Facebook Google+ Twitter

Wspólna polsko-niemiecka placówka ćwiczyła w Świecku

18 grudnia w godzinach od 9 do 15 okolice Świecka zamieniły się w pole ćwiczebne dla działających tam na co dzień od 9 miesięcy funkcjonariuszy z pilotażowego projektu wspólnej polsko-niemieckiej placówki.

 / Fot. Nadodrzański Oddział Straży GranicznejPrzeprowadzono kilka działań, które sprawdzały komunikację oraz nowe formy działań funkcjonariuszy. Nie miało to żadnego wpływu na ruch w okolicach przejścia granicznego.

Jak poinformowała chor. SG Anna Galon - rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej: ćwiczenia zostały zaplanowane w związku z programem szkoleniowym, przewidzianym dla funkcjonariuszy pełniących służbę w ramach funkcjonującego od 1 marca br. pilotażowego projektu wspólnej polsko-niemieckiej placówki z siedzibą w Świecku.

W ćwiczeniach wzięło udział 20 funkcjonariuszy. W planach było użycie śmigłowca Bundespolizei, którego zadaniem miało być monitorowanie, filmowanie i przekazywanie obrazu "z lotu ptaka" do centrum, jednak z uwagi na złą pogodę do jego użycie było niemożliwe. Wykorzystano samochody.

 / Fot. Nadodrzański Oddział Straży GranicznejStrażnicy ćwiczyli akcje:
- zatrzymania cudzoziemców usiłujących nielegalnie wyjechać z Polski
- pościgu za osobą poszukiwaną listem gończym
- zatrzymania osób przemycających narkotyki

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie nowych form działania patroli w formie tzw. tandemów, czyli podwójnych mieszanych patroli poruszających się dwoma oznakowanymi pojazdami - niemieckim i polskim.

 / Fot. Nadodrzański Oddział Straży GranicznejOd początku funkcjonowania pilotażowych placówek (jedna w Świecku/Frankfurcie nad Odrą, jedna w Ludwigsdorfie/Zgorzelcu), funkcjonariusze mogą się pochwalić wieloma realizacjami, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Przeważają głównie zatrzymania, których powodem jest nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się wyłudzonymi wizami, nielegalny pobyt cudzoziemców oraz posiadanie narkotyków i przekroczenia granicy kradzionymi pojazdami.

W Świecku od 1 marca br. funkcjonariusze z pilotażowej Placówki zatrzymali łącznie po obu stronach granicy 150 osób (głównie Polaków, Rosjan narodowości czeczeńskiej i obywateli Ukrainy), w Zgorzelcu zatrzymano 190 osób (głównie obywateli Ukrainy w związku z posługiwaniem się wyłudzonymi wizami).

O kilku akcjach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej można przeczytać w pozostałych artykułach mojego autorstwa. Zapraszam do lektury.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.