Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7451 miejsce

Wspólnik Dubienieckiego został ułaskawiony przez prezydenta Kaczyńskiego

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2011-03-04 09:14

Prezydent Lech Kaczyński 9 czerwca 2009 roku ułaskawił Adama S., przedsiębiorcę z Kwidzyna. Trzy tygodnie wcześniej mężczyzna ten założył spółkę z Marcinem Dubienieckim, mężem Marty Kaczyńskiej. Kwidzyński biznesmen z Marcinem Dubienieckim w ciągu ostatnich miesięcy prowadzili rozliczne interesy. Również i obecnie są wspólnikami w jednej ze spółek.

 / Fot. Łukasz Gdak, W24Z wyroku sądowego wynika, że kwidzyński przedsiębiorca przez niemal 8 lat oszukiwał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz urząd skarbowy. W zamian za podpisywanie się pod fikcyjnymi listami obecności, wypłacał kilku niepełnosprawnym po 100-200 zł. W ten sposób poświadczał ich rzekomą pracę w jednej z jego firm w Kwidzynie. Dzięki procederowi wyłudził z PFRON ponad 120 tys. zł, a Skarb Państwa naraził na stratę co najmniej 30 tys. zł. Zarówno w trakcie śledztwa, jak i w późniejszym procesie sądowym, interesy Adama S. reprezentował Marek Dubieniecki, ojciec Marcina.

Jedyna rozprawa sądowa odbyła się 15 maja 2008 r. Skończyła się po zaledwie 15 minutach. Adam S. przyznał się do zarzucanych mu czynów i zaproponował dla siebie wymiar kary. Wobec braku sprzeciwu pozostałych stron sąd ogłosił wyrok - 1 rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

Piotr Kownacki: W Kancelarii Prezydenta nie zajmowałem się konkretnymi wnioskami
Ponadto sąd nakazał przedsiębiorcy zapłatę 30 tys. zł grzywny oraz wpłacenie ponad 120 tys. zł na konto PFRON. Jak poinformował nas rzecznik prasowy funduszu, kwota ta została już zapłacona. Adam S. dalej prowadził biznes. Jednak "w papierach" wciąż miał kłopotliwy zapis, z którego wynikało, że jest osobą karaną.

Niespełna rok po wyroku, w lutym 2009 r., Adam S. złożył wniosek o ułaskawienie do Kancelarii Prezydenta. W aktach sądowych brak informacji, czy wniosek został przygotowany przez kancelarię Dubienieckich. Mecenas Marek Dubieniecki stanowczo zaprzeczył, by jego kancelaria przygotowywała odpowiednie pismo bądź jego projekt.

- Nigdy nie prowadziłem żadnej procedury o ułaskawienie - powiedział.

Wniosek Adama S. 5 lutego wpłynął wprost do Kancelarii Prezydenta, a 8 maja zapadła decyzja, że będzie rozpatrywany w stosowanym rzadko trybie tzw. prezydenckim. W okresie sprawowania urzędu przez Lecha Kaczyńskiego do Kancelarii Prezydenta wpłynęły 1824 wnioski o ułaskawienie. Decyzja o wszczęciu postępowania w trybie "prezydenckim" zapadła tylko wobec 18 osób.

Andrzej Duda: Proszę wybaczyć, ale ja miałem tych spraw wiele

Zazwyczaj w procedurze ułaskawienia znaczącą rolę odgrywa prokurator generalny. To on opiniuje wniosek i następnie przesyła go do Kancelarii Prezydenta. Jakie było stanowisko prokuratury w sprawie Adama S.? Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że prokurator generalny był przeciwny zastosowaniu prawa łaski wobec Adama S.

9 czerwca 2009 roku w Kancelarii Prezydenta zapadła decyzja - okres zawieszenia kary Adama S. został skrócony do 1 roku, a jego skazanie zostało zatarte.

Dubieniecki jest wspólnikiem aferzysty i ma to gdzieś

Trzy tygodnie wcześniej Adam S. założył z Marcinem Dubienieckim pierwszą spółkę. Potem zakładali kolejne. Wśród udziałowców pojawia się również wpływowy, wówczas już były urzędnik Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny m.in. za realizowanie procedury ułaskawieniowej.Od wysłania wniosku o ułaskawienie do dnia, w
którym prezydencka łaska stała się faktem, minęły zaledwie 4 miesiące.

Tomasz Słomczyński, Łukasz Kłos
Czytaj więcej: Dziennik Bałtycki


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 05.03.2011 12:54

Wałęsa ułaskawił gangstera Zielińskiego vel "Słowik" a Kwaśniwski jeszcze był lepszy ;bo ułaskawił v-e ministra z MSW gdy rządziło SLD . Ci prezydenci byli bardzo łaskawi dla przestępców ,choc tego typu manipulacji prawnych nie popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu lektura od zakutych łbów dla oświeconego Deglera. Ja czytać, to czytać.

http://henrykp.salon24.pl/210984,dubienieckiego-skok-na-skok-i-bada-abw
http://wyborcza.pl/1,75478,7945192,Egzekutor_z_Kwidzyna.html?as=2&startsz=x

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wuiem oczywiscie, że to nie Dubieniecki był ułaskawiony. Ale powiązania z szemranym światkiem stawiaja go na tym poziomie.Wszka ubiegał sie u teścia o akty łaski dla kumpli od brudnych interesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ilu ułaskawionych pchało sie póxniej do polityki? Którzy ułaskawieni byli członkami palestry i wżenili się do
rodziny panującej? Szukam, czytam i ciagle nie moge sie dopatrzyć równie skandalicznej sytuacji. Proszę o odpowiedź oswieconych.
Zakuty łeb

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 05.03.2011 00:15

Republika kolesiów z podziemia, rodem ze spółki TELEGRAF :)
Dobra szkoła :)

Panie Degler ilu '' po kądzieli '' znajomych ułaskawili Kwaśniewski i Wałęsa ?
Tu jest pies pogrzebany! Republika kolesiów z frazesami patriotyzmu i uczciwości na twarzach.
Ekshibicjoniści zadymy i fałszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ulżyło mi... A skoro już jesteś w takim walecznym nastroju, to możesz się podpisać pod tym (jak już będzie wiadomo, gdzie to można zrobić, bo ja się w tekście nie doszukałam):
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Marto, zakute łby widzą tylko to, co im klapki propagandy medialnego salonu władzy pozwalają zobaczyć. Ciebie nie zaliczam do takich osób :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzisz, ja nie jestem "zafiksowana" na punkcie żadnego polityka ani partii, więc krytyka przechodzi mi przez gardło bez większych problemów. Szczególnie w dziedzinie, która była mi do niedawno bardzo bliska, czyli w oświacie (ale ten temat większości Polaków nie interesuje).

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zanim kolejny raz użyjesz subtelnego zwrotu "czytać, zakute łby", sam przeczytaj ze zrozumieniem cudze posty. A potem wskaż mi w moich jakikolwiek, który jest oskarżeniem prezydenta Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, cieszę się, że przyznajesz, że Kwaśniewski i Wałęsa byli o wiele gorszymi prezydentami od Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.