Facebook Google+ Twitter

Wsi (nie)spokojna, wsi (nie)wesoła - o filmie małżeństwa Sasnalów

Bez fajerwerków za to z dobrym filmem, Artystyczny Klub Filmowy w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął 9 lutego, szósty sezon działalności. A wspomniany film to "Z daleka widok jest piękny" Anki i Wilhelma Sasnalów.

Kadr z filmu "Z daleka widok jest piękny". / Fot. materiały promocyjneWbrew tytułowi prawie wszystko w świecie przedstawionym tego filmu jest brzydkie. Zagracone podwórko głównego bohatera, brudne koszulki z plamami potu grubych, niezgrabnych ciał niedogolonych mężczyzn, obskurne wnętrza domów i język, którym mówią mieszkańcy przedstawionej przez Ankę i Wilhelma Sasnalów, autorów scenariusza i reżyserów filmu "Z daleka widok jest piękny". Pierwsze słowo, jakie pada z ekranu zaczyna się na literę k; drugie jest jeszcze mocniejsze: spier..liła. W ten sposób Paweł Muraw (gra go niezwykle wiarygodnie znany z serialu "Barwy szczęścia" i z "Drogówki", Marcin Czarnik) odnotuje fakt ucieczki z domu swojej chorej matki (w tej roli Elżbieta Okupska), którą za chwilę przyprowadzi sąsiadka, Posłańcowa (dobra rola Hanny Chojnackiej).

Ale to nie będzie opowieść o steranym przez chorobę złośliwej matki młodym człowieku, któremu życzliwi sąsiedzi będą współczuć i pomagać w ułożeniu sobie życia z narzeczoną (Agnieszka Podsiadlik). Już bowiem w pierwszej scenie, gdy grupa mieszkańców tej podkarpackiej wsi zakłada w lesie wnyki, widz może domniemywać, iż dramat w opowieści małżeństwa Sasnalów wynikać będzie z charakterów ludzi zamieszkujących tę piękną okolicę i tylko ta przyroda będzie tak naprawdę ładna i niewinna. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na zdjęcia w tym filmie - wykonał je Aleksander Trafas i sam Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich malarzy i stąd pewnie niecodzienna malowniczość ujęć przedstawiających środowisko przyrodnicze i pogodowe, niezwykle ostro skontrastowana z szarością czy wręcz "brudem" kadrów obrazujących codzienne bytowanie mieszkańców wioski. Mieszkańców, którzy bez najmniejszych skrupułów rozgrabią i zniszczą dobytek Murawa, gdy ten, oddawszy uprzednio matkę do przytułku, zniknie na jakiś czas z wioski. Ta grabież nie przeszkodzi im bynajmniej w pójściu do kościoła na mszę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@Krzysztof Krzak.Tak trzymaj jak w ty temacie
link
Uważam, że należy pokazywać to co najlepsze. Jeśli sami się nie pochwalimy to dalej będą o nas krążyć wredne stereotypy. Zasługujemy na szacunek i warto takie inicjatywy jak w Nowej Słupi kultywować. Niech wielu niedowiarkom oczy ze zdziwienie na wierzch wyjdą. Jaką mieliśmy już rozwiniętą cywilizację. Nie wozy drabiniaste są wizytówka ale np. wytop żelaza .Wędrowałem wielokrotnie po Górach Świętokrzyskich. Często szlakiem moich najbliższych z rodziny.
Może napiszesz więcej o tych okolicach. warto napisać o Piaskowej Babie i o źródełko wypływającym u podnóża Łysej Góry( Święty Krzyż). Potrafisz pisać. Zachęcam cie do pisania o stronach w\, w których mam wielu przyjaciół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Lech Polak:
... nie tylko w tytule
Patrz: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof Krzak. Faktycznie napisałeś o Dymarkach ale w tytule swego artykułu.

Czytaj wiecej: link
"Lady Pank" na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof Krzak. Widzisz obrazę w sformułowaniu bezpośrednim? Czujesz się taką forma obrażony? Do mnie możesz pisać w takiej formie. Ja się nie wywyższam. Tylko naturalnie bez obrażania, bez spoufalającej formy. Zgoda?
W dobrym tonie jest brudów we własnym domu nie wyciąga na forum publicznym. Tak jak w życiu. Skoro nie będziemy się szanować. To kto ma nas szanować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Propagandę sukcesu już przerabialiśmy. Teraz można i trzeba pisać o wszystkim. O dymarkach też pisałem, tak więc...
PS. Znamy się, że jesteś ze mną na ty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Krzysztof Krzak, Jaki masz cel aby stereotypy o Polakach reanimować? Sa granice przyzwoitości, których nie powinien Polak przekraczać. Dobrze gdy prawda się przebija, ta obalająca wredne stereotypy o narodzie polskim i Polakach. Boję się , że za chwile zareklamujesz film o "polskich obozach koncentracyjnych" a nie dopowiesz, że to były na terenach polskich. Niemcy wpierw napadli na Polskę i na terenach podbitych zbudowali te obozy zagłady. dziwie się tobie, że będąc z Kielecczyzny, mateczniku partyzantki piszesz o takim filmie szmirze, gniocie.
Zamiast się skupić na rozsławiających, w pozytywnym znaczeniu okolic , ty to podajesz. Naprawdę dziwie się takiej postawie.
Napisz o DYMARKACH albo o Świętym Krzyżu i np. podziemiach znajdujących eis w tamtym klasztorze. Przypomnij o wybitnym malarzu , unikatowych obrazach np. Kazimierza Smuglewicza i dlaczego są tak wyjątkowe na skale światowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.