Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1097 miejsce

Współczesny terroryzm. Jak go zdefiniować?

Choć terroryzm i globalna walka z terroryzmem to sformułowania, które po atakach z 11 września przewijają się w naszej rzeczywistości wyjątkowo często, to wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że terroryzm nie ma jednolitej definicji, nie ma określonych form, a społeczeństwo często dowiaduje się o nim więcej dopiero w obliczu zagrożenia.

Atak na World Trade Center 11 września 2001 roku / Fot. Kevinalbania/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WTC-crash.jpgTerroryzm jako zjawisko wbił się na stałe w naszą świadomość jako zagrożenia dopiero po atakach na World Trade Center. I choć wcześniej ataków terrorystycznych było już bardzo wiele, a ich ofiary wyrażały się w setkach zabitych, to szok jaki wywołały zamachy z 11 września 2001 roku zwrócił uwagę na ten obszar zagrożeń współczesnego świata. To właśnie ataki w Stanach Zjednoczonych zaburzyły pewien stały trend w skali zjawiska.

Terroryzm nie jest zjawiskiem jednolicie zdefiniowanym. Najpełniejsze badania nad typologią zjawiska podjął Alex Peter Schmid zajmujący się badaniem terroryzmu m.in. w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spośród 109 definicji terroryzmu Schmid "wyłapał" słowa kluczowe. Najczęściej powtarzające się sformułowania to "okazywanie przemocy i siły" (83,5 proc. badanych definicji), "polityczny charakter" (65 proc.) oraz sianie strachu i przerażenia (51 proc.).(1)

Organizacje międzynarodowe oraz instytucje państwowe, a wśród nich także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która stawia sobie za zadanie "zjednoczyć swe siły dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa" nie przyjęły również wspólnej definicji terroryzmu. Inaczej definiowany jest on przez ONZ, inaczej przez Unię Europejską, a jeszcze inne znaczenie i formę przypisują mu amerykańskie instytucje państwowe. Próba ujednolicenia definicji terroryzmu jest jednak zjawiskiem dosyć odległym, jeżeli nie abstrakcyjnym i niemożliwym.

 / Fot. opracowanie Michał WojdaWśród rodzajów terroryzmu najczęściej wymienia się terroryzm polityczny (prawicowy bądź lewicowy), separatystyczny (mający na celu odłączenie pewnego obszaru od państwa) oraz religijny, choć ostatnia z definicji jest dosyć płynna, gdyż terroryzm religijny często opiera się na podłożu politycznym, natomiast lansowanie kategorii terroryzmu religijnego ma szczególny charakter ze względu na ataki z 11 września i książkę amerykańskiego uczonego Sammuela Huntingtona "Zderzenie cywilizacji", w której to opisany został rozwój wydarzeń na świecie w koncepcji wojen na tle cywilizacyjnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Mam wrażenie, że przy obecnych środkach technicznych nad pewnymi procesami można spokojnie panować, pytanie dlaczego się nie panuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku!
Oczywiście ma pan racje, wkradł się błąd. Już go poprawiłem.
Dziękuję za uwagę,
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem rożne rzeczy i owa fotografia pochodzi z arabskojęzycznej strony Wikipedii i jest ilustracją do artykułu o wojnie. Konkretnie jest to strona w języku urdu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w tabelce sfotografowanej masz jeszcze inną datę. Brak staranności o szczegóły zawsze fatalnie kończy się dla przekazywania faktów i ich wiarygodności. Ja się nie czepiam, ale moderatorzy nauczyli mnie już tego, że jednak dane trzeba przytaczać rzetelnie i starannie sprawdzać, bo potem wychodzą takie "knoty"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz, przeczytaj opis zdjęcia:

Atak na World Trade Center 11 września 2009 roku / Fot Kevinalbania/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WTC-crash.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każde pojęcie z zakresu nauk społecznych ma wiele definicji. Tym się charakteryzują nauki społeczne i odróżniają od ścisłych.

Co do Huntingtona to jego The Clash of Civilizations jest wciąż aktualne, chociaż po części w zawieszeniu. Oczywiście sam autor z wiadomych przyczyn nie może się odnieść i zrewidować swojej teorii, jak np. robi to co chwilę Fukuyama (co mu się też zarzuca, np. w przypadku Końca Historii). Na razie jednak tych konfliktów między cywilizacyjnych jest tyle, co kot napłakał.

Jednak generalnie "Zderzenie..." w niewielkim stopniu odnosi się do samego terroryzmu. Chociaż niewątpliwie może on być częścią wojny między wymienionymi przez niego kręgami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z nim jest nie tak? Że widać wybuch w narożniku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale opis zdjęcia jest trochę niefajny... Kliknijcie w nie proszę... Fotomontaż jaki czy co...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.