Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15810 miejsce

Współczesne bajki − zwierciadłem naszego życia

Chłód starej, drewnianej altany sprzyja atmosferze baśniowej magii i tajemniczości. W warsztatach bajkopisarskich, prowadzonych przez wydawnictwo Bajkopisarze.pl na pikniku Uniwersytetu Dzieci, uczestniczyło ponad 200 studentów.

Ilustracja do bajki o królewnie Lukrecji / Fot. Monika PrzybyłoStudenci i przyjaciele Uniwersytetu Dzieci zasiadali na drewnianych ławkach Ogrodu Botanicznego w Krakowie i tak po prostu, tworzyli baśnie, bajki i opowiadania. W powietrzu słychać było łagodny szum drzew, czuć było wszędobylski zapach jaśminu. Bajkopisarze i ilustratorzy tworzyli własne historie – książki, pełne kwiatowych zapachów i różnorakich stworzeń. Większość bajek została zabrana do domu. Zapewne młodzi autorzy teksów i ilustratorzy chcieli w spokoju dopracować swoje dzieła.

Na szczęście w „świątyni dumania” pozostało jednak kilka dzieł. Między innymi bajka pisana i ilustrowana wspólnymi siłami. Widać w niej wyraźnie, jak różne mogą być spojrzenia na ten sam temat, zależne od osobistych doświadczeń i systemów wartości. W trakcie warsztatów wytworzył się nowy typ postaci: świadoma, aktywna królewna. W wielowątkowej historii, królewna Lukrecja zakasuje rękawy i pomaga ogrodnikowi, walczy z wrogim najeźdźcą oraz zapamiętale tropi ślady tajemniczego stwora. Nie ma śladu po Śpiącej Królewnie czekającej na swego królewicza. Teraz królewny biorą sprawy w swoje ręce i niekiedy, wyręczając innych, odważnie stawiają czoła przeciwnościom losu. Ich wdzięk i kobiece atrybuty są mniej istotne, ważniejsze jest pragnienie niesienia pomocy słabszym i przezwyciężania swoich lęków i ograniczeń.

Wyraźnie widać, że bajki, baśnie i opowieści pisane przez dzieci, odzwierciedlają współczesny styl życia: szybki, pełen wrażeń i dramatycznych zwrotów akcji. Wszystkim tęskniącym za dawnymi baśniami z naszego dzieciństwa, warto zacytować słowa Marka Krajewskiego z książki pt. „Rozigrana córa mitu”: „baśń ….uświadamia istnienie i sens podstawowych reguł rządzących światem oraz socjalizuje do nich dzieci, wyraża raczej zgodę na porządek niż jest propozycją zmiany, daje nadzieje na zmianę losu ,…, ale nie przekształcenie ładu w którym człowiek żyje. Oznacza to, że z baśnią nic się nie stało, zmienił się świat o którym ona opowiada”.

Bajki i rysunki dzieci z Warsztatów Bajkopisarskich można znaleźć na stronach stronach w kategorii Uniwersytet Dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

No tak, Królewna Sniezka (wersja hollywoodzka) jest brunetką. Marlin Monroe, pozeraczka serc, choc niby "dziewczyna z sąsiedztwa"--farbowana blondynka, platynową blondynką. Juz te role sie tak pomieszały, ze we wspólczesnych basniach to juz doprawdy niewiadomo z ktora sie moze biedny królewicz bezpiecznie zadawac... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że to po prostu odwrócenie ról. Hollywood już od jakiegoś czasu stara się odwrócić ten stereotyp. W większości filmów (współczesnych bajek) to blondynka okazuje się demoniczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tam, Marto_W,
Juz nie bądzmy takie poprawne, wystarczy ze blondi w kawałach odwala wciąz czarną robote, robiąc za przygłupa, więc niechze chociaz w bajkach bedzie ta, z której dziewczynka ma brac przyklad, a chłopak kochac do grobowej deski :)
A czarna to ta demoniczna, co robi ruch w interesie.Tez dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe.
A jeśli pisanie baśni wymaga mądrości, to większość piszących je dorosłych najwyraźniej nie spełnia tego kryterium. Baśnie są pełne idiotycznych stereotypów. Najbardziej popularny jest taki, że zła siostra ma czarne włosy, a dobra siostra - jasne.
Dzieci oczywiście są różne i jestem pewna, że niektóre dziecięce baśnie mogłyby być warte przeczytania.

A co do zgody na publikację - jeżeli miałaś zgodę na zamieszczenie obrazka także innego dziecka, to na pytanie o prawa do publikacji odpowiadasz po prostu, że tak, że masz prawo, bo rozmawiałaś na ten temat z dzieckiem i z jego mamą/tatą. I ważne jest, żeby napisać, kto jest autorem. Jeśli chcesz, to możesz dołożyć to zdjęcie już po publikacji i poprosić o uaktualnienie materiału, wyjaśniając, że masz zgodę na publikację i skąd :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hokus- pokus-plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci piszące basnie...Ciekawe. Choc ten typ literatury, baśń, z jej parabolicznym przesłaniem, wymaga mądrosci, doswiadczenia zycia, jednym słowem--bycia dorosłym autorem. Dzieci piszące. Super. Ale to raczej terapia, kreacja nie baśń... Tak myslę. Plus za inicjatywę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

musiałam dać rysunek Moniki bo zapytali mnie o prawa do publikacji Jadzi i wole nie ryzykować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.