Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6398 miejsce

Wspólnota Pierwotna - ubiory

O ubiorach z okresu wspólnoty pierwotnej, można mówić na podstawie znalezisk archeologicznych, obserwacji istniejących jeszcze dzikich plemion, opisów podróżników, którzy wyruszali w odległe nieznane kraje w celach badawczych.

Człowiek pierwotny w Dolinie Dinozaurów w Chorzowie. / Fot. PAP/Andrzej GrygielOkres wspólnoty pierwotnej to czas prehistoryczny. Po tych czasach pozostało niewiele dowodów rzeczowych jak narzędzia, naczynia, broń, ozdoby.

Najdawniejsze wiadomości historyczne i zabytki kulturalne znajdujące się w muzeach pochodzą sprzed 6000 lat. W ciągu tego okresu ludzie dążyli do szczęścia, nieustannie budując swój byt materialny i duchowy. Prymitywna technika wytwarzania uniemożliwia szybki postęp. Ludzie pierwotni powtarzali z pokolenia na pokolenie te same środki zabezpieczenia sobie bytu.

Pierwotne narzędzia pracy wykonane z kamienia świadczą o prymitywnych wyrobach, również i odzieży. Ubiory z życiu człowieka pełniły funkcje ochronne. Chroniły ciała przed zimnem, oraz służyły także innym celom, np. nadaniu postaci wyglądu, mającego wzbudzić strach wśród wrogów.

Początkowo ubierano się w niegarbowane skóry, szczepione na ramionach łykiem lub rzemieniem. Ludzie w najodleglejszych czasach lubili się stroić - świadczą o tym liczne ozdoby z zębów i kości zwierzęcych znajdowane w grobach. Do ozdoby używali również muszli, piór, kwiatów.

Pierwotnymi tkaninami były prymitywne plecionki, których zrobienie zabierało bardzo dużo czasu. Od okresu neolitu do chwili wynalezienia prymitywnego warsztatu tkackiego możemy mówić o dziejach historii ubiorów. Wełna i len to najstarsze rodzaje tkanin.

Żródło: Ewa Szyller, "Historyczny rozwój form odzieży".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się Ewo, przyjmyję uwagi. Zwrócę na to uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

P. Doroto, temat interesujący, ale z tego artykułu nie dowiedziałam się niczego nowego. Moze jakies ciekawostki, cos czego nikt nie ma prawa znac?:) Zdjęcia? Schematy?(Czł. pierwotny z Chorzowa nie działa mi :/) A moze krotka instrukcja jak zrobic naszyjnik z muszli? No i z polonistycznego pkt widzenia: za dużo słowa "pierwotny" w każdym znaczeniu i w każdej formie :) Ja bym juz nie podkreślała pierwotności wyrobów ludzi pierwotnych, bo to, jak widac, rozumie się samo przez się.
Pomogłam?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy warto temat kontynuować. Czy też historia ubiorów jest mało interesująca?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.