Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

881 miejsce

Współczesne spojrzenie na patriotyzm

Patriotyzm to szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne, bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą

Odpowiedź na pytanie co oznacza współczesny patriotyzm jest szalenie trudne. Chociaż definicja patriotyzmu jest niezmienna, jej znaczenie zmienia się w czasie. Co innego jest być też patriotą w czasie wojny, co innego jest być patriotą w czasie pokoju. Jednak dla współczesnego Polaka w 64 lata po ostatniej wojnie i 29 lat po ostatnim patriotycznym zrywie (bo była nim fala strajków w 1980 r), pojęcie patriotyzmu trochę się zdewaluowało.

W dzisiejszych pokojowych czasach, w których ludziom zależy wyłącznie na wzbogacaniu się i dążeniu do własnych materialnych celów, patriotyzm zobrazowany powiedzeniem "Bóg, honor, ojczyzna" tylko by zawadzał. Wszyscy gonią za sławą, za luksusowym życiem, mało kto zwraca uwagę na to w jakim kraju mieszka. Dla wielu ojczyzna, to tylko wpis w dowód tożsamości i język "ojczysty" .

Wydaje mi się, iż współcześnie słowo "patriota" jest dla większości młodych ludzi abstrakcją. Bo kto dzisiaj byłby w stanie, oddać życie za wolność ojczyzny. Zapominamy, że przecież patriotyzm to także poczucie więzi łączącej obywateli, tożsamość narodowa, to świadomość i znajomość własnych korzeni, kultury, tradycji, pięknych i smutnych momentów naszej wspólnej historii, to wypełnianie swoich obowiązków wobec ojczyzny. To poczucie dumy z przynależności do ojczyzny. Poczucie dumy gdy grany jest nasz hymn narodowy. To radość, gdy spotykasz Polaka gdzieś z dala od kraju.

Co prawda prawdziwy patriota nie szuka lepszego życia gdzieś indziej, tylko stara się zmienić na lepsze życie we własnej ojczyźnie. To jest właśnie nasza patriotyczna powinność: być tu i teraz. To taki nasz mały patriotyzm. Są tacy, którzy twierdzą, że patriotyzm się przeżył, bo o naszej narodowości decyduje przypadkowe miejsce urodzenia. Równie przypadkowo urodziliśmy się w tej, a nie innej rodzinie, a jednak łączy nas z nią szczególna więź głębokiej miłości. Dziś patriota powinien nawet za granicą, godnie reprezentować swoją ojczyznę, by sławić kraj, z którego pochodzi. Patriotyzm to nie postawa do roszczeń, ale służby, nie kalkulacji a bezinteresowności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Ten tekst zgłosiłem na konkurs "Dziennikarz obywatelski 2009 r".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 21:16

Przeglądając forum o patriotyzmie spotykałem powtarzający się wciąż wątek cyt. ,, patriota-idiota,, Wszelaka argumentacja kończyła się kontrami typu: patriotyzm - za ile, co z tego maja patrioci? Podaj przykład współczesnego patrioty. Takie brednie aż skręcało mnie ze złości ,ale cóż skądś się biorą tego typu argumenty… Osobiście śmiem sądzić, że z chwilą gdy zawiśnie nad naszym Narodem jakiś ,,bat,, to jeszcze potrafimy się zjednoczyć i okazać czym jest prawdziwy patriotyzmu, ale to niebawem stanie się utopią… Nie nagabuje do zrywów, ale w tym rozbisurmanionym kraju lekarstwem na całe to zło może być gruntowna, radykalna przemiana. Podstawą muszą być zmiany w konstytucji-bez żadnych kompromisów z Kościołem K., zmiana systemu prawnego-dostosowanie go do współczesnych czasów i sytuacji, radykalne zmiany w prawie administracyjnym - pociąganie do odpowiedzialności urzędników za błędne i chybione decyzje, kolejna i najważniejsza sprawa to bezwzględne i błyskawiczne pociąganie do odpowiedzialności wszystkich którzy wykorzystując swoje stanowiska i pełnione funkcje dopuszczą się nieprawości. Innej metody nie widzę… Nad Narodem władze sprawować powinna osoba świecąca przykładem, sprawiedliwa, cisząca się szacunkiem i jak zajdzie potrzeba twardą ręka krajem rządzić. Inaczej zapomnijmy od patriotyzmie, gdyż starsze pokolenia pomału odchodzą i nie ma za bardzo kogo stawiać za wzorce godne do naśladowania. :) Pozostanie tylko gardłowanie i nic poza tym....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 20:43

Może za mocno patrzę na teksty Pani JK, może jednak mój głos oddany sprawił tak wielką zmianę w psychice, no, no sam się temu dziwię. Jarosławie postaram to się zrobić o co prosisz przy następnym referendum. Nastąpi to dosyć szybko bo już przychodzą do mieszkańców materiały. Tematem referendum będzie połączenie się czterech tutejszych gmin w jedną dużą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Tadeusz Tadeusz - przecież koleżanka Jadwiga bardzo trafnie ujeła w sposób uniwersalny system wartości a gdyby tym wszystkim cechom dodać tylko "barwy narodowe" to mamy sprawę załatwioną - i bardzo dobrze.
Z tymi partiami trzeba zrobić porządek - liczę że nas co nieco "oświecisz" jak to robią w Szwajcarii i to poważanie - liczę na konkretny cykl w temacie "referendum po szwjcarsku" jako alternatywa na "złą władzę" , przyda nam się wszystkim nieco inne spojrzenie jak może finkcjonować inny system.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thadee,
myślę, że mimo szumnego hasła: "Naród z Partią - Partia z Narodem",
wynikało by to z tego, co p. Jadzia napisała w komentarzu poprzedzającym

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 20:25

i jeszcze chciało by się rzec "Naród z Partią - Partia z Narodem" nieprawdaż Pani JK?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm bez krwi i fanfar to poszanowanie miejsca pracy, uczciwość, sumienna praca, eliminowanie krętactwa i tumiwisizmu w zyciu codziennym. To wychowanie dzieci na ludzi uczciwych i kulturalnych. To szacunek dla seniorów i troskliwa opieka nad wszystkimi dziecmi.
To przyzwoitość w życiu i pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 19:59

Kto usuwa komentarze?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Antoni.
1/ Mysli Pan, ze przydałoby sie zorganizowac jakies powstanie ? ;-))
2/Niemcy nigdy nie byli dla mnie wzorem patriotyzmu. Mysle, ze ważne jest by odróznić świadomy patriotyzm, od takiego "instynktu stadnego", który kazał Niemcom podnosic rekę z hitlerowskim pozdrowieniem i bezgranicznie ufac fuhrerowi. Potem byli zdziwieni, że wojna i Sowieci ich przeczołgali. Obecne pokolenie Niemcow jest rozwydrzone dobrobytem. Chyba to dla nas lepiej, że zakopali wojenny topór.
3/Władza deprawuje, kazda władza. A politycy to ludzie choragiewki. Ich wielkie slowa o patriotyzmie sa pustym frazesem.
Dobrze Pan napisał, że potrzebne sa wzorce godne nasladowania.Tylko gdzie je znależć ? Jak szukać? Ze świecą?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.11.2009 21:38

Panie Wojtku posłużę się przykładem z Niemiec, tam nawet sąsiedzi zbytnio się nie znają, nie obchodzi ich PATRIOTYZM tylko to aby mieli pracę i dobrze im się działo. Patriotyzm pozostał tylko w sercach 80 latków. Znając zakusy Polaków na małpowanie wszystkiego co pochodzi z ,,dawnego zachodu,, u nas będzie podobnie. Ostatnia deska ratunku dla patriotyzmu to chyba to o czym pisałem w poprzednich komentarzach. Potrzebne są wzorce godne naśladowania, ale skąd je czerpać ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.