Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18156 miejsce

Współczesne uzależnienia okiem wybitnych reportażystów i pisarzy

Katarzyna Surmiak-Domańska i Remigiusz Grzela poprowadzą dla dziennikarzy warsztaty z reportażu i wywiadu. Tematem warsztatów będą współczesne uzależnienia jak siecioholizm czy pracoholizm, a bohaterami osoby uzależnione.

plakat Fundacji Inspiratornia / Fot. materiały promocyjne InspiratorniaJuż dziś rusza nabór do projektu adresowanego do dziennikarzy. Będą oni mogli wziąć udział w trzech dwudniowych warsztatach poświęconych siecioholizmowi, patologicznemu hazardowi i pracoholizmowi.
– Uzależnienia behawioralne to zjawisko, które pojawiło się wraz ze zmianami społecznymi i technologicznymi ostatnich kilkudziesięciu lat – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia realizującej projekt. – Wzrastające tempo życia, stres i konsumpcjonizm są bowiem czynnikami, które sprzyjają ich występowaniu.
W latach 2012 i 2015 Fundacja CBOS opublikowała badania poświęcone oszacowaniu rozpowszechnienia tych uzależnień w Polsce, udowadniające istnienie problemu. Coraz częściej zaczęły też powstawać grupy samopomocowe skupiające siecioholików, hazardzistów oraz pracoholików, a terapeuci zaczęli się szkolić, by nieść im pomoc.
Siecioholizm, pracoholizm czy zakupoholizm określane są przez ekspertów epidemią XXI wieku. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, zdecydowana większość Polaków nie uznaje istnienia tych uzależnień. Osoby na nie cierpiące darzone są niechęcią i postrzegane jako „same sobie winne”.
– Z roku na rok, dzięki wiedzy, jaką zdobywamy, rosną szanse zahamowania tej epidemii. Jest tylko jeden problem – dodaje Ruszpel. – Powszechności występowania tych uzależnień i wiedzy ekspertów, towarzyszy… bardzo niska świadomość społeczna. Uzależnienia behawioralne traktowane są jako przejaw słabości charakteru, złej woli, fanaberia.
Przykładowo: w opinii Polaków (badania CBOS 2012) uzależniony od hazardu to ten, który „szuka łatwych pieniędzy”, zakupoholiczka to osoba „próżna”, a pracoholik to „karierowicz”. Badani stwierdzali też, że hazard jest mniej szkodliwy niż nikotynizm, a siecioholizm to niegroźne przyzwyczajenie. Zdaniem ankietowanych leczenie większości tego rodzaju uzależnień nie powinien finansować NFZ.
– Chcemy pokazać społeczeństwu, jak złożonym problemem są uzależnienia behawioralne; przedstawiając historie osób uzależnionych, chcemy dowieść, jak bardzo aktualny i poruszający jest to temat. Dlatego zapraszamy dziennikarzy na warsztaty i liczymy na ich udział w projekcie – mówi Ruszpel.
Warsztaty poprowadzą pracownicy Fundacji Inspiratornia, a także reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela – oboje specjalizujący się w pogłębionych i wnikliwych portretach psychologicznych opisywanych bohaterów. Zgłoszenia poprzez formularz na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.