Facebook Google+ Twitter

Wspomienia z Sybiru - autorka podpisuje dzieło

Nowością na rynku wydawniczym jest publikacja "Wędrowne maki" Stanisławy Chobian-Cheron. 18 - 20 maja w Warszawie autorka będzie podpisywała swoją książkę

Okładka książki Stanisławy Chobian-Cheron - na zdjęciu autorka. / Fot. www.piw.pl"Wędrowne maki" to autobiografia S. Chobian-Cheron, swego czasu znanej i cenionej tyskiej lekarki. Pisze ona o zesłaniu Polaków na Sybir. "Bohaterka tej biografii to dziewczyna z krwi i kości, która zachwyca się pięknem stepowych maków, ale potrafi również z determinacją walczyć o swoje: o możliwość ukończenia studiów, o pomoc dla brata, o uwolnienie niesprawiedliwie skazanej matki. Nie waha się sięgać po metody ekstremalne – pisze list do Stalina, który otwiera jej drogę na studia. Ze wszystkich tarapatów dzięki niesłychanej odwadze wychodzi obronną ręką, nie pozwala sobie na słabość, pesymizm i rezygnację" - możemy przeczytać na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej od autorki.

– Co skłoniło Panią do napisania tej książki? Wiele osób ma podobne doświadczenia, jednak skrywają to w sobie. Pani postanowiła podzielić się nimi z czytelnikami...
– Do napisania skłoniło mnie to, że dużo się mówi o innych nieszczęściach, a bardzo mało o Polakach wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego; do tego z myślą o wnukach i młodzieży, aby poznali zmagania
i warunki życia ich babć i wielu innych ludzi. Chciałam, by docenili swoje obecne życie i to szczęście, że mogą mieszkać w wolnych krajach, nie musząc ukrywać swego pochodzenia, ani szukać fortecy, by studiować. Sądzę, iż należy dążyć z odwagą, nadzieją i uporem do realizacji godnych celi. Chciałam pokazać, że jest na świecie dużo dobrych ludzi, chętnych nieść pomoc.

– Kiedy będziemy mogli spotkać Panią w stolicy?
– Będę gościła w Pałacu Kultury 18 maja (piątek) w godz. 16 - 17 oraz 19 maja od 17.30 do 18.30 na stoisku 442, w sektorze D. (PIW). W niedzielę, 20 maja będę podpisywać książkę od 11.30 do 12.30 na stoisku Dystrybutor Platon.


"Wędrowne maki" to książka wyróżniona w konkursie "Prawda i Pamięć", organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dołączona jest do niej płyta CD z utworem "Marsz Sybiraków" Czesława Majewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Plusik za ciekawy materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nancy nie jest pod Paryżem. To tak jakbyś powiedział Częstochowa pod Katowicami.
Nancy to duże miasto na północnym - wschodzie Francji, stolica Lotaryngii. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plusik za dobry tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Autorka obecnie mieszka w Nancy pod Paryżem, a w tagach można też umieścić: Tychy, bo jakby nie było, długi okres czasu mieszkała i pracowała w tym mieście:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.