Facebook Google+ Twitter

Wsłuchajmy się w szept martwych obiektów

Niemal każdego dnia każdy z nas przechodzi obok jakiegoś z pozoru martwego obiektu. Mijając go, nie myślimy, że szeptem prowokuje on zwrócenie na siebie uwagi.

Unikalny obiekt na gliwickim cmentarzu centralnym - Dom Pogrzebowy z XX wieku. / Fot. Petrus Silesius, Creative Commons,Nieważne, czy to będzie obiekt pełniący funkcję użytkową, czy symboliczną, każdy z nich doprasza się poświęcenia chociaż chwili uwagi. Niech nam się wtedy zdaje, że słyszymy ich proszący szept, domagający się odgadnięcia z czym mamy do czynienia?

Posłużę się chociażby przykładem z miasta Gliwice, w którym jest sporo obiektów architektonicznych z przełomu XIX i XX wieku, których bryły fasad przemawiają do przechodniów Do zabytku zalicza się czasem misternia wykonana z żelazna latarnia, zawieszona na fasadzie budynku. Takich ozdób sztuki kowalskiej w Gliwicaach jest sporo. / Fot. Monika Korzeniec. Creative Commonspoprzez ich formę. A przecież w każdym niemal mieście architektonicznych rarytasów jest sporo. Trzeba tylko wyostrzyć wzrok i słuch, nie przechodzić obojętnie.

Zasłuchani w szept martwych obiektów, świadomie obcujemy ze spuścizną - arcydziełami architektury naszych przodków, pogłębiając zarazem naszą estetyczną wrażliwość. Bo architektura nie jest tylko do podziwiania, lecz zgłębiania, przede wszystkim jej funkcji użytkowej oraz świadome nawiązywanie swoistego dialogu i odczytywania ukrytych w niej kodów.

Fontanna z Neptunem,która zdobi gliwicki rynek. / Fot. Lestat (Jan Mehlich, Creative Commons 2.5W XIX wieku we Francji zrodziła się idea architektury mówiącej (Architekture parlante). Jej propagatorzy pragnęli styl projektowanego budynku dopasować do jego przyszłej funkcji. Podobna myśl przyświeciła grupie 60 gliwickich gimnazjalistów, którzy postanowili utworzyć Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, wyznaczając sobie za cel świadome obcowanie z architekturą przełomu wieków. Ich projekt przyjął nazwę "Szepty gliwickich kamienic".

W tym celu opracowano szeroki zakres zajęć, obejmujący m.in.: warsztaty fotograficzne. Gimnazjaliści dzięki fotografii pragną dostrzec architektoniczne walory miasta. Dopełnieniem będą zajęcia dziennikarskie, na których poznają tajniki warsztatu redaktorskiego. Efekty ich działań śledzić będzie można na specjalnej stronie internetowej oraz wystawie, która wieńczyć będzie ich - co tu dużo mówić - niezwykle pożyteczny i szlachetny i dorobek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dobre +5

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gminna Biblioteka Publiczna
  • Gminna Biblioteka Publiczna
  • 13.06.2011 22:05

Tytuł projektu oddaje w 100% jego ideę. Ciekawe, może po raz pierwszy popatrzymy na miejsca mijane wielokrotnie "inaczej"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa i pożyteczna akcja, oby więcej takich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.