Facebook Google+ Twitter

Wspólczesny patriotyzm to abstrakcja. Czy może być cool?

Odpowiedź na pytanie: jaki jest współczesny patriotyzm jest szalenie trudna. Chociaż definicja patriotyzmu jest niezmienna, jej znaczenie zmienia się w czasie i w uwarunkowaniach wewnętrznych i zewnętrznych.

 / Fot. .„Patriotyzm to szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne, bądź osobiste." Czytając definicję patriotyzmu, musimy sobie zdawać sprawę, że patriotyzm to są poważne obowiązki obywatela wobec ojczyzny, szczególnie w czasie wojny, ale też i w czasie pokoju.

Jednak obawiam się, że dla współczesnego Polaka pojęcie patriotyzmu stało się abstrakcją, bo w końcu, aby być patriotą, trzeba wiedzieć, że ojczyzna też dba o swoich obywateli. Jeżeli jednak przeciętny obywatel, aby utrzymać swoją rodzinę musi szukać pracy za granicą, obowiązki patriotyczne stają się dla niego nic nieznaczącą teorią.

Rozważając dalej definicję patriotyzmu, współczesny Polak raczej nie byłby w stanie, oddać życia za wolność ojczyzny, trudno też liczyć, aby stawiał dobro kraju ponad własne interesy. Patriotyzm się przeżył, bo o naszej narodowości decyduje przypadkowe miejsce urodzenia. Jednak nie do końca, gdyż równie przypadkowo urodziliśmy się w tej, a nie innej rodzinie, a jednak łączy nas z nią szczególna więź głębokiej miłości.

I tylko ta część definicji patriotyzmu pozostała nam współcześnie: „Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego tradycją i kulturą.” Bo przecież patriotyzm to poczucie więzi łączącej obywateli, tożsamość narodowa, to świadomość i znajomość własnych korzeni, kultury, tradycji, pięknych i smutnych momentów naszej wspólnej historii, to poczucie dumy gdy grany jest nasz hymn narodowy. To radość, gdy spotykamy Polaka gdzieś z dala od kraju.

Właściwie współczesny patriotyzm, najlepiej oddaje wezwanie kibiców: „Polacy, nic się nie stało”, w którym w dość liberalny sposób odnosimy się do porażek naszych rodaków, dając im następną szansę, bo przecież to nasi rodacy, nasi ulubieńcy, nasi najlepsi z najlepszych. I właśnie takie traktowanie patriotyzmu: „poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z rodakami, z narodem”, jest kwintesencją współczesnego patriotyzmu.

Czy tego typu patriotyzm jest wartością pozytywną, radosną: „Polacy, nic się nie stało”, na pewno tak, bo oddaje silną więź społeczną z rodakami, naszymi reprezentantami, za których się nie wstydzimy, których kochamy, nawet jak tak do końca nie zasługują na naszą miłość. Wartość pozytywna patriotyzmu, to poczucie dumy z wygranych naszych reprezentantów, to radość gdy w jakieś dziedzinie nasz rodak jest najlepszy. I to właśnie jest najlepsze, jest cool we współczesnym patriotyzmie.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

I chyba był najlepszym zestawem w temacie współczesnego patriotyzmu!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście twój obecny artykuł z poprzednim: "Współczesne spojrzenie na patriotyzm", stanowi jakby jedną całość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje z okazji przekroczenia jako 71 DO 75 tys. odsłon w tym roku!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm sprowadzony do kibicowania naszym, ciekawe. Patriotyzm obecny w poczuciu silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego tradycją i kulturą, to współczesna definicja patriotyzmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać mój artykuł: "Współczesne spojrzenie na patriotyzm".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm to nie tylko bohaterowie trudnych czasów, wielkie słowa i ważne symbole. Patriotyzm dzieje się każdego dnia, rozgrywa w naszym sąsiedztwie, przejawia w działaniach na rzecz naszego Miasta i najbliższego otoczenia.

Od małych rzeczy zaczyna się wychowanie do wielkich czynów. Głównym celem "Tygodnia Patriotycznego" jest zainspirowanie Polaków do patriotyzmu zarówno wobec wielkiej ojczyzny – kraju, jak i małych ojczyzn – swojego miasta, osiedla, sąsiedztwa.

Czym jest "Tydzień Patriotyczny" w skrócie?
To seria różnorodnych wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców różnych miast, których wspólnym mianownikiem jest patriotyzm.

Projekt rozwoja się od roku 2008. Jego inicjatorem i koordynatorem są harcerki i harcerze z Okręgu Łódzkiego ZHR, a w tym roku po raz pierwszy inicjatywa przekroczyła granice województwa łódzkiego.

W ramach przewidzianych atrakcji i wydarzeń odbywają się historyczne gry miejskie, koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcje filmowe, konferencje i debaty, pikniki - ale nie brakuje również apelów, akcji porządkowania grobów żołnierzy zasłużonych w walce o niepodległośći czy na przykład kolportażu specjalnie wydanego na tę okazję pisma. Dzieje się dużo - w każdym mieście robimy coś innego, na miarę naszych możliwości.

Do współpracy zapraszamy różne organizacje i firmy, dzięki których zaangażowaniu i wsparciu program "Tygodnia" stale się wzbogaca.

W tym roku "Tydzień Patriotyczny" odbywa się w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Świebodzinie, Ostrzeszowie, Lublinie, Lubartowie, Zamościu i we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że za rok dołączą do nas kolejne miasta, i wspólnie udowodnimy, że Dzień Niepodległości może mieć atrakcyjny i adresowany do szerokiego grona naszych rodaków program!

KILKA DNI - MNÓSTWO MOŻLIWOŚCI - ŚWIĘTUJMY RAZEM - PRZYŁĄCZ SIĘ!

Więcej o inicjatywie dowiecie się ze strony: www.tydzienpatriotyczny.pl

Dołącz do nas na Facebooku! -> www.facebook.com/tydzienpatriotyczny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tytuł.... i postawione pytanie.
z rozwinięciem już nie całkiem i nie do końca. niemniej coś w tym jest i przeczytałam z zainteresowaniem. Panie Zdzisławie gratuluję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wink: Z tym "napędem do wprowadzania zmian" rodaków, to pan nieźle przesadził, chyba że chodziło panu o "zmiany na gorsze".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju: "Młodzież faktycznie mamy wspaniałą......... Ciężko pracuje ucząc się zdobywając wiedzę.", po to aby w większości znaleźć się w gronie bezrobotnych, szukających "byle jakiej" pracy (najlepiej za granicą na zmywaku, czy odgławianiu i patroszeniu ryb). Zobacz mój artykuł: "Współczesne spojrzenie na patriotyzm".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdzisław, Wincenty Sadowski Dzisiaj 20:41
W dzisiejszych pokojowych czasach, w których ludziom zależy wyłącznie na wzbogacaniu się i dążeniu do własnych materialnych celów, patriotyzm zobrazowany powiedzeniem "Bóg, honor, ojczyzna" tylko by zawadzał. Wszyscy gonią za sławą, za luksusowym życiem, mało kto zwraca uwagę na to w jakim kraju mieszka.

Mam wrażenie, że ja z Panem mieszkamy w różnych.
Tak się składa, że znam dużo osób w wieku od jakichś 13-14 lat w górę i 90% jest żywo zainteresowanych tym co się dzieje w kraju, mają konkretne poglądy, orientują się w tym co ważne i mają napęd do wprowadzania zmian.
A co do priorytetów, to owszem chcą wygodnie mieszkać i mieć normalną pracę, ale najważniejsza są dla nich rodzina i przyjaciele. Finanse są daleko, daleko za nimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.