Facebook Google+ Twitter

Współpraca Polski i Węgier podczas prezydencji może przełamać problem budżetu UE

Premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Węgier Wiktorem Orbanem stwierdził, że następująca po sobie w 2011 r. prezydencja Polski i Węgier może przynieść duże szanse dla rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej, gdyż łączy je zarówno wspólnota interesów, jaki i historia oraz podobieństwa kulturowe.

premier Węgier - Wiktor Orban / Fot. materiał ze strony http://ec.europa.eu/avservices/photo/index_en.cfmW styczniu 2011 r. Węgrzy przejmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, w lipcu zmieni je Polska. Najwięcej emocji, w związku z kryzysem gospodarczym, budzi sprawa ustalenia budżetu na kolejny rok oraz utworzenie konkretnych ram finansowych na następne lata.

Zdanie Polski i Węgier jest bardzo podobne, co umożliwi szerzej rozwiniętą współpracę. Oba kraje opowiadają się za tym, żeby instytucje europejskie odgrywały znaczącą rolę w formułowaniu budżetu, a wszelkie decyzje finansowe w UE powinny być zgodne z polityką spójności.

Premier Tusk deklaruje, że jego celem będzie uspokojenie nastrojów finansowych w Europie, które nastąpiły po kryzysie gospodarczym. Natomiast dla Węgier Polska jest krajem, który powinien być przykładem dla innych, ponieważ nie dosięgnął nas kryzys,odnosimy natomiast, jako nieliczni w Europie, sukcesy gospodarcze. My Węgrzy chcemy iść polską ścieżką oświadcza Orban.

W maju 2011r., za prezydencji Węgier,dojdzie do szczytu krajów Partnerstwa Wschodniego.
Program ten zakłada umocnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią na zasadzie integracji ich z unijną polityką, gospodarką i prawem, ale bez członkostwa w UE. W tym samym roku Litwa będzie przewodziła Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a Ukraina Komitetowi Ministrów Rady Europy, co spowoduje zwrócenie oczu całej Europy na wschód, dzięki czemu Polska będzie miała szansę pokazać się podczas swojej prezydencji z jak najlepszej strony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.