Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z liceami

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Przed wejściem do rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego
Przed wejściem do rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego Mirosława Kasowska
Specjalne klasy pod patronatem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego jeszcze w 2008 r. powstaną w pięciu łódzkich liceach. To kolejny, po wolnych wykładach, przejaw wychodzenia UŁ naprzeciw uczniom szkół średnich.

Nowe klasy
Chodzi tu o licea - II, VIII, XII, XXIV i XLI. Program nauczania matematyki, fizyki oraz informatyki lub języka obcego w nowo otwartych klasach będzie poszerzony. Część zajęć prowadzić mają wykładowcy uniwersytetu. Wydział udostępni swoje pracownie i sprzęt.

1 kwietnia rozpocznie się nabór do szkół średnich. Wtedy okaże się, czy i ilu jest chętnych do nauki w klasach współpracujących z łódzką uczelnią. Liczyć się jednak będą nie tylko chęci. Absolwenci gimnazjów starający się o przyjęcie do specjalnych klas muszą mieć co najmniej 70 punktów rekrutacyjnych. Pod uwagę mają być brane oceny nie tylko z języka polskiego i obcego, ale również matematyki i fizyki.

Zgłaszać się mogą nie tylko uczniowie z samej Łodzi, ale także z około 20 łódzkich powiatów, gdzie zainstalowana jest elektroniczna sieć naboru do szkół średnich.

Otwarte wykłady
Współpraca Wydziału Fizyki i Informatyki ze szkołami średnimi obejmuje też inną formę. W niektóre środy o godzinie 10.15 w Dużej Auli wydziału przy ul. Pomorskiej 149/153 odbywają się wykłady dla gimnazjalistów i licealistów zainteresowanych naukami ścisłymi. Są one urozmaicane pokazami multimedialnymi. Każdy z nich trwa 1–1,5 godziny.

Istnieje również możliwość zwiedzania pracowni jądrowej, promieniowania kosmicznego, mikroskopii skaningowej i mikroskopii tunelowej. Oprowadzają po nich dr Andrzej Żak, dr Tomasz Dzikowski, dr Krzysztof Polański i dr hab. Zbigniew Klusek. Obejrzeć też można specjalne pokazy w wykonaniu Studenckiego Koła Naukowego Fizyków.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są zaproszenia. Żeby je zdobyć wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie Uniwersytetu Łódzkiego. Liczy się kolejność zgłoszeń. Najbliższy wykład odbędzie się 16 kwietnia. Dr Andrzej Maciołek-Niedźwiecki przedstawi zagadnienie czarnych dziur. Z kolei 7 maja dr hab. Witold Szmaja omówi aktualne osiągnięcia oraz wyzwania stojące przed nanomagnetyzmem.

Takich spotkań skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych do tej pory odbyło się dwadzieścia osiem. Przygotowane zostały przez czternastu wykładowców. Pierwsze miało miejsce w 2004 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto