Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15575 miejsce

Wspaniała pianistka Katarzyna Borek ambasadorem Korabiewic

Już w piątek 5 października 2012 r. w restauracji Endorfina rozpocznie się Wielka Gala w Warszawie przy ul. Foksal 2 organizowana przez Fundację VIVA. Do korabiewickiego projektu dołączyła Katarzyna Borek.

Katarzyna Borek / Fot. arch. Katarzyna Borek DusińskiBogdan Węgrzynek: Nagrała Pani album z utworami Ignacego Jana Paderewskiego. Czym kierowała się Pani w wyborze programu na swoją płytę?
Katarzyna Borek: - Przez wiele lat muzyka Paderewskiego znajdowała się w cieniu ze względów politycznych. W historii polskiej fonografii nie pojawiło się więc wiele przykładów nagrań tego kompozytora. Repertuar, który nagrałam, wykonywałam wielokrotnie podczas koncertów w Polsce i zagranicą, współpracując z Fundacją Paderewski in Memoriam w Warszawie. Zostałam także laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Nagranie płyty z tymi utworami było więc w pewnym sensie nieuniknione, biorąc pod uwagę to, w ilu wydarzeniach pod znakiem propagowania twórczości Paderewskiego miałam okazję w przeszłości wystąpić. Płyta została zrealizowana i wydana przez Subito records w 2011 roku, dzięki nagrodzie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Katarzyna Borek w Koncertowym projekcie / Fot. arch. Katarzyna BorekB.W.: Otrzymała Pani niejednokrotnie wsparcie czy stypendia ze strony organizacji działających na rzecz utalentowanych artystów. Dzięki temu mogla Pani rozwijać swój talent, nagrać płytę czy ukończyć naukę w prestizowej uczelni zagranicą. Czy w związku z tym podejmuje się Pani pomocy innym lub brała udział w koncertach o charakterze charytatywnym?
K.B.:-Jesli miałam takie propozycje, nigdy nie odmawiałam. Oczywiście, uczestniczyłam w koncertach na rzecz kilku organizacji, takich jak Amnesty International, Femme d` Europe z siedzibą w Brukseli oraz grałam na rzecz ukraińskiego szpitala leczącego dzieci chore na białaczkę. Zostałam także Ambasadorką dwóch szczytnych inciatyw organizowanych w Warszawie. Jedną z nich jest zbiórka pieniędzy na rzecz szpitala dziecięcego w Warszawie, organizowana 30 września 2012 przez Fundację „Równi wśród Równych”. Myślę, że Polacy są bardzo wrażliwym narodem na wszelkiego rodzaju nieszczęścia, ktore spotykają innych. Mamy niejednokrotnie okazję się o tym przekonać, widząc rezultaty akcji charytatywnych, takich jak zakup sprzętu medycznego czy pomoc w finansowaniu skomplikowanych operacji, która czasem bywa jedynym ratunkiem.

Drugą inicjatywą, jest impreza, która odbędzie się w Warszawie 5 października 2012. Będzie to z kolei zbiórka środków jednego z największych schronisk dla zwierząt w Korabiewicach. Niezykle ważna jest także pomoc zwierzętom, które w tej chwili są całkowicie zdane na los ludzi. Schroniska nie mogą egzystować bez naszego wsparcia finansowego. Dlatego bardzo serdecznie apeluję o pomoc do tych wszystkich, dla ktorych los czworonogów nie jest obojętny. Ze szczerą radością przyjęłam więc propozycję funkcji ambasadora obydwóch szczytnych, choć nieco rożnych w charakterze przedsięwzięć.

B.W.: Które z konkursów, na których została Pani nagrodzona, uważane są za najbardziej prestiżowe w skali światowej i jaki miało to wpływ na Pani karierę?

K.B.:Od najmłodszych lat występowałam na scenie i brałam udział w wielu konkursach. Mogłabym wymienić wiele miejsc i nagród, które otrzymałam. Jednym z najbardziej prestiżowych konkursów, na których zostałam laureatką, był z pewnością Międzynarodowy Konkurs m. Fryderyka Chopina w Moskiwe oraz Międzynarodowy Konkurs im. Ferruccio Buzoniego w Bolzano, który uchodzi za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających konkursów pianistycznych na świecie. Otrzymanie wyróżnienia na tego typu konkursach wiąże się z wieloma korzyściami, w tym propozycjami koncertowymi, które w mojej opinii są najbardziej cenną nagrodą. Dzięki temu miałam okazję wystąpić na wielu festiwalach i scenach w Polsce i zagranicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.