Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17762 miejsce

Współczesne Indie: kiedy tradycja i nowoczesność toczą walkę o serca młodych

"Czerwony dywan" to zbiór opowiadań Lavanya Sankaran, w którym autorka przedstawia czytelnikowi Indie XXI wieku, państwo pełne kontrastów i niepewności, a także ludzi żyjących w nim i dążących do znalezienia swojego miejsca na ziemi.

 / Fot. www.merlin.plJedna z bohaterek o swojej ojczyźnie powie: I to są Indie - stwarzające podziały, owa szaleńcza mieszanina pradawnych wartości i współczesnej popkultury, wielkiej mądrości i skrajnej ignorancji . Wydaje się, że w tym zdaniu ukryta jest kwintesencja książki, która roztacza nad czytelnikiem niesamowitą atmosferę.

Książka Lavanya Sankaran opowiada o czasach, w których Indie wchodzą na drogę rozwoju. W XXI wieku w państwie indyjskim ma miejsce zmierzch patriarchatu, który sprzyja krystalizowaniu się nowych postaw oraz licznym przewartościowaniom. Osoby, które przestawia na łamach swojej powieści Lavanya Sankaran często nie mogą poradzić sobie z konfliktem przekazanych im zasad z pragnieniami oraz możliwościami, które stwarza im współczesny świat.

"Czerwony dywan" jest książką, którą warto przeczytać. Styl autorki jest bardzo lekki, często humorystyczny, a fabuła intrygująca. Przewracając kolejne kartki książki coraz wyraźniej widać kontrast małomieszczańskości z kosmopolityzmem, tradycji i nowoczesności, którą zachłystują się młodzi ludzie, starający się być bardziej angielscy niż rdzenni Brytyjczycy. Wyrazem buntu wobec wartości stają się skąpe, odsłaniające ramiona czy brzuch stroje, palenie, bezpośrednia, pełna przekleństw czy dowcipów mowa.

Chwilami, zagłębiając się w lekturę wydawało mi się, że "Czerwony dywan" jest baśnią o świecie, który zanika i odchodzi, opowieścią o krainie, która za kilkanaście lat pozostanie wyłącznie w ludzkich wspomnieniach. W ten poukładany i spokojny, pełen wartości i odwiecznych zasad świat wkradają się wrogie siły w postaci amerykanizmu, kebabów i kusych ubrań. Do serc młodych wkradają się zdrożne myśli, dziewczyny nie chcą nosić niewygodnych, ciężkich sari, a zamiast marzyć o szybkim małżeństwie, które zapewni ich rodzicom spokojną starość, planują karierę naukową.

Książka opowiada o erze zmian w państwie indyjskim, jednak autorka największy nacisk kładzie na skomplikowane relacje międzyludzkie. Bardzo widoczny kontrast tradycji i nowoczesności, utożsamianej przez młodych z wolnością staje się przyczyną licznych konfliktów społecznych. Lavanya Sankaran, pokazując różne postawy wobec zachodzących w państwie zmian, uchwyciła moment przenikania pokoleń, wzajemne zaciekawienie i akceptację "młodych" i "starych."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.07.2007 09:53

(+) Bardzo ciekawie napisana recenzja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.