Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2925 miejsce

Wspaniałe Stulecie w TVP 1: Murad IV, Kosem i Farye zachwycają

Jak można się było spodziewać licznym polskim fanom serialu Wspaniale Stulecie spodobał się pierwszy premierowy odcinek drugiego sezonu opowieści o okresie panowania dynastii osmańskiej gdy sułtanat kobiet odsuwa od wpływów władca Murad IV

W pierwszym odcinku 2 sezonu serialu o KosemSultan Murad IV Krwawy / Fot. kadr z serialuSultanka Kosem w wykonaniu aktorki tureckiej Nurgul Telsicay gra takze w serialu Rozdarte serca TVP 1 / Fot. Kadr z serialuKsiezniczka wegierska Farye przybywa na okrecie do Stambulu / Fot. Kadr z serialuJest rok 1632. Przez dziesięc lat regentką imperium osmanskiego była tzw. Valide Sultan Kosem czyli sułtanka matka ale już władza skupia się w ręku jej syna Murada IV. Syn musi krwawo rozprawić się ze zdrajcami w najbliższym swoim otoczeniu a nawet swoją matkę sułtankę Kosem ustawić na bocznym torze władzy.

Ciekawe bardzo się to podoba tym fankom serialu Wspaniale Stulecie które sułtana Sulejmana Wspanialego uznały za "pantoflarza" swojej żony sułtanki Hurrem. Jak będzie z Muradem IV czy zdąży ograniczyć sułtanat kobiet, czy też ulegnie w koncu presji matki i żony, na razie w tureckiej telewizji pokazano jedenascie odcinków dwugodzinnych tej opowieś ci, a w TVP 1 zaplanowano od 13 lutego 2017 roku odcinki 45 minutowe.

Na antenie TVP 1 odcinki premierowe są pokazywane od poniedziałku do piątku o godz. 18.40 a powtórki każdego odcinka następnego dnia o 10.10 rano. Równolegle w pół godziny po emisji na antenie pojawia się dany odcinek w internecie pod adresem https://vod.tvp.pl/28873190/odc-85

Zebrałem najciekawsze głosy fanów z Facebooka po emisji 1 odcinka drugiego sezonu:


"Nocna potyczka Murada IV ze zdrajcami przypomina sceny w deszczu z wielkiego filmu japonskiego "Siedmiu samurajów" . To najlepsza scena potyczki ze Wspaniałego Stulecia poza słynną potyczką Bali Beya z szablą wśród drzew przybywającego znów na służbę Sulejmana oraz szalonej szarzy Ibrahima Paszy z szablą przeciwko perskiemu oddziałowi". ( grupa Miłość na Jedwabnym Szlaku - 1000 i jedna noc, Wspaniale Stulecie, Kosem)


" Pierwsza scena w pierwszym odcinku Kosem 2 z udziałem węgierskiej ksieżniczki Faryam o której sekretarz melduje papieżowi że właśnie zabiła kardynała i zmierza do Stambułu" ( grupa Miłość na Jedwabnym Szlaku - 1000 i jedna noc, Wspaniale Stulecie, Kosem) / Fot. Kadr z serialu


Murad i Kosem w drugim sezonie serialu Wspaniale Stulecie Kosem - Murad IV / Fot. Kadr z serialu"Już w 1 odcinku drugiego sezonu Kosem sułtanka Kosem jest na .... drugim planie bo działa ostro jej syn sułtan Murad IV czy tak będzie w dalszych odcinkach " ( grupa Miłość na Jedwabnym Szlaku - 1000 i jedna noc, Wspaniale Stulecie, Kosem)


" TIMS to skrót od Timur Savci nazwiska tureckiego producenta wszystkich sezonów pod wspólnym tytułem Wspaniałe Stulecie. Dzisiaj dostaliśmy Sułtankę Kosem - Sułtana Murada IV wyemitowanego przed chwila w programie 1 TVP i ku mojej radości odcinek 1 jest naprawde dobry, zrealizowany dynamicznie widac rękę nowego reżysera i operatorów wchodzących pomiędzy dziewczęta w haremie czy janczarów i spahisów. " ( (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)


