Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2310 miejsce

"Wspaniałe Stulecie": turecki serial podbił już pół Europy

Pół Europy oszalało już na tle miłości do bohaterów i odtwórców serialu Wspaniałe stulecie / Muhteşem Yüzyıl który stale ogląda w Polsce ponad 2 mln telewidzów i zapewne ich liczba szybko rośnie mimo nienajlepszych godzin emisji w TVP 1

Wspaniale Stulecie wielki serialowy przebój. Na zdj. odtwórcy gł. ról sultana i jego żony / Fot. Kadr z serialu To rodzinna saga rodu Sułtana Sulejmana Wspaniałego, który panował nad tureckim Imperium Osmańskim od 1520 roku aż do śmierci w roku 1556. To czasy największej potęgi militarnej, gospodarczej i terytorialnej Turcji, która władała częścią Europy, Azji a nawet Afryki (Egipt, Algieria) tzw. Złoty Wiek naznaczony budową przez architektów sułtana 500 pałaców i meczetów w tym słynnego Pałacu Topkapi. To także okres początku potęgi Haremu jako źródła władzy w państwie tureckim. Sultani posiadali wiele dzieci ze związków z żonami lub nałożnicami. a dynastia Osmanów panowała nieprzerwanie 700 lat, najdłużej na świecie.
Kobietą życia Sulejmana Wspaniałego była Roksolana, pół Rusinka i Pół Polka urodzona na Podolu uprowadzona przez Tatarów w 1526 roku z "Lechistanu" do Haremu Sulejmana w Istambule. Dała mu 5 - cioro dzieci i weszła w konflikt z pozostałymi kobietami sułtana w tym matką pierwszego następcy tronu księcia Mustafy.

Ponad 200 odcinków tej historii życia Sulejmana i jego rodziny opowie aż do jesieni br. ten historyczny serial zrealizowany w latach 2011 do 2013 roku. Został wyprodukowany przez turecki kanał prywatny z niebywałym, niemal hollywoodzkim rozmachem i kupiony do setek krajów. W TVP 1 i TVP Historia jest emitowany prawie codziennie od 14 grudnia 2014 roku.

W maju akcja emitowanych w TVP 1 o 10.50 i 15.50 odcinków toczy się już w newralgicznym roku 1535, który w lipcu przyniósł Turcji pierwszą poważną klęskę militarną w postaci utraty Tunisu. Dzieci Sultana i Hurrem ( czyli Pogodnej - tak sułtan nazwał ukochaną Roksolanę) są już prawie wszystkie dorosłe. W roku 1536 na rozkaz sułtana zostanie stracony Ibrahim Pasza, Wielki Wezyr i przyjaciel władcy z lat młodości, utalentowany skrzypek i poeta.
Podobne umiłowanie i tworzenie poezji oraz projektowanie biżuterii cechowało Sułtana. Już z tego powodu serial "Wspaniale Stulecie" nie jest zwykłą kostiumową "operą mydlaną" pełną intryg miłosnych i zbrodni na tym tle i walki o władzę, lecz zaskakującym spotkaniem z kulturą islamską w tym z piękną muzyką, strojami, wnętrzami, technikami walki na broń białą, zwyczajami i nawet życiem codziennym dworu i zwykłych mieszkańców Turcji XVI wieku.
Fenomen serialu także w Polsce zaowocował w facebooku dziesiątkami grup dyskusyjnych fanów Na przykład
Fani Serialu Wspaniałe Stulecie Wspaniałe Stulecie & Turcja & Meryem Uzerli https://www.facebook.com/groups/658649610915181/ https://www.facebook.com/groups/569917283150173/

Grupy te liczą od 500 do 30.000 członków! Ludzie wszystkich pokoleń pokochali ten serial i żywo interesują się zarówno postaciami historycznymi jak i znakomitymi tureckimi aktorami ich grającymi. A są to urodziwe tureckie aktorki i wielu wspaniałych aktorów tureckich. Sława serialu, który w Europie obejrzało już ponad 200 milionów telewidzów obiega cały świat w sferze mody, noszonego uczesania, biżuterii. Jest jednym z czynników zachęcających do spędzenia wakacji w tym kraju. Nie przekreslaja tego walki i terroryzm ponad tysiąc kilometrów na południe od Turcji w Syrii czy Egipcie, zresztą dawnych krajach imperium Osmańskiego.
Nawet aktorki amerykańskie i europejskie na tegorocznym wybiegu podczas majowego festiwalu filmowego w Cannes, na czele z Salmą Hayek miały stroje stylizowane na tureckie. Gdziekolwiek pojawiają się aktorzy Wspaniałego Stulecia, czy to będzie Turcja, Ukraina, Słowacja itd są natychmiast otaczani zainteresowaniem fanów i miejscowych programów telewizyjnych i tabloidów.
W Polsce zainteresowanie serialem WSPANIAŁE STULECIE sięga obecnie zenitu a oglądalność jest większa niż takich seriali amerykańskich jak "Mac Gyver". Największą popularność zdobyła 32 letnia Meryem Uzerli na codzień mieszkająca w Berlinie turecka piękność o urodzie młodej Drew Barrymoore w roli Hurrem *Roksolany). W końcowych odcinkach Uzerli zastąpiła starsza aktorka, a Meryem urodziła w tym czasie córeczkę Larę. Odtwórca postaci Sułtana aktor Halit Ergenc jest najbardziej doświadczonym aktorem seriali tureckich.
W drugiej części tego artykułu głosy polskich fanów o serialu, recenzja oraz kilka wierszy z serialu. A oto jeden z tysięcy clipów nawiązujących do serialu z portalu Youtube. Odcinki serialu w YT oglądają setki tysięcy osób.

