Facebook Google+ Twitter

Wspomnienia ludzi sportu o Piotrze Nurowskim

Adam Giersz, Irena Szewińska, Grzegorz Lato, Czesław Lang i Robert Korzeniowski wspominają Piotra Nurowskiego, jedenastego w historii prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Minister sportu Adam Giersz, wspominając Piotra Nurowskiego, powiedział, że był on wybitną postacią polskiego sportu i ma duże zasługi w lekkiej atletyce i ruchu olimpijskim. "Zapamiętam go, jako człowieka niezwykle zaangażowanego w to, co robił. Trudno mi wyobrazić sobie ruch olimpijski bez niego. Zdobył wysoką pozycję w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim" - podkreślił.

Giersz wspomniał też o planach i marzeniach Nurowskiego: "Miał wiele idei, pomysłów, które nie doczekały się realizacji. Jednym z największych jego marzeń była organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i Zakopanem" i dodał, że trzeba będzie ten plan wcielić w życie.

Również Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka olimpijska, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego uważa, że śmierć Nurowskiego to ogromna strata nie tylko dla polskiego, ale i światowego ruchu olimpijskiego, dodając: "Poznałam Go w okresie swoich startów, kiedy pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał jeszcze tyle planów".

Z kolei Grzegorz Lato, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego cały czas ma w pamięci XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver i sześć medali (jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe), które polscy sportowcy zdobyli pod przewodnictwem Piotra Nurowskiego. "To były wyjątkowe momenty, które zapamiętamy na zawsze. Podobnie jak Nurowskiego, którego będzie szalenie ciężko zastąpić" - podkreślił.

Czesław Lang, wybitny polski kolarz, wicemistrz olimpijski powiedział natomiast: "Z Piotrem Nurowskim znaliśmy się jeszcze z czasów zawodniczych. Zapamiętam go jako człowieka niesamowicie pracowitego, oddanego sprawie. Znalezienie dla niego następcy będzie olbrzymim problemem. Myślę jednak, że znajdą się odpowiedni ludzie, którzy zajmą lukę po Piotrze i innych wspaniałych osobach, które zginęły w Smoleńsku i będą robić wszystko, aby godnie ich zastąpić".

A Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, wspomina Nurowskiego jako wielkiego sportowego dyplomatę, który miał tak wiele jeszcze do zrobienia, kwitując: "niestety przyszedł ten dzień, że muszę spojrzeć w niebo i tam poszukać Piotra".

Piotr Nurowski, jedenasty w historii prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w wieku 64 lat w sobotę 10 kwietnia 2010 roku rano zginął śmiercią tragiczną w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Rosji. Samolot prezydencki po nieudanej próbie lądowania rozbił się o ziemię. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Nurowski miał uczestniczyć w uroczystości uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Stalinowscy oprawcy zamordowali tam bowiem aż 263 osoby ze świata sportu, w tym ośmiu olimpijczyków.

Źródło: Polski Komitet Olimpijski

Czytaj także:
Aleksander Kwaśniewski uczcił pamięć Piotra Nurowskiego
Sportowcy i działacze pożegnali Piotra Nurowskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.