Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16681 miejsce

Wspomnienie o Jerzym Czuraju

3 listopada 2009 r. w Pionkach k. Radomia zmarł Jerzy Czuraj - artysta malarz, muzyk i kompozytor. 13 grudnia 2009 w warszawskiej Galerii 2b na Dworcu Centralnym odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci artysty w ramach festiwalu Re:Wizje.

O 19.30 przewidziano prezentację filmu dokumentalnego Marcina Kossowskiego "Twardość przestrzeni", pół godziny później koncert jazzowy Amok & eRefeN & Passengers.

Od wyobraźni do sztuki


Scena z filmu "Twardość przestrzeni". / Fot. Marcin KossowskiJerzy Czuraj urodził się w Krakowie w 1952 roku. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo najpierw na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, potem w Warszawie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w stołecznej Galerii Krzywe Koło.
Droga artystyczna Jerzego Czuraja nie była łatwa. W filmie Marcina Kossowskiego "Twardość przestrzeni" artysta wyznaje, że na początku nikt nie patrzył na jego pierwsze malarskie próby przychylnym okiem - rodzina, przyjaciele próbowali przekonywać artystę, że z malowania nie da się wyżyć, że nie warto, że lepiej rozejrzeć się za innym zajęciem. Ogromne samozaparcie i wiara w siebie pomogły Czurajowi przetrwać i doprowadziły go na sam szczyt artystycznej kariery.
Jego prace można dziś oglądać w galeriach w Polsce i za granicą, m.in. w Australii, Kanadzie, Japonii i Niemczech.

Suskowola - przestrzeń wielowymiarowa


Suskowola to duża wieś w województwie mazowieckim, w gminie Pionki. Jest to miejscowość rolnicza, znacznie wyludniona w okresie ostatniego dziesięciolecia z powodu migracji zarobkowych. Pozbawiona dostępu do dóbr kultury; mieszkańcy korzystają głownie z zaplecza kulturalnego i gospodarczego w pobliskich Pionkach. Sąsiaduje z zakładem chemicznym produkującym klej na skalę ogólnopolską. I, jak żali się część mieszkańców, zatruwa środowisko. Suskowola pochwalić się może faktem, że wchodzi ona w skład obszaru Natura 2000 Ostoja Kozienicka i na jej terenie występuje całkiem pokaźna liczba różnych gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego i rybitwy. Rzeka Mirenka przepływająca przez wieś stanowi doskonałe żerowisko. Mieszkańcy narzekają na nudę we wsi - brakuje tu atrakcji turystycznych, imprez kulturalnych promujących miejscowe tradycje, młodzież nie ma gdzie się spotykać po zajęciach lekcyjnych. Naprzeciwko potrzebom mieszkańców miał wyjść ogłoszony w 2008 roku plan Odnowy Miejscowości Suskowola, do dziś jednak nie wiele się zmieniło.

Co więc skłoniło Jerzego Czuraja do osiedlenia się w tej miejscowości? Artysta przeniósł się z Warszawy do Suskowoli na początku stanu wojennego, korzystając z faktu, że w miejscowości znajdował się należący do jego rodziny dom. Z pewnością znalazł tu oazę do tworzenia - spokój; prosty, wiejski tryb życia dawał mu więcej radości niż tętniące hałasem miasto. Tu artysta mógł otworzyć się przed samym sobą, czuć się swobodnie. Stolica przeżywała bowiem w tym czasie apogeum niepokoju, w mieście tykała polityczna bomba zegarowa. Przeprowadzka do Suskowoli była wiec wtedy najlepszym rozwiązaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

andrzej turczynowicz
  • andrzej turczynowicz
  • 27.02.2011 14:40

Tak, znalem jurka jeszcze z czasów "krakowskich"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jest pomyslem na dluzszy artykul. Jesli znales osobiscie Jurka, daj znac!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.