Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2011 miejsce

Wspomnień czar, czyli "Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Syrena

"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren to zabawna i pełna ciepła opowieść dla małych i dużych widzów. To sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

Dzieci z Bullerbyn / Fot. Weronika TrzeciakSpektakl "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Krzysztofa Jaślara to historia sześciorga przyjaciół w wieku 7-9 lat - Lisy (w tej roli Anna Terpiłowska), Anny (w tej roli Katarzyna Bagniewska) i Britty (w tej roli Karolina Michalik), Lassego (w tej roli Maciej Radel) i Bossego (w tej roli Wiktor Korzeniowski) oraz Ollego (w tej roli Łukasz Chmielowski). Dzieci mieszkają w szwedzkiej wiosce, w której są tylko 3 zagrody: Północna (zamieszkana przez rodzinę Anny i Britty), Środkowa (zamieszkana przez rodzinę Lisy, Bossego i Lassego) i Południowa (zamieszkana przez rodzinę Ollego). Narratorem jest Lisa, która oprowadza widzów po znanych sobie miejscach i opisuje zwariowane przygody paczki przyjaciół.

Chyba każdy z nas pamięta "Dzieci z Bullerbyn" ze szkoły. Mnie przywodzi na myśl miłe wspomnienia czasów beztroski i zabawy. I choć powieść ta wyszła spod pióra Astrid Lindgren w 1947 roku, nie straciła nic na swojej aktualności. Od tamtej pory minęło ponad 60 lat, a historia o paczce przyjaciół nadal uczy i bawi młodych czytelników. Wychowało się na niej kilka pokoleń.

W spektaklu powieść Astrid Lindgren została dość wiernie odtworzona, jednak jedynie we fragmentach, gdyż pokazanie całości byłoby niemożliwe. Aktorzy wspominają o tym w końcowej piosence. I uczulają dzieci, że nie jest to cała historia, ma ona jedynie zachęcić do przeczytania książki, której nic nie zastąpi. Myślę, że to bardzo dobry pomysł na promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

Dużym walorem sztuki jest to, że została urozmaicona pięknymi aranżacjami muzycznymi, za które odpowiadają Roman Hudaszek i Filip Jaślar oraz tańcem (choreografią zajęła się Inga Pilchowska). Podczas przedstawienia można usłyszeć m.in. "Najłatwiejsze ciasto w świecie" czy piosenkę o zabawie w piratów. Ciekawym pomysłem jest to, że w piosence o kawałku kiełbasy dobrze obsuszonej, wprowadzono polski akcent, gdyż została wykonana na melodię "Deszcze niespokojne". W oryginale było trochę inaczej: Śpiewałyśmy tak: najpierw ja "Kawałek kiełbasy" na powolną i ładną melodię, a potem Anna wchodziła ze swoim "dobrze obsuszonej, dobrze obsuszonej" na skoczną i wesołą melodię. Czasami śpiewałyśmy na melodię, która jest dobra do marszu. W końcu jednak zdecydowałyśmy się na jedną, która była bardzo smutna, ale prześliczna.

Jeśli chodzi o grę aktorską, to wszyscy artyści świetnie się spisali. Największe brawa należą się odtwórcom ról dziecięcych - Annie Terpiłowskiej, która wcieliła się w 7-letnią Lisę, od pierwszych słów porwała publiczność (wyznała, że ma 8 lat, co wzbudziło gromki śmiech) oraz Maciejowi Radlowi, który zagrał 9-letniego Lassego, charyzmatycznego przywódcę paczki. A także Katarzynie Bagniewskiej jako 9-letniej Annie, Karolinie Michalik jako 7-letniej Britcie, Łukaszowi Chmielowskiemu jako 8-letniemu Ollemu, Wiktorowi Korzeniowskiemu jako 8-letniemu Bossemu. Nie można zapomnieć także o dwójce aktorów, którzy wcielili się we wszystkie dorosłe role, takie jak: Nauczycielka, Mama Lisy, Mama Ollego, Tata Lisy, Dziadek Anny i Britty oraz Szewc. Beatrycze Łukaszewskiej oraz Przemysławie Głapińskim mieli nie lada wyzwanie, ciągłe zmiany strojów, peruki oraz modulacje głosu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.