Facebook Google+ Twitter

Wspaniały spacer po podprzemyskim Krasiczynie

Podkarpacie kryje wiele pereł – warto przemierzać południowo-wschodnie szlaki, aby je odkryć. Jedną z nich jest zamek w podprzemyskim Krasiczynie. Ta manierystyczno-barokowa budowla od ponad pięciu wieków zachwyca swoim pięknem.

 / Fot. okładka albumuOkoło 1600 roku ziemie polskie rozkwitły pięknem pałaców.
Wśród wzniesionych w tych latach budowli Krasiczyn – zamek Marcina Krasickiego ufundowany w jego dziedzicznych włościach pod Przemyślem – zajmuje miejsce szczególne. Manierystyczno-barokowa rezydencja, z jej nietypowym układem przestrzennym i wyjątkową dekoracją sgraffitową, była nie tylko siedzibą magnata, ale i manifestacją jego postawy, w której prym wiodła służba ojczyźnie, królowi i religii.

Przez stulecia zamek w Krasiczynie wpisał się w pejzaż polskiej kultury i historii. Przechodząc kolejno w ręce Modrzewskich, Tarłów, Mniszchów, Pinińskich, stał się ostatecznie rezydencją Sapiehów, którzy przenieśli tutaj swoją siedzibę w 1835 roku. Rozpoczął się wielki renesans zamku, z którym wiąże się i fundacja słynnej biblioteki sapieżyńskiej, i gromadzenie wyposażenia, w dużej mierze zdobiącego dzisiaj wnętrza Wawelu i Pieskowej Skały, i założenie rozległego parku w stylu angielskim, z zabytkowym już dziś bogatym drzewostanem. W cieniu tych drzew i zamkowych baszt powstawały dzieła dla kultury polskiej wiekopomne, jak choćby szkice Jana Matejki do „Bitwy pod Grunwaldem”.

Piękno zamku i jego otoczenia, zarówno na fotografiach współczesnych, jak i archiwalnych, pokazuje leskie wydawnictwo BOSZ w swoim najnowszym albumie.

Znaleźć go można pod adresem: http://www.bosz.com.pl/books/484/Krasiczyn/

 / Fot. rozkładówka albumu
 / Fot. rozkładówka albumu  / Fot. rozkładówka albumu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.