Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24943 miejsce

Wspólny jubileusz harcerzy i salezjanów w Łodzi

Z początku miało być to spotkanie w małym gronie… Czy to jednak możliwe, gdy planują to harcerze zafascynowani przedwojenną historią drużyny?

 / Fot. Paweł Joachimiak30 września 2012 r. (niedziela) harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z Księżmi Salezjanami organizują jubileuszowe obchody 75-lecia powstania 42. Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Św. Jana Bosko – drużyny założonej w 1937 roku przez księży, która działała przy Salezjańskiej Szkole Mechanicznej w Łodzi.

W spotkaniu już zapowiedzieli udział instruktorzy i kilkudziesięciu innych uczestników – w tym seniorzy – byli członkowie 42. Teraz oprócz ogniska, w planach jest m.in. uroczysta msza św., panel historyczny, wystawa i film.

Harcerski Bieg na Orientację „Śladami 42-ej” odbędzie się w lesie łagiewnickim (start o godz. 14), do wzięcia udziału zaproszonych jest kilkudziesięciu zastępowych Łódzkiej Chorągwi Harcerzy ZHR. Równolegle – od godz. 15 na Sali teatralnej salezjańskiej szkoły na Wodnej spotkają się instruktorzy, Salezjanie, zaproszeni goście, a przede wszystkim byli harcerze 42 ŁDH – absolwenci szkoły mechanicznej, oratorianie, ministranci, którzy przed laty byli członkami drużyny. Zebranie będzie miało charakter panelu historycznego, który jest jednocześnie przygotowaniem do planowanej publikacji książkowej wraz z filmem dokumentalnym o drużynie.

Oprócz planowanego biegu dla harcerzy i panelu historycznego, uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć krótki film dokumentalny „Śladami 42-ej”, interaktywną wystawę o historii drużyny i szkoły mechanicznej oraz wziąć czynny udział w śpiewankach piosenek harcerskich.

O godz. 18 w parafii Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych – ul. Wodna 36 – odprawiona będzie Msza św. Jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowany odnaleziony sztandar szkoły mechanicznej oraz sztandar drużyny z roku 1947. Przewodniczyć Mszy św. będzie ks. Julian Dzierżak SDB, homilię wygłosi ks. Tomasz Kościelny SDB.

Zakończeniem obchodów będzie uroczysty apel drużyny i obrzędowe harcerskie ognisko na boisku salezjańskiego oratorium. Organizatorami spotkania są: Wspólnota Księży Salezjanów i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Szczegółu na www.historia42ldh.zhr.pl

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.