Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30956 miejsce

Współpraca transgraniczna przynosi efekty

Współpraca transgraniczna pozwala nie tylko na pozyskiwanie europejskich funduszy, ale także sprzyja poprawie jakości życia mieszkańców. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy gminy Mircze (powiat Hrubieszów) i rejonu Iwanicze (Ukraina).

 / Fot. Artur Jan Fijałkowski http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_gmina_Mircze_COA.svg&filetimestamp=20060930213041 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Coat_of_Arms_of_Volhynian_Oblast.pngDziałania podejmowane przez władze obu przygranicznych regionów, przynoszą konkretne efekty w postaci dotacji dla gmin i nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Od 2002 roku gmina Mircze we współpracy z rejonem Iwanicze, na podstawie podpisanej umowy partnerskiej, realizuje projekty dotyczące edukacji kulturalnej oraz działań na rzecz zwiększenia aktywności sportowej mieszkańców.

W 2004 roku dzieci ze szkół podstawowych uczestniczyły po raz pierwszy, w ramach międzynarodowej wymiany, w koloniach i obozach. A dorośli – pasjonaci wędkarstwa – mogli brać udział w międzynarodowym połowie ryb na rzece Bug, dzięki zaangażowaniu władz obu partnerskich regionów.

Władze i mieszkańcy obu regionów wspierają się nie tylko z myślą o wspólnych projektach, których celem może być zdobycie dotacji. W przypadku problemów (np. w 2004 roku, gdy po obu stronach granicy odnotowano wzrost zachorowalności na gruźlicę) władze potrafią działać wspólnie. – Opracowaliśmy projekt dotyczący edukacji i profilaktyki zdrowotnej – wyjaśnia były wójt gminy Mircze, Edward Załoga. Choć nie udało się wówczas pozyskać dofinansowania, to niewykluczone, że opracowanie sprzed kilku lat zostanie wykorzystane w przygotowywaniu innych projektów, dotyczących ochrony zdrowia.

Kiedy w ubiegłym roku na Ukrainie pojawiła się epidemia grypy, nie było czasu na składanie projektów. – Ze środków, pochodzących z naszej rezerwy, przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe, zakupiliśmy leki i maseczki ochronne – tłumaczy Lech Szopiński, obecny wójt gminy Mircze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.