Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2836 miejsce

Współczesna wersja bajki o kopciuszku dla dużych dziewczynek

Lepiej być piękną czy mądrą? Szczupłą czy bogatą? Spełniać się w zawodzie, czy być dobrą matką? Olga, bohaterka powieści „Zdesperowane kobiety postępują desperacko”, próbuje zmierzyć się z problemami, dręczącymi wiele współczesnych kobiet

fot. H.Pawlowska „Zdesperowane kobiety postępują desperacko” to współczesna wersja historii o kopciuszku, która, jak na bajkę przystało, kończy się happy endem. Książka autorstwa Haliny Pawlowskiej niewiele różni się od pozycji, jakie ukazały się w ostatnich latach, począwszy od kultowego już „Dziennika Bridget Jones”. Pawlowska, ceniona autorka scenariuszy filmowych i prowadząca popularny talk-show w czeskiej telewizji, wykreowała bohaterkę, zmagającą się z typowo „babskimi” problemami.

Ani piękna, ani bogata główna bohaterka – Olga, dorasta w Czechosłowacji, w czasach późnego komunizmu. W wieku nastolatki walczy z prześladującymi ją kompleksami, czuje się gorsza od mądrzejszego brata i piękniejszej siostry. Pierwszą pracę otrzymuje w sklepie z tkaninami, gdzie trudno mieć nadzieję na pojawienie się „tego jedynego”. Kiedy, wbrew obawom rodziny, zostaje mężatką, pragnie zrealizować swoje długo skrywane marzenia. Brak wykształcenia uniwersyteckiego przeszkadza jej na tyle, że decyduje się podjąć studia na Wydziale Psychologii. Po latach trudów i wyrzeczeń, próbach godzenia obowiązków matki z koniecznością zdawania kolejnych egzaminów, uzyskuje upragniony dyplom, lecz wkrótce otrzymuje bolesny cios: mąż zostawił ją dla innej kobiety, znacznie młodszej i mniej błyskotliwej. Lepiej czarować brakiem inteligencji. Mężczyźni, z którymi się wiąże, nie ukrywają, że inteligencja u kobiet bywa balastem, brak wykształcenia zaś stanowi ogromny walor, stawiany na równi z niezaprzeczalną urodą. Olga komentuje ten fakt z goryczą: „Kolejny cios. Ukończyłam wyższą uczelnię, z tego powodu straciłam męża i namotałam sobie kochanka, który odkrywa, że całe życie tęskni za prostotą.” Po rozwodzie bohaterka próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Szuka w mężczyznach oparcia, lecz zależy jej również na tym, by uznawano ją za równorzędną partnerkę do rozmowy nie ograniczając do roli żony (rozumianej raczej jako gospodyni domowa) i matki. Niestety, nie ma szans na to, by uznano ją za „klasyczną piękność.” „Piotr (bo tak miał na imię) po paru dniach wyznał. Powiedział mi: - Bałem się, że mi tu przyślą jakąś ambitną ślicznotkę… no, ale ty jesteś całkiem równa babka… Tak. Taki już mój los. Boleśnie okupuję każdą w życiu pochwałę. Kosztem urody staję się równą babką, a świetną kumpelką kosztem seksu. Chciało mi się wtedy płakać.” Kobieta jakich wiele. W życie Olgi wkraczają kolejni partnerzy: reżyser Chochola, który okazuje się wierną kopią jej męża i poszukuje wrażeń w ramionach młodszej kobiety o „prostym” umyśle i podejściu do życia, Piotr - od lat mieszkający na Czarnym Lądzie i tęskniący za ciałem białej kobiety oraz o dziesięć lat młodszy Jerry, poznany na wakacjach, spędzanych wspólnie z dorastającym synem. Wreszcie na horyzoncie pojawia się doktor Bendl, u boku którego bohaterka osiąga upragnioną stabilizację.

Książka Haliny Pawlowskiej to opowieść o kobiecie, z którą może utożsamiać się wiele czytelniczek. Jej problemy wydają się nam znajome. To rozterki, dotyczące związków z mężczyznami, bądź frustracje spowodowane ich brakiem oraz wszechobecne zmartwienia z powodu własnego wyglądu. Olga jest postacią uniwersalną, posiadającą wrażliwą kobiecą duszę zamkniętą w ciele, które nie przypomina sylwetek „anorektycznych piękności”, oglądanych na okładkach magazynów. Pełne ironii, błyskotliwe dialogi sprawiają, że powieść czyta się z przyjemnością.

„Zdesperowane kobiety postępują desperacko”, Halina Pawlowská. Wydawnictwa W.A.B., 2005

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

*wersja historii o kopciuszku* - fajnie napisano, ale może jednak Kopciuszek? A swoją drogą - ileż jest romantyzmu w autorce zajmującej się... bolidami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, zaczynam zmieniać opinię o "sportowcach". Zmiana imażu (słowniki podają *image'u* jako bardziej poprawne - sic!), a właściwie poszerzenie! Jestem pełen uznania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zachęcajaca recenzja. Z pewnością sięgnę po tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachecajaca recenzja,musze sie wybrac gdzies w podroz aby znalezc chwile na poczytanie.Pozdrawiam Moniko ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umiesz zachęcić do przeczytania książki.. :) Zapowiada się ciekawie, chociaż książka chyba bardziej dla pań przeznaczona. Nie wiem, może sięgnę, żeby zrozumieć kobiety. Plusik też ode mnie. Heh, całe szczęście, że zdesperowane kobiety nie postępują jak w "Desperado"... :P To by było dopiero...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za dobrą recenzję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję podjęcia i realizacji tematu. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.