Facebook Google+ Twitter

Wspomnienia z 28 czerwca 1956r

28 czerwca 2010r. mija 54. rocznica "wypadków Poznańskich" w 1956 r. Postanowiłem opisać, jak ten dzień zapamiętała moja mama, kilkuletnia wówczas Dorotka.

Zakłady im. Hipolita Cegielskiego na ul. 28 czerwca w Poznaniu / Fot. Fot. Tadeusz StubeByły wakacje, chodziłam wtedy do podstawowej szkoły. Był piękny słoneczny dzień, rodzice wyszli do pracy, zostałam sama z siostrą i babcią, która krzątała się w kuchni, ja akurat spałam. Kiedy się obudziłam postanowiłam zajrzeć do babci, aby zobaczyć co robi. Po drodze wyjrzałam leniwie przez, wychodzące na ulicę, okno w moim pokoju. Z tego okna widać furtkę do mojego domy, przy której teraz stały babcia i moją siostra Olka, pogrążone w rozmowie zajętych rozmową. Ponieważnie słyszałam dokładnie o czym rozmawiają, postanowiłam do nich dołączyć.

Okazało się, jak to moja babcia powiedziała „że w mieście się coś dzieje”. Długo stałyśmy we trzy przed domem, wypatrując rodziców. Jako pierwsza, w południe wróciła moja mama, po niej troszkę później wrócił ojciec. Oboje przynieśli wiadomość o strajku w zakładach imienia Józefa Stalina, obecnie noszące nazwę Hipolita Cegielskiego. Na ul. Dąbrowskiego oboje widzieli przejeżdżające czołgi. Pojazdy te stacjonowały na poligonie fortu 7., za ul. Polską. Z jednym ze stacjonujących tam żołnierzy nawiązałam później krótką znajomość. Kilka lat później, opowiedział mi m.in. o zmowie, jaką żółnierze zawarli pomiędzy sobą - w razie otrzymania rozkazu od swoich radzieckich dowódców nakazującego ruszyć do boju, mieli się przeciwstawić i odmówić rozkazu, a następnie zaaresztują wszystkich rosyjskich oficerów.

Na drugi dzień, poszłam z ojcem na spacer wzdłuż ul.Dąbrowskiego w stronę rynku Jeżyckiego. Po drodze widziałam jeszcze czołgi, które stały w ulicach Żeromskiego, Polnej, Staszica.
Trzy może cztery dni później poszłam z moją mamą na ul. Mickiewicza zobaczyć co się właściwie stało. Po drodze mijaliśmy ulice wyściełane różnego rodzaju śmieciami. Pamiętam jak wokół budynku ubezpieczalni (znajdującej się na narożniku ul. Mickiewicza a ul. Dąbrowskiego) leżało również pełno porozrzucanych dokumentów i innych papierów, a pomiędzy nimi porozbijane aparaty zagłuszające, które zainstalowane były na ostatnim piętrze wspomnianego wyżej budynku. Ta aparatura miała za zadanie zagłuszać program radiowy Wolna Europa.
Na wprost ul. Kochanowskiego, kawałek dalej od ul. Mickiewicza w jednej z kamienic, zobaczyłam ogromną dziurę, tuż obok balkonu, prawdopodobnie po kuli z czołgu. Nie wiem z jakiego powodu ta dziura tam była, może na balkonie stał ktoś ważny.

Kilka lat później poznałam kolegę, który służył w 1956r. w marynarce wojennej. Opowiedział mi o dniu w którym wybuchł strajk u Cegielskiego. Jako marynarz był na statku stacjonującym na redzie w szczecinie. Na przeciw nich stały niemieckie statki celujące w nich. Niemcy pilnowali ich aby nie zmienili położenia statków w porcie. Wszyscy na Polskich statkach w bladym strachu oczekiwali na dalszy rozwój wypadków.

Opowiem jeszcze jedno ze wspomnień mojego męża Marcina, który w 1956 r. już pracował, jako tokarz w ZNTK (Zakłady Naprawy Tabory Kolejowego) na ul. Roboczej.
Do zakładu, w którym pracował przyszły osoby strajkujące z nakazem zatrzymania maszyn, a także ich wyczyszczenia i zakonserwowania. Kazali też wszystkim pracownikom udać się do domów. Niektórzy, zamiast do domu udali się na plac Mickiewicza, gdzie zbierał się tłum protestujących przeciw rządowi. Mimo tych wydarzeń, mój mąż na drugi dzień, ze śniadaniem w teczce, udał się do pracy. Doszedł tylko do rogu ulic Bukowskiej (wtedy nazywała się Karola Świerczewskiego) i Rozefelta. Niespodziewanie w jego kierunku ktoś zaczął strzelać, z dachu wyburzonego obecnie już Kina Bałtyk. Mo mąż razem z innymi ludźmi schował się za filarami hali targowej, po odczekaniu chwili udało mu się uciec i bezpiecznie wrócić do domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.