Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7935 miejsce

Współczesne malarstwo szwedzkie w łódzkiej Galerii Chimera

10 kwietnia o godz. 17 w łódzkiej Galerii Chimera przy ul. Wólczańskiej 31 odbył się wernisaż szwedzkiego malarza Andersa Lidéna. Autor zaprezentował osiemnaście obrazów, zarówno olejnych, jak i wykonanych techniką mieszaną.

Praca Andersa Lidéna / Fot. Mirosława Kasowska Praca Andersa Lidéna / Fot. Mirosława Kasowska Na otwarcie przybyło wielu cudzoziemców. Obecny był również sam Anders Lidén. Podczas otwarcia wystawy powiedział, że znalazł w Polsce nową artystyczną ojczyznę. Chwalił też organizację przedsięwzięcia, która jego zdaniem była „perfekcyjna”.

Twórca w swej wypowiedzi artystycznej - jak sam powiedział podczas wernisażu - dąży do maksymalnej syntezy, do bardzo uproszczonego przedstawiania najbardziej popularnych symboli, takich jak słońce, księżyc, ptak czy kwadrat. Twierdzi, że dochodzenie do tak mocno uproszczonej formy wypowiedzi artystycznej to długotrwały proces.

Praca Andersa Lidéna / Fot. Mirosława Kasowska Praca Andersa Lidéna / Fot. Mirosława Kasowska Jego malarstwo nie jest figuratywne. Skupia się on na kwadracie. Ta figura geometryczna stanowi dla niego punkt wyjścia do refleksji i działań malarskich. Przez to jego twórczość jest dość monotematyczna. Poszczególne obrazy są jakby próbami utrwalenia i zinterpretowania kwadratu, który jednak nie ma swej czystej postaci. Często jest to romb. Tak czy inaczej to różne wersje tego samego motywu. Jawi się w tych pracach w istocie nie jako płaska figura geometryczna, ale właśnie jako symbol – pozazmysłowe doznanie, które autor różnymi sposobami próbuje uchwycić, określić. Za każdym razem inaczej zdeformowana figura jest jak każdy inny symbol, na który wpływają różnorodne siły i okoliczności.

Praca Andersa Lidéna / Fot. Mirosława KasowskaTo skupienie artysty na jednym wątku, wrażeniu o tyle zaskakuje, że jest to człowiek, który podróżuje po kilku kontynentach i doskonale czuje się we współczesnej globalnej rzeczywistości. Styka się z różnymi kulturami, jest niezwykle oczytanym erudytą, świetnym wykładowcą i bardzo interesującym rozmówcą. Bogactwo Podczas wernisażu / Fot. Mirosława Kasowskawiedzy, zainteresowań, ogromna otwartość na całe spektrum koncepcji filozoficznych i świetna znajomość odmiennych tradycji jednak nie uwidaczniają się w jego sztuce. Kolejne obrazy artysty to ciągłe próby utrwalenia i zinterpretowania jednego doznania.

Anders Lidén urodził się w 1941 roku w Härnösand w północnej Szwecji nad Zatoką Botnicką. W latach 1960–67 studiował historię literatury, historię sztuki i estetyki na uniwersytetach w Uppsali i Amsterdamie, a także w Institut d’art et Archéologie w Paryżu w latach 1967-68. Mieszka w Härnösand i w Paryżu. Od 1973 wystawiał w Szwecji, Finlandii, Kanadzie, krajach bałtyckich, Polsce, Izraelu i Niemczech. Jego wystawa w łódzkiej Galerii Chimera czynna będzie do 4 maja 2008 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.