" Murad IV 'Furiat' od razu przedstawił nam swą słynną buławę! A pierwsza ofiara, to szwagier Sultana i Wielki Wezyr w jednej osobie." (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland) / Fot. Kadr z serialu"Murad nie da sobą rządzić, jest porywczy i zna swoje miejsce... Jako sułtan sprawdza się idealnie! Czekam na odcinki z księżniczką, bo mdła Ayse nie pasuje do tak barwnej postaci jaką jest ten jakże przystojny padyszach." (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)  / Fot. Kadr z serialu


" Ja się smiałam kiedy sułtan Murad buławą rozbił głowe Wielkiemu Wezyrowi, a mama moja do mnie "- z czego ty śmiejesz "? - "przecież nic śmiesznego nie było w tej scenie " (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)

" Najlepsze jest że to był krwawy sułtan a wszyscy go uwielbiają i gdzie tu logika. Na zagranicznych forach to kobiety wyznają miłość Muradowi, to jest jakaś paranoja." (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)


 / Fot. Kadr z serialu[i]" Zasadnicze pytanie odcinka 1 drugiego sezonu serialu o Kosem - kto jest głównym bohaterem tego sezonu sułtanka Kosem jej syn Murad czy moze jego bracia np Bayazyd . W dzisiaj obejrzanym odcinku jest cos w rodzaju prezentacji gl. postaci niektóre żyją krotko ginąc pod ciosem buławy czy miecza młodego Murada który spór o władzę z buntownikami rozstrzyga silą[/i]" (Grupa Miłość na Jedwabnym Szlaku - 1000 i jedna noc, Wspaniale Stulecie, Kosem)


" Mam jeden problem właściwie nie problem tylko zagadnienie do przedyskutowania na początek po emisji pierwszego odcinka dzisiaj w TVP 1 o 18.40 drugiego już sezonu serialu "Sułtanka Kosem Sułtan Murad IV" Mianowicie sułtan Selim I miał przydomek Grozny, Sulejman Wspaniały, Selim II Pijak a jaki kolejno Osman II i Murad IV. Może wymyślimy mu jakiś przydomek może jeśli nie dzisiaj to jutro po 2 odcinku jak poznamy lepiej jego charakter
." (Grupa Wspaniale Stulecie to co kochamy)

"Podoba mi się to że jest zupełnie inny typ urody, że twórcy nie trzymają się tego kanonu haremowego z poprzednich sezonów Wspaniałego Stulecia" (Grupa Wspaniale Stulecie to co kochamy)Farye i Murad / Fot. Kadr z serialu


" Szkoda, że TVP znowu tnie sceny no ale trudno. Co do odcinka, Nurgul w roli Kosem jest fenomenalna, prawdziwa władczyni"
(Grupa Wspaniale Stulecie to co kochamy)

"Jakoś mi aktorka (Nurgul Yelsicay)grająca Kosem nie przypadła do gustu. Nie pasuje mi zupełnie do tej roli, ale może się przyzwyczaję. Murad wymiata, bardzo odważny władca!
" Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)

"Muszę się do niego przyzwyczaić.. Ale po jednym odcinku mogę stwierdzić, że serial mnie wciągnął" (Grupa Wspaniałe Stulecie - Muhteşem Yüzyıl Poland)

Serial o Muradzie IV i sułtance Kosem tzw. drugi sezon w Turcji nie był na szczycie tabel najwyższej oglądalności w rankingach tureckich stacji ale na świecie jest duże nim zainteresowanie, a internet jest "zasypany" montowanymi przez fanow wideoclipami oto jeden z nich https://www.youtube.com/watch?v=UX4Nje-n6VI


W następnych odcinkach:
Sultan Murad IV i ksiezniczka Farye / Fot. Kadr z serialu / Fot. Kadr z serialu / Fot. Kadr z serialu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Przypomne ze mozecie premierowe odcinki drugiego sezonu serialu Tureckiego o sultance Kosem ogladac nie tylko na antenie TVP 1 o 16.40 i 10.10 nastepnego dnia ale takze na portalu internerowym oto adres odcinka ktory fani obejrzeli dzisiaj https://vod.tvp.pl/28899014/odc-92 Zawiazuje sie w nim nic zauroczenia a niebawem milosci ksiezniczki Farye i sultana Murada IV i dowiadujemy sie ze seray sultanski bywa czasem rajem a czasem wiezieniem - dobry jest poziom tej realizacji, wartka akcja jak w filmie kinowym a nie telenoweli, wyjatkowo piekna i efektowana scenorafia palacowa i ogrodowa i subtelne kolory strojow kobiet. Ogladajcie lub przypomnicjie sobie o dowolnej porze wszystkie dotychczasowe odcinki na vod aby byc na biezaco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia jest ważna dla każdego narodu a film potrafi znakomicie atrakcyjnie to przybliżyć chociaż WS zbiera też opinie, że ten serial jest także filmem propagandowym. Co tym sądzicie. Rosjanie emitują nowy film o bizantyjskiej księżniczce Sophia, która poślubiła ruskiego władcę i rządziła Moskwą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widownia drugiego sezonu serialu o sultance Kosem Wspaniale Stulecie ma przyzwoita widownie co wieczor zasiada w kanale TVP 1 zasiada ok. 1,8 mln widzow ( sezon pierwszy o Hurrem przekroczyl 2,5 mln)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje za komentarze cenionych Autorow portalu a przede wszystkim ponad 1000 uzytkownikom jacy w dwa dni przeczytali pierwsza recenzje z serialu o panowaniu groznego sultana Murada IV i jego milosci do ksiezniczki Farye, ktora nota bene jest postacia fikcyjna. Czy mamy do czynienia z bajka chyba nie po serial jest wprawdzie dozwolonyw Polsce od 12 lat ale nie kryje faktow ze ten sultan krwawo rozprawil sie z opozycja w latach 1632 do 1640 roku. Moze zatem napisze kolejna recenzje zwlaszcza ze w Facebooku toczy sie codziennie bardzo zywa dyskusja o serialach tureckich wyswietlanych obecnie w TVP. W sumie cieszy mnie fakt ze tyle osob interesuje tematyka historyczna bo rowniez angielski serial "Krolowa Wiktoria" wyswietlany w TVP 1 w piatki wieczorem zdobyl juz duze powodzenie. Co zatem z planami polskiego serialu o wiekach dawnych skoro nawet w Rosji powstal i jest wyswietlany z powodzeniem serial o carycy Zofii wywodzacej sie z rodu bizantyjskiego w polowie XV wieku. Poszukiwania tzw. "wspanialego wieku" we wspomnianych krajach trwaja. Dla Anglikow jest to wiek XIX i stworzone pod 60 letnim panowaniem krolowej Wiktorii najwiekszego terytorialnie imperium brytyjskiego, dla Turkow wiek XVI czasy Sulejmana Wspanialego, a dla Polakow. Podobno mielismy co najmniej 3 stulecia chwaly wiec scenarzysci maj w czym wybioerac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie jako orientalistę z wykształcenia, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego ze specjalnością dialekty arabskie zawsze interesował fenomen wspaniałej kultury tureckiej i jej wzajemne przenikanie się z elementami kultury arabskiej w wielu płaszczyznach językowej, religijnej i organizacyjnej. Teraz pomimo całkowitego braku wolnego czasu udaje mi się niekiedy obejrzeć fragmenty tureckich seriali. Jestem pod głębokim wrażeniem wysokiego poziomu kina tureckiego, które to kino momentami dościga szkołę amerykańską czy indyjską nie mówiąc o europejskiej. Jesteśmy świadkami przesuwania się centrów kultury filmowej z Ameryki na Bliski Wschód a konkretnie do Turcji z którą Polskę historycznie łączyły przez wieki silne więzi. Przybywa także do nas coraz częściej kino dalekowschodnie, które powoli trafia ze swoimi nowymi filmami do Europy na pokazy, festiwale i niekiedy do TV. To, że filmy tureckie cieszą się takim wielkim zainteresowaniem świadczy o tym, że my Polacy chcemy wiedzieć i poznawać inne kultury i ludzi, którzy żyją podobnymi problemami jak my tutaj w Europie, Zachęcam innych posiadających możliwości czasowe by oglądali te seriale i by je komentowali i wymieniali się swoimi uwagami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję filmowej pasji i podziwiam zaangażowanie Pana w historię Turcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.