Facebook Google+ Twitter

Wspomnienie Janis Joplin na Tofifeście

Dokumentalistka, znana z nominowanego do Oscara "I zbaw nas ode złego" Amy Berg, rozmawiała w poniedziałek z uczestnikami festiwalu o ikonie ruchu hippisowskiego. Janis Joplin jest tematem jej nowego filmu "Janis: Little Girl Blue".

 / Fot. TofifestJak stwierdziła na spotkaniu w toruńskiej Od Nowie, możliwość zrobienia tego filmu była dla niej wielkim szczęściem. Joplin była pierwszą kobietą, która odniosła taki sukces na amerykańskiej scenie muzycznej, miała niesamowity głos, a do tego jej muzyka jest aktualna do dzisiaj – reżyserka wspomniała nazwisko polskiej piosenkarki Natalii Przybysz, która wydała płytę z coverami Janis Joplin. Według niej to jeden z dowodów na wielkość bohaterki jej filmu, która czterdzieści pięć lat po swojej śmierci cały czas wpływa na scenę muzyczną na całym świecie.

Tym, co ją najbardziej zaskoczyło w trakcie prac nad filmem, był ogromny kontrast pomiędzy jej wizerunkiem a prywatnym życiem. Wszyscy pamiętają ją jako zwierzę na scenie, a była osobą emocjonalnie kruchą, przeżywającą wewnętrzne dramaty. W filmie przedstawiony jest na przykład problem odrzucenia Joplin przez jej rówieśników ze szkoły.

Jednym z większych problemów przy realizacji dokumentu według Berg były koszty. Materiały archiwalne często są bardzo drogie, a prawo autorskie nie pozwala z nich korzystać bez odpowiedniej zgody. Kłopotów przysporzyć mógł też nietypowy dla artystki sposób realizacji filmu. Zawsze swoją pracę zaczynała od konkretnego pomysłu, zaś w przypadku Janis: Little Girl Blue zaczęła od materiałów, które miała do dyspozycji, i to do nich dopasowała formę filmu.

Amy Berg, poza wcześniej wspomnianym I zbaw nas ode złego, zasłynęła filmem o tzw. „trójce z Memphis”. West of Memphis otrzymało nominację do Satelitów, nagrody BAFTA, a także zebrało bardzo dobre recenzje. Janis: Little Girl Blue jest szóstym filmem pełnometrażowym w jej dorobku, piątym dokumentalnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.