dramaty twórców z Ukrainy, Rumunii i Bułgarii. Pełny program festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.

Festiwal promują w Olsztynie pomysłowe instalacje - w dziesięciu miejscach w centrum miasta pojawiły się... korzenie drzew. To nawiązanie do przesłania festiwalu - wspólnych korzeni krajów, które przez kilkadziesiąt lat pozostawały członkami jednej politycznej wspólnoty, czyli tytułowych demoludów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.07.2008 08:49

Od wczoraj to juz wisi. Zaplusuje, to moze TWA sie powiekszy, a i przy okazji artykul odetchnie z ulga. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.