Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8232 miejsce

Wspomnienie o Jerzym Czuraju

3 listopada 2009 r. w Pionkach k. Radomia zmarł Jerzy Czuraj - artysta malarz, muzyk i kompozytor. 13 grudnia 2009 w warszawskiej Galerii 2b na Dworcu Centralnym odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci artysty w ramach festiwalu Re:Wizje.

O 19.30 przewidziano prezentację filmu dokumentalnego Marcina Kossowskiego "Twardość przestrzeni", pół godziny później koncert jazzowy Amok & eRefeN & Passengers.

Od wyobraźni do sztuki


Scena z filmu "Twardość przestrzeni". / Fot. Marcin KossowskiJerzy Czuraj urodził się w Krakowie w 1952 roku. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo najpierw na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, potem w Warszawie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w stołecznej Galerii Krzywe Koło.
Droga artystyczna Jerzego Czuraja nie była łatwa. W filmie Marcina Kossowskiego "Twardość przestrzeni" artysta wyznaje, że na początku nikt nie patrzył na jego pierwsze malarskie próby przychylnym okiem - rodzina, przyjaciele próbowali przekonywać artystę, że z malowania nie da się wyżyć, że nie warto, że lepiej rozejrzeć się za innym zajęciem. Ogromne samozaparcie i wiara w siebie pomogły Czurajowi przetrwać i doprowadziły go na sam szczyt artystycznej kariery.
Jego prace można dziś oglądać w galeriach w Polsce i za granicą, m.in. w Australii, Kanadzie, Japonii i Niemczech.

Suskowola - przestrzeń wielowymiarowa


Suskowola to duża wieś w województwie mazowieckim, w gminie Pionki. Jest to miejscowość rolnicza, znacznie wyludniona w okresie ostatniego dziesięciolecia z powodu migracji zarobkowych. Pozbawiona dostępu do dóbr kultury; mieszkańcy korzystają głownie z zaplecza kulturalnego i gospodarczego w pobliskich Pionkach. Sąsiaduje z zakładem chemicznym produkującym klej na skalę ogólnopolską. I, jak żali się część mieszkańców, zatruwa środowisko. Suskowola pochwalić się może faktem, że wchodzi ona w skład obszaru Natura 2000 Ostoja Kozienicka i na jej terenie występuje całkiem pokaźna liczba różnych gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego i rybitwy. Rzeka Mirenka przepływająca przez wieś stanowi doskonałe żerowisko. Mieszkańcy narzekają na nudę we wsi - brakuje tu atrakcji turystycznych, imprez kulturalnych promujących miejscowe tradycje, młodzież nie ma gdzie się spotykać po zajęciach lekcyjnych. Naprzeciwko potrzebom mieszkańców miał wyjść ogłoszony w 2008 roku plan Odnowy Miejscowości Suskowola, do dziś jednak nie wiele się zmieniło.

Co więc skłoniło Jerzego Czuraja do osiedlenia się w tej miejscowości? Artysta przeniósł się z Warszawy do Suskowoli na początku stanu wojennego, korzystając z faktu, że w miejscowości znajdował się należący do jego rodziny dom. Z pewnością znalazł tu oazę do tworzenia - spokój; prosty, wiejski tryb życia dawał mu więcej radości niż tętniące hałasem miasto. Tu artysta mógł otworzyć się przed samym sobą, czuć się swobodnie. Stolica przeżywała bowiem w tym czasie apogeum niepokoju, w mieście tykała polityczna bomba zegarowa. Przeprowadzka do Suskowoli była wiec wtedy najlepszym rozwiązaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

andrzej turczynowicz
  • andrzej turczynowicz
  • 27.02.2011 14:40

Tak, znalem jurka jeszcze z czasów "krakowskich"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jest pomyslem na dluzszy artykul. Jesli znales osobiscie Jurka, daj znac!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.