SUŁTANKA HURREM U SZCZYTU WŁADZY NAD HAREMEM


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Ten artkuł i następny link o tureckim serialu Wspaniałe Stukecie wciąż ma ponad kolejnycch 500 odsłon tygodniowo, co chyba świadczy o "głodzie" informacji na jego temat. Ale tak na prawdę, co my wiemy o innych tureckich serialach, także o ich aktorach, zatem to temat następny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne podziękowanie za już ponad 10.000 odsłon tego pierwszego mojego artykułu o serialu Wspaniale stulecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło mi! Ponad 7 tysięcy odslon tego materiału o Wspaniałym Stuleciu i wciąż dalej jest odsłaniany. Dobra wiadomosc dla wszystkich którzy o serialu tylko słyszeli ale chcieliby go obejrzęć: od 29 czerca br. TVP 1 wznowi emisję tureckiego serialu od pierwszego odcinka o godz.20.20.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Pani Grażyno! Już niebawem mój kolejny artykuł nt. "Bohaterowie serialu Wspaniałe Stulecie ikonami dzisiejszejj popkultury?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zainteresowanym polecam link pod którym znaleźć można dużo informacji n/t struktury oraz życia Wielkiego Haremu:
http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=357

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno, serdeczne dzięki za tak ciekawą, osobista i piękną refleksję z Turcji z oglądanego serialu "Wspaniałe Stulecie" oraz refleksję kulinarną i artystyczną. A propos batalii w sułtańskim seraju to w rozlicznych dyskusjach w facebooku też pojawiła się ale na krótko refleksja o Sulejmanie pantoflarzu, którym rządziła żona, córka i siostra. A jeżeli mowa o scenach batalistycznych to mam nadzieję że zajrzała Pani za kulisy pracy ekipy nad realizacją sceny wielkiej bitwy pod Mohaczem w filmie dokumentalnym (część 3): https://www.youtube.com/watch?v=R2ZpRa9wckA

W drugiej części powyższego artykułu zająłem się scenami na koniu,w trzecie opiszę obecność poezji w serialu i wątki z serialu które weszłyu do światowej popkultury, zresztą od czasów symfonii "Sulejman i Roksolana" ich historia weszła do kanonu sztuki

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do niedawna nie oglądałam żadnych seriali w tv.Moja przygoda ze wspaniałym stuleciem zaczęła się 4 lata temu zanim nasza telewizja rozpoczęła jego emisję.Polscy znajomi mieszkający wtedy w Turcji polecili mi serial.Oglądałam oczywiście po turecku a zrozumiałam tyle ile dało się zobaczyć na ekranie.Tam w środy leciał tylko jeden odcinek tygodniowo za to trwał prawie 2 godziny.Znajomi tłumaczyli mi fabułę każdego odcinka.Nie wiem jak i kiedy ale wsiąkłam w ten serial .Stał się on dla mnie inspiracją do nauki języka tureckiego i głębszego zapoznania się z historią Imperium Osmanów.Do tego doliczę inspiracje kulinarne jak lokum,baklava, lokme. Pomimo batalistycznych niedociągnięć i nieścisłości historycznych ,których i tak przeciętny widz nie zauważy serial przyjemnie się ogląda.W końcu to nie jest dokument.Nawiązuje do postaci i faktów historycznych ale jest to przede wszystkim wizja scenarzysty i reżysera na temat mało znany i egzotyczny dla nas ,jakim jest sułtański harem.Czasem mam nawet wrażenie, że prawdziwe batalie Sulejmana toczą się nie na polu bitwy a w sułtańskim seraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O bardzo bogatej twórczości inspirowanej serialem Wspaniałę Stulecie niebawem w trzeciej części publikacji tylko w W24, a jakiej posłuchajcie m. in. w wideoclipie https://www.youtube.com/watch?v=5nUQ2h9by_0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy TVP pokaże także wieloofvinkowy serial turecki poświęcony kulisom realozacji serialu Wspaniałe stulecie / Muhteşem Yüzyıl TVP1​ ? https://www.youtube.com/watch?v=ef8BOZp8Yjs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Lucyno ladnie Pani ujęla sampo sedno wartości tego serialu, ale czy to tak bardzo obca nam tradycja i zwyczaje? W koncu w wydaniu tureckim nie jest tak funda,entalna jak arabska. Zresztą gdy nasze ziemie graniczyły z tureckimi przejęliśmy stamtąd tak wiele z języka, stroju itp. Szkoda że Polska musiala walczyć z Turkami. A przecież w okresie takich malzęństw jak Roksolany i Sulejmana między naszymi krajami panował pokój. Pojawi się w 4 serii w serrialu polska krolewna Anna Jagiellonka